×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. februāris, 2013
Drukāt

Krūmpeonijas no sēklām – kā pareizi izaudzēt?

paeonia_haihuang2

“Septembrī biju skaistā divu nedēļu ceļojumā Ķīnā, pabijām Šanhajā un Pekinā. Kādā dārzā katram no mums uzdāvināja peoniju sēklas (maisiņā, ar šķirnes nosaukumu un fotogrāfiju). Man tika šķirne ‘Haihuang’ ar dzelteniem un ‘Yufurong’ ar rozā ziediem. Kā pareizi peonijas audzēt no sēklām un pēc cik gadiem var gaidīt ziedēšanu?” 
Dzintra Lezdiņa Strenču novadā

 

Sugas var pavairot ar sēklām, šķirnes – tikai veģetatīvi, dalot krūmu vai potējot uz lakstaino peoniju vai kokveida peoniju saknēm.

Uzdāvinātās ir kokveida jeb krūma peoniju starpsugu hibrīdu sēklas, no tām iegūtie sējeņi parasti atšķiras no mātesauga.

Šķirnei ‘Yu Fu Rong’, kas iedalīta Japānas krūmpeoniju grupā, raksturīgi stingri ziedneši un rozā ziedi, kas raugās augšup. Krūms pilnībā noklāts ar ziediem un izskatās kā rozā mākonis. Krūmpeonijas ‘Hai Huang’ ir ar lieliem, smaržīgiem, citrondzelteniem ziediem

Nacionālā Botāniskā dārza Telpaugu izpētes un genofonda saglabāšanas departamenta vadītājs Agris Šiliņš stāsta, ka krūmpeoniju sēklas nepieciešams stratificēt aptuveni divus gadus. Parasti sēklas vāc augustā vai septembrī un jau oktobrī liek stratificēties – ievieto podiņā tīrās smiltīs un pierok dārzā.

No sēklas pirmā izaug dīgļsakne, pēc tam veidojas dzinumi. Pavasarī, kad sējeņiem parādās dzinumu lapas, tos izpiķē podos un pierok dārzā. Dīgstus var arī pārpiķēt uzreiz dobē labi sagatavotā augsnē 15 cm attālumā augu no auga. Ja sējeņu ir daudz, tos stāda rindās, starp tām ievēro 20 cm atstatumu. Pastāvīgā vietā var stādīt četrgadīgus augus, tādi labāk ieaugsies. To dara agri pavasarī pirms pumpuru plaukšanas vai rudenī. Sējeņi uzzied sestajā vai septītajā gadā. Šādā vecumā krūmpeonijām jau ir spēcīgi attīstījušies sakneņi un tās slikti pacieš pārstādīšanu.

Kokveida peonijas ieteicams stādīt no vējiem aizsargātā, saulainā vietā, kur ziemā uzkrājas vairāk sniega, bet pavasarī augus mazāk apdraud aukstā gaisa plūsmas. Kokveida peonijām netīk pārmitras un stipri skābas augsnes. Vēlams, lai augsnei būtu neit­rāla vai viegli skāba reakcija.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+