×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
23. oktobris, 2014
Drukāt

Krustiņi un svītrojumi pauž attieksmi (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Vai citu valstu parlamenta vēlēšanu biļetenos arī pastāv krustiņu likšana un deputātu kandidātu uzvārdu svītrošana? Tas nav objektīvs vērtējums, un liecina vienīgi vai nu par patikšanu, vai nepatikšanu. Tija Freimane

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) nav veikusi visaptverošu pētījumu, kā citās valstīs izdarāmas atzīmes vēlēšanu zīmēs. Līdz ar to nevaru apgalvot, ka veids, kā Latvijas vēlētājiem ļauts plusot vai svītrot kandidātus, ir unikāls. “Tomēr pieredze, kas gūta, novērojot vēlēšanas dažādās valstīs, ļauj secināt, ka šī kārtība dažādās valstīs mēdz būt visai atšķirīga. Piemēram, Lietuvā vēlēšanu zīmē var ierakstīt dažus kandidātu kārtas numurus, kuru ievēlēšanu vēlētājs īpaši atbalsta. Zviedrijā ir iespējams atzīmēt tikai vienu no visiem vēlētājam tīkamākajiem kandidātiem. Igaunijā vēlētājam jāizvēlas viens no vēlēšanu apgabala kandidātiem, kura kārtas numurs jāieraksta vēlēšanu zīmē,” uzskaitīja CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars. Visu šo iespēju galvenais mērķis ir ļaut arī vēlētājiem piedalīties sarakstā pieteikto kandidātu ranžēšanā, nevis atstāt šo izvēli tikai partijas ziņā. Tāpēc var piekrist, ka šāds vērtējums pauž attieksmi. Taču, ja vēlētājiem šādas iespējas nebūtu, tad kandidāti pēc vēlēšanām paliktu izkārtoti tā, kā tos sākotnēji sarindojusi partija.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Pat komentāros pieminētajās Karību jūras salu banānu republikās jau sen pastāv,kā mažoritārā vēlēšanu sistēma,tā arī progresīvais ienākuma nodoklis un samazināta,0%-5% nodokļa likme nepieciešamākajiem pārtikas produktiem,medikmentiem un grāmatām.

 2. “Mūsu uzdevums beidzot ir pašos pamatos nomainīt pēcpadomju valsts resursu sagrābēju oligarhijas diktatūru,lai radītu Latvijā Skandināvijas tipa tiesisku labklājības valsti.
  Tautai jābeidz ticēt katrās vēlēšanās jauniem brīnumdariem un viņu partijām.Brīnums notiek tikai tad,kad plašas tautas masas pašas iesaistās politisko reformu procesā kā LTF laikā un turpina aktīvi līdzdarboties arī pēc revolūcijas.
  Tauta nevar atļauties uzturēt Saeimu un deputātus,kas nav atbildīgi tās priekšā arī starpvēlēšanu periodā,sēžot tur desmitiem gadu,pat ne reizi neuzkāpjot tribīnē.Saeima nav stipendija populāriem komponistiem un sportistiem.Izeja ir mažoritārā sistēmā,sadalot Latviju 100 vienmandāta vēlēšanu apgabalos,ar aptuveni 10 000 vēlētājiem katrā,kur kandidāts uzstājas,tiek ievēlēts,atbild vēlētāju priekšā un var tikt priekšlaikus atsaukts.Lai nodrošināu politiķu paaudžu maiņu,deputāti jāievēl ne vairāk kā uz diviem termiņiem.”
  Skat.”Tautas varas atjaunošanai Latvijā jāmaina līdzšinējā valsts orientācija”,Juris Bojārs,profesors,Dr.Jur.,LZA akadēmiķis,Latvijas Avīze,2007.gada 27.novembris.

 3. Latvijā ir jāievieš Francijas,Itālijas,Slovēnijas,Spānijas,Lielbritānijas,ASV,Kanādas,Indijas,Indonēzijas,Dienvidāfrikas un pat 12 Karību jūras banānu republiku mažoritāro vēlēšanu un progresīvo nodokļu sistēmu!

 4. “Mums beidzot ir jāatsakās no partiju monopola kandidātu izvirzīšanā un jāpāriet uz mažoritāro vēlēšanu sistēmu.Lai arī vēlētāji sarakstā konkrētiem uzvārdiem var pielikt plusus vai mīnusus,viņi var balsot tikai par pašu partiju veidotu sarakstu.
  Partiju saraksti tiek aizpildīti galvenokārt ar pilnīgi nepazīstamiem cilvēkiem,par kuriem nevienam,izņemot varbūt nejaušam kandidāta paziņam,vai ģimenes loceklim,nekad ne prātā nenāktu balsot.Bet sarakstu stratēģiskajās vietās izvietotas preses un profesionālu tēlu veidotāju uzpūstas “lokomotīves” un jau minētie,tautā populārie cilvēki:komponisti,aktieri,sportisti.Bez tam 5% barjeru pārvarējušās partijas (atkal viena barjera,kas ir pretrunā ar Satversmes 6.pantā uzsvērto proporcionalitāti) savā starpā sadala arī aiz barjeras palikušo partiju vietas.Līdz ar to neviens vēlētājs nevar pateikt,kurš konkrēti ir viņa vēlētais pārstāvis,no kura viņš var prasīt atbildību vai vismaz sazināties.Lai arī kā deputāti nerīkotos,Satversmes 14.pants nosaka:”Vēlētāji nevar atsaukt atsevišķus Saeimas locekļus.”
  Ievēlēt deputātus ir neparasti viegli,bet atsaukt praktiski neiespējami.Tātad,vēl viena asimetrija,kas pretrunā ar demokrātijas garu un atbildības principu.”
  Skat.Jānis Streičs:”Ja nereformēsim vēlēšanu sistēmu Latvija kļūs banānu republika”,Izklaide TV,2011.gada 21.jūnijs,9:26

 5. Krustiņi uzskatāmi nodemonstrēja-vēlēšanu sistēmu Latvijā jāmaina!

 6. Saprātīgi būtu, ja Tev ir vēlēšanās darboties ar saraksta veidošanu, tad vajadzētu iestāties partijā. Emocionāla grābstīšanās, pa maz saprotamām lietām, labu rezultātu nedod.

Draugiem Facebook Twitter Google+