×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Ritma, Ramona
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
19. decembris, 2016
Drukāt

FKTK: Latvijas “PrivatBank” strādā ikdienas režīmā

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Uzraudzības departamenta direktore Jeļena Ļebedeva preses konferencē informē par aktualitātēm "PrivatBank" pēc Ukrainas valdības lēmuma nacionalizēt banku Ukrainā.
Foto - LETAFinanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Uzraudzības departamenta direktore Jeļena Ļebedeva preses konferencē informē par aktualitātēm "PrivatBank" pēc Ukrainas valdības lēmuma nacionalizēt banku Ukrainā. Foto - LETA

Latvijas AS “PrivatBank” pašlaik strādā ikdienas režīmā un nav vērojama pastiprināta klientu aktivitāte pēc Ukrainas valdības lēmuma par Ukrainas “PrivatBank” nacionalizāciju, norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).

Taču bankas klienti Latvijā sazinās ar savu banku un interesējas par pašreizējo situāciju. FKTK Uzraudzības departamenta direktore Jeļena Ļebedeva sarunā ar žurnālistiem uzsvēra, ka “PrivatBank” klientiem Latvijā nav nekāda pamata uztraukties, turklāt pašlaik nekāda ažiotāža Latvijā arī nav novērojama.

Vaicāta, vai Latvijas bankai ir pietiekami daudz līdzekļu, lai apmierinātu noguldītāju prasības, ja tie nolems izņemt savus līdzekļus no “PrivatBank”, Ļebedeva uzsvēra, ka klientam ir tiesības izņemt savus noguldījumus un bankai ir pienākums tos izmaksāt. “PrivatBank” ir ļoti labi rādītāji – atbilstoši finanšu pārskatiem trešā ceturkšņa beigās likviditātes rādītājs bankā bija virs 100%, līdz ar to klientu prasības banka ir spējīga izpildīt, paskaidroja FKTK amatpersona. Vienlaikus viņa vērsa uzmanību, ka bankai ir jāstrādā ar klientiem un tiem jāskaidro situācija, jo jautājumi ir.

Pašlaik nav novērojama klientu naudas aizplūšana no Latvijas “PrivatBank”, kā arī divu mēnešu laikā kopš trešā ceturkšņa beigām nav būtiski mainījušies bankas likviditātes un kapitāla rādītāji.

FKTK vērš uzmanību, ka Latvijā “PrivatBank” ir autonomi strādājoša banka. Tā nav Ukrainas bankas filiāle, bet gan patstāvīga banka, kas strādā atbilstoši Eiropas Savienības (ES) normām. Latvijā strādājošās bankas vairākuma akcionārs ir Ukrainā strādājošā “PrivatBank”, kam pieder 46,5% no Latvijas bankas akcijām. Pārējie ir mazākuma akcionāri, kam pieder mazāk par 10% no bankas balsstiesīgajām akcijām.

Vaicāta, vai starp šiem mazākuma akcionāriem nav arī personas, kam līdz nacionalizācijai piederēja Ukrainas “PrivatBank”, Ļebedeva sacīja, ka mazākuma akcionāru ir diezgan daudz, kādi 13, taču to vārdus atbilstoši likumam FKTK nevar atklāt, jo nevienam no tiem nav būtiskas līdzdalības bankā jeb vairāk par 10% akciju. Vienlaikus FKTK amatpersona uzsvēra, ka komisijas procedūra paredz vērtēt akcionārus, to atbildību un, ja ir kādas pazīmes par sliktu reputācija, tad FKTK to ņem vērā.

“Ņemot vērā Ukrainas valdības lēmumu par nacionalizāciju, “PrivatBank” ir netieši mainījies lielākais akcionārs – par “PrivatBank” Ukrainā īpašnieku ir kļuvusi Ukrainas valsts, kam tagad pieder 46,5% Latvijā strādājošās “PrivatBank” akciju. FKTK apliecina, ka ir ciešā saziņā gan ar Ukrainas Centrālo banku, gan “PrivatBank” un uzmanīgi seko līdzi situācijas attīstībai,” norādīja FKTK.

Tāpat komisijā atzīmēja, ka atbilstoši ES regulējumam, kas nosaka akcionāru izvērtēšanas principus, FKTK kopā ar Eiropas Centrālo banku izvērtēs jauno netiešas būtiskas līdzdalības ieguvēju. Izvērtēšanas procesā tiks vērtēta gan brīvā kapitāla pietiekamība un finansiālā stabilitāte, tajā skaitā ieguldīšanai paredzēto līdzekļu izcelsmes legalitāte, gan investora reputācija. “Tā kā jaunais akcionārs ir Ukrainas valsts, tad īpaša uzmanība tiks pievērsta “PrivatBank” stratēģiskajiem plāniem,” uzsvēra FKTK. Pašlaik gan komisijai nav nekādas informācijas par to, kādi ir Ukrainas valdības plāni attiecībā uz Latvijā strādājošo “PrivatBank”.

