×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
12. oktobris, 2012
Drukāt

Krūtis izmeklēs trīs dimensijās

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Izmeklējums apvieno mamogrāfiju un datortomogrāfiju. Aparāts krūts rentgenattēlu sadala sīkos, vienu milimetru plānos slāņos, tādēļ iespējams apskatīt ļoti mazas krūts daļas, ieraudzīt ļoti sīkus veidojumus un agrīni atklāt krūts ļaundabīgos audzējus, kas ar parasto mamogrāfijas iekārtu nebūtu iespējams,” skaidro “Veselības centra 4” radioloģe Sandra Lapuķe.

 

Oktobrī, kas visā pasaulē pasludināts par krūts veselības mēnesi, centrā uzstādīts jauns digitālais mamogrāfs ar tomosintēzes iespēju, kas šobrīd ir vienīgā šāda veida krūšu izmeklēšanas iekārta ne tikai Latvijā, bet arī Baltijas valstīs. Tā ļauj iegūt krūts izmeklējumus trīs dimensiju attēlos, kas veidojas no dažādiem projekcijas leņķiem. Speciālisti, kas veic izmeklējumu, monitorā var aplūkot attēlu slāni pa slānim, redzēt krūts audus katrā slānī atsevišķi un aplūkot kustīgu attēlu no trīs pusēm. Turklāt “gudrā” iekārta atpazīst un automātiski iezīmē attēlā aizdomīgās vietas, īpaši pievēršot tām ārsta uzmanību.

Ar jauno aparātu izmeklējums noris daudz ātrāk – vienai krūts projekcijai nepieciešamas tikai piecas sekundes. Ārste teic, ka kopā ar izģērbšanos un apģērbšanos abu krūšu pārbaude ilgst apmēram desmit minūtes. Turklāt tā tikpat kā nerada diskomfortu, jo datorpro­gramma aprēķina spiedienu uz krūts dziedzeri atbilstoši katras pacientes auguma īpatnībām, un aparāts to veic automātiski, turklāt ar īpašu kustīgu lāpstiņu, kas pielāgojas katras sievietes krūts formai.

Izmeklēšana ar šo aparātu īpaši piemērota sievietēm, kam ir blīva krūšu dziedzera struktūra, jo bieži vien atbrīvo no vajadzības veikt papildu izmeklēšanu, piemēram, ultrasonogrāfiju. Izmeklējuma rezultāti tiek saglabāti pacientu elektroniskajā datubāzē, lai tos varētu salīdzināt.

Ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) uzaicinājuma vēstuli sievietēm vecumā no 50 līdz 65 gadiem krūšu izmeklēšana ir bez maksas. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu jāmaksā vienīgi pacienta iemaksa – divi lati. Veicot to par pilnu maksu, par to būs jāizdod apmēram Ls 27. Šobrīd uz šo izmeklējumu rindā jāgaida apmēram nedēļa, bet, ja sievietei ir kādas nopietnas sūdzības par krūšu veselību, to iespējams veikt jau tajā pašā dienā.

“Veselības centrs 4” jaunās mamogrāfijas iekārtas iegādē ieguldījis 200 000 latu.

 

Uzziņa

* Pērn Latvijā krūts vēža uzskaitē stājušies 1245 pacienti, tajā skaitā arī 10 vīrieši. Tas ir par 200 vairāk nekā pirms gada.

* Šā gada astoņos mēnešos piedalīties valsts apmaksātā krūts vēža skrīningā uzaicinātas 74 558 sievietes, mamogrāfiju veica 26 162 jeb 35,1%.

* 2011. gadā mobilais mamogrāfs veicis 241 izbraukumu uz 36 pilsētām. Izmeklētas 7134 sievietes, no tām 5567 ar NVD uzaicinājuma vēstulēm, 1558 – ar ģimenes ārsta vai ārstējošā ārsta nosūtījumu un deviņas par maksu.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+