×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
12. februāris, 2015
Drukāt

Kruīzu kuģa “Costa Concordia” kapteinim piespriests 16 gadu cietumsods

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

Costa Concordia's captain Francesco Schettino arrives in the courthouse for his final declaration on the last day of his trial on February 11, 2015 in Grosseto. An Italian court is expected to announce a verdict tonight or tomorrow in the case against Francesco Schettino, the captain of the Costa Concordia cruise ship that capsized in 2012, killing 32 people. Schettino, 54, is charged with multiple manslaughter and causing a shipwreck. He is also accused of abandoning ship ahead of his passengers. AFP PHOTO / ALBERTO PIZZOLI

Tiesa Itālijā trešdien piesprieda kruīzu kuģa “Costa Concordia” kapteinim Frančesko Sketino 16 gadu un viena mēneša cietumsodu par šī kuģa avārijas izraisīšanu, kurā 2012.gada 13.janvārī gāja bojā 32 cilvēki.

Spriedums 54 gadus vecajam Sketino tika pasludināts, noslēdzoties 19 mēnešus ilgai prāvai tiesā Toskānas reģiona Groseto pilsētā.

Tiesas spriedums var tikt pārsūdzēts. Sketino pašlaik vēl atrodas brīvībā, jo trīs tiesneši noraidīja pieprasījumu nekavējoties nosūtīt viņu uz cietumu, lai viņš nevarētu aizbēgt no valsts.

Sketino, kurš ar asarām acīs bija lūdzis tiesu būt žēlsirdīgai, tika atzīts par vainīgu slepkavībā bez iepriekšēja nodoma, katastrofas izraisīšanā, kuģojot pārāk tuvu krastam, evakuācijas aizkavēšanā un kuģa atstāšanā, kamēr tā pasažieri un apkalpe vēl nebija evakuēti.

Tiesa viņam piesprieda arī aizliegumu piecus gadus strādāt par kuģu kapteini un aizliegumu uz mūžu ieņemt valsts amatus.

Prokurori bija pieprasījuši Sketino maksimālo iespējamo cietumsodu uz 26 gadiem un trim mēnešiem. Lai gan piespriestais cietumsods izrādījās mazāks, prokurori paziņoja, ka ir “pilnīgi apmierināti” ar spriedumu.

“Tiesneši pilnīgi pieņēma visas apsūdzības, kuras mēs izvirzījām apsūdzētajam,” teikts prokuroru paziņojumā.

Sketino advokāts Domeniko Pepe apstiprināja, ka klients spriedumu pārsūdzēs. “Fakts, ka tiesneši samazināja prokuroru pieprasīto sodu gandrīz uz pusi, ir daļēji atjaunojis viņa godu,” sacīja advokāts.

Sketino prāvā apgalvoja, ka kuģa uzskriešanā uz klints vainojama apkalpe un ka ar evakuācijas aizkavēšanu var būt izglābtas cilvēku dzīvības. Sketino arī uzstāja, ka viņš nevis aizbēdzis no kuģa, bet iekritis glābšanas laivā, jo kuģis bija sasvēries nepilnu 90 grādu leņķī.

Sketino arī apgalvoja, ka esot padarīts par vienīgo grēkāzi un bijis mediju rīkotu “raganu medību” upuris. “Es esmu pavadījis pēdējos trīs gadus mediju gaļasmašīnā. Ir grūti nosaukt par dzīvi to, ko esmu pārcietis. Man ir uzkrauta visa atbildība, nerespektējot patiesību vai upuru piemiņu,” sacīja Sketino.

Pieciem kruīzu kuģa “Costa Concordia” avārijas lietā apsūdzētajiem 2013.gada jūlijā tika piespriesti cietumsodi par netīšu slepkavību pēc tam, kad tiesa apstiprināja viņu vienošanās ar apsūdzības uzturētājiem. Sodi tika piespriesti četriem kuģa apkalpes locekļiem un kuģa īpašnieces kompānijas “Costa Crociere” krīžu pārvaldības nodaļas vadītājam.

“Costa Crociere” krīžu pārvaldības nodaļas vadītājs saņēma visgarāko cietumsodu – uz diviem gadiem un 10 mēnešiem. Kuģa viesnīcas direktoram tika piespriests divu gadu un sešu mēnešu cietumsods. Stūrmanis un divi apkalpes locekļi no kuģa komandtiltiņa saņēma cietumsodus no viena gada un astoņiem mēnešiem līdz vienam gadam un 11 mēnešiem.

Eiropā lielākais kruīzu kuģu operators “Costa Crociere” 2013.gadā uzņēmās daļēju atbildību par notikušo, piekrītot samaksāt vienu miljonu eiro lielu soda naudu. “Costa Crociere” soda nauda jāmaksā saskaņā ar administratīvajām sankcijām, kas Itālijas tiesību aktos tiek vērstas pret kompānijām, kuru darbinieki ir pastrādājuši noziegumu. Sods tika piespriests, apsūdzētajai kompānijai vienojoties ar izmeklētājiem par mīkstinātu sodu, ja tā daļēji atzīs savu vainu. Kompānija vēlējās, lai par pilnībā vainīgu katastrofā tiktu atzīts kuģa kapteinis Sketino.

Katastrofā izdzīvojušie, kas noraidīja “Costa Crociere” sākotnējo kompensācijas piedāvājumu, katrs saņems kompensāciju 30 tūkstošu eiro apmērā. Starp kompensācijas saņēmējiem būs Moldovas dejotāja Domnika Čemortana, kuru Sketino izklaidēja tieši pirms kuģa uzskriešanas uz klints.

“Costa Concordia” ar 4229 cilvēkiem 2012.gada 13.janvārī uzskrēja uz klints Tirēnu jūrā pie Džiljo salas Toskānas reģionā, un katastrofā gāja bojā 32 cilvēki.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+