Komisijā arī norādīja, ka Latvijā “PrivatBank” pilda visas mūsu valsts noteiktās regulējošās prasības. Latvijā “PrivatBank” strādā ar savu biznesa plānu un savu biznesa stratēģiju. “Tā ir pilnīgi neatkarīga no Ukrainas,” sacīja FKTK Uzraudzības departamenta direktore.

Arī “PrivatBank” vēsta, ka pēc Ukrainas valdības lēmuma nacionalizēt “PrivatBank” Ukrainā Latvijā banka strādā, kā ierasts, un bez ierobežojumiem. “”PrivatBank” ir neatkarīga Latvijas banka, kura darbojas atbilstoši Latvijas banku nozares tiesiskajam regulējumam. Bankas valde piecu locekļu sastāvā pilnība nodrošina bankas vadību. “PrivatBank” operacionālais darbs un klientu apkalpošana filiālēs notiek, kā ierasts, – bez jebkādiem ierobežojumiem,” informē bankas pārstāvji.

Kā ziņots, svētdien, 18.decembrī, Ukrainas valdība nolēma nacionalizēt “PrivatBank”, kas Ukrainā ir sistēmiska banka. Tādējādi 100% “PrivatBank” akciju pāriet valsts īpašumā. Šāds lēmums pieņemts, lai stabilizētu bankas darbību un aizsargātu klientu intereses. Ukrainas valsts sola nodrošināt, ka pāreja būs gluda un bankas darbība stabila.

Šā gada septembrī beigās pēc aktīvu apmēra “PrivatBank” bija 12.lielākā banka Latvijā. Bankas aktīvi 2016.gada 30.septembrī bija 399,837 miljonu eiro apmērā, kas ir par 37,4% mazāk nekā 2015.gada beigās. Latvijas “PrivatBank” šogad deviņos mēnešos strādāja ar peļņu 8,409 miljonu eiro apmērā, kas ir par 4,3% vairāk nekā 2015.gada attiecīgajā periodā, savukārt “PrivatBank” grupas peļņa palielinājās par 7,6% un bija 8,565 miljoni eiro.

Septembra beigās “PrivatBank” bija 12.lielākā noguldītāju piesaistītāja Latvijā. Septembra beigās banka noguldījumos bija piesaistījusi 302,48 miljonus eiro, kas ir par 25,4% mazāk nekā jūnija beigās un par 47,8% mazāk nekā pērn septembra beigās, liecina Komercbanku asociācijas dati. No kopējiem noguldījumiem 167,44 miljoni eiro bija pieprasījuma noguldījumi. Pēc klientu veida 168,41 miljons eiro bija privātpersonu noguldījumi.

FKTK pārstāve žurnālistiem neatklāja, cik daudz no noguldījumu apjoma tiek garantēts no Noguldījumu garantiju fonda līdzekļiem.

Līdz nacionalizācijai Ukrainas “PrivatBank” piederēja oligarhiem Ihoram Kolomoiskim un Genādijam Bogoļubovam.

Vietējie Ukrainas mediji ziņojuši, ka banka aizdevusi naudu atsevišķiem bankas pārstāvjiem, un šie aizdevumi tā arī nav atdoti.

Ukrainas “PrivatBank” septembrī nespēja iziet stresa testu.

“PrivatBank” ir Ukrainas lielākā banka, aizņemot 20% no tirgus.

Ļebedeva pastāstīja, ka FKTK jau ilgstoši sadarbojusies ar Ukrainas centrālo banku jautājumā par “PrivatBank”, un jau 2015.gadā bijusi neoficiāla informācija, ka varētu notikt Ukrainas bankas nacionalizācija. FKTK rīcībā esošā informācija liecina, ka Ukrainas centrālā banka ilgstoši sadarbojās ar “PrivatBank” bijušajiem akcionāriem un akcionāri sadarbojās ar Ukrainas centrālo banku Ukrainas “PrivatBank” stabilas darbības nodrošināšanai. Taču acīmredzot pašlaik Ukrainas valdība un centrālā banka nonāca pie lēmuma, ka “PrivatBank” nacionalizācija ir vienīgais risinājums, kā arī turpmāk nodrošināt “PrivatBank” Ukrainā stabilu darbību. Bez valsts palīdzības esošie akcionāri nevarēja stiprināt kapitālu vajadzīgajā apjomā, pieļāva FKTK amatpersona.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+