×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
11. jūlijs, 2014
Drukāt

Krusts, cerams, iemirdzēsies nākamgad


Foto - LETAFoto - LETA

Tēlnieciskās grupas "Mātes Latvijas tēla ar postamentu un pilsētu ģerboņiem" restaurācijas darbi Rīgas Brāļu kapos 2013. gada 7. jūnijā.

“LA”  vēstuļu nodaļai piezvanīja rīdzinieks Gunārs Ziemelis. Lasītājs nobažījies – turpinās Rīgas Brāļu kapu ansambļa restaurācija, bet neesot dzirdēts, vai Mātes Latvijas tēla monumentā tiks ievietots melnais krusts.

G. Ziemelis zināja stāstīt, ka krustu veidojis melns metāla ierāmējums krusta formā, ko aizpildījusi vitrāža tumši sarecējušu asiņu krāsā. Naktī apgaismots, tas maģiski mirdzējis rūsgani sarkanā krāsā. Tāda arī esot bijusi tēlnieka Kārļa Zāles iecere. Par šo maģiju varot pārliecināties, pašķirstot arī vācu laikā četrdesmitajos gados izdotos žurnālus ar fotogrāfijām, teic rīdzinieks. Krustu padomju okupācijas laikā no pieminekļa izņēma.

Par Mātes tēla monumenta atjaunošanu sākotnējā izskatā ik pa laikam mums atgādina vecākās paaudzes pārstāvji, kas to bērnībā skatījuši savām acīm. Jau 2012. gadā Rīgas Politiski represēto biedrības valdes priekšsēdētājs Jānis Lapiņš savu biedru vārdā rakstīja redakcijai, aicinot Rīgas Pieminekļu aģentūru un tās direktoru Gunti Gailīti Brāļu kapu restaurācijā neaizmirst par melno krustu. Toreiz G. Gailītis solīja, ka apgaismotais krusts varētu tapt vai nu 2014. gadā, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, vai, vēlākais, 2015. gada oktobrī, kad atzīmēsim Brāļu kapu simtgadi.

Šonedēļ pēc mūsu lasītāja Gunāra Ziemeļa lūguma sazinājos ar Rīgas Pieminekļu aģentūru un lūdzu precizēt, kad īsti varētu tikt atjaunota krusta zīme. G. Gailītis: “Šobrīd norit Rīgas Brāļu kapu ansambļa restaurācijas darbi. Pēc noslēdzošās sienas restaurācijas un labiekārtošanas pabeigšanas iecerēta arī krusta atjaunošana zem Mātes Latvijas tēla. Lai atjaunotu krusta zīmi atbilstoši Rīgas Brāļu kapu ansambļa autoru iecerei, vispirms jāveic vēsturiskā izpēte, un jebkuri darbi pirms to uzsākšanas saskaņojami Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, tāpēc, prognozējams, ka krusta zīme varētu tikt atjaunota 2015. gadā.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+