Rauls Kastro
Rauls Kastro
Foto – AFP/LETA

Kubā beidzas brāļu Kastro ēra 0

Brāļi Kastro – Fidels un Rauls – valdīja Kubā gandrīz 60 gadus kopš diktatora Batistas režīma gāšanas 1959. gadā. Fidelam atkāpjoties 2008. gadā veselības problēmu dēļ, viņš nodeva varu savam brālim Raulam. Tagad pienācis laiks atkāpties arī 86 gadus vecajam Raulam, kurš par savu pēcteci izraudzījis Kubas viceprezidentu Migelu Diazu-Kanelu, kurš dzimis pēc 1959. gada revolūcijas. Formāli valsts galvu izrauga Nacionālās asamblejas (parlamenta) izveidota Valsts padome, taču Diaza-Kanela kandidatūra jau esot saskaņota visos līmeņos, lai nodrošinātu, ka Kastro režīma mantojums tiek saglabāts arī pēcrevolūcijas paaudzē.

Reklāma
Reklāma

Rauls aiziet, lai paliktu?

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Pēc varas pārņemšanas 2008. gadā Rauls Kastro mēģināja veikt piesardzīgas saimnieciskās reformas, lai atdzīvinātu valsts ekonomiku, taču iesīkstējušās birokrātijas un ārvalstu ieguldījumu trūkuma dēļ panāca maz. Analītiķi gan uzskata, ka Raula desmit gadu valdīšanas posmā Kubai izdevies labāk sagatavoties paaudžu nomaiņai valsts vadībā. “Brāļu Kastro valdīšanas ēra beidzas, taču ierindas kubiešus, šķiet, tas maz interesē,” raksta avīze “The Miami Herald”. “Manuprāt, viss paliks pa vecam,” intervijā “MH” izsakās 27 gadus vecā Marija Estevesa, atbildot uz jautājumu, vai viņa sagaida pārmaiņas valsts dzīvē pēc Raula Kastro atkāpšanās un viceprezidenta Migela Diaza-Kanela stāšanās valsts galvas amatā. Analītiķu ieskatā, Diazs-Kanels tiek virzīts prezidenta amatā, lai nodrošinātu pēctecību, tāpēc kubieši negaida dramatiskas izmaiņas komunistu režīmā, ko iedibināja Fidels Kastro pirms 60 gadiem. Viņa jaunākais brālis Rauls, kuram ir 86 gadi, saglabās Kubas Komunistiskās partijas pirmā sekretāra amatu līdz 2021. gadam, tāpēc Raulam vienmēr būs pēdējais vārds valsts politiskajās norisēs, uzskata Kubas lietu eksperts Hals Klepaks. Jaunais prezidents Diazs-Kanels, piesardzīgs reformists, kuru personīgi izraudzīja Rauls Kastro, centīsies līdzsvarot uz tirgus ekonomiku vērstu reformu īstenošanu ar Kubas sociālās politikas saglabāšanu.

Fidels atstājis smagu mantojumu

Kubas neefektīvā ekonomika ir dedzīgā revolucionāra Fidela Kastro smagākais mantojums. Valstij nav pietiekamu finanšu rezervju, lai mazinātu ekonomiskās lejupslīdes ietekmi, un nav arī iespējas aizņemties starptautiskajā finanšu tirgū, kur toni nosaka ASV kontrolētais Starptautiskais valūtas fonds un Pasaules banka. Vēl nesen draudzību ar Kubu solīja atjaunot Krievija, taču Putina režīms ir nodevies ģeopolitiskām avantūrām Vidējos Austrumos un iestidzis konfliktā Austrumukrainā, turklāt Kremli novājinājušas Rietumu sankcijas pēc Krimas aneksijas. Pirms pāris gadiem Kubai izdevās par lētu naudu iepirkt naftu no Venecuēlas, Havanas tuvākā sabiedrotā Latīņamerikā, taču tās prezidenta Maduro markstistiskie eksperimenti ir noveduši Venecuēlu līdz politiskai un ekonomiskai katastrofai. ASV bijušais prezidents Baraks Obama paguva atjaunot diplomātiskās attiecības ar Kubu, taču mīklains incidents, kas noveda pie darbinieku dīvainām saslimšanām ASV vēstniecībā, atkal iesaldēja kontaktus. Prezidents Donalds Tramps ir aizliedzis ASV pilsoņiem veikt biznesa darījumus ar firmām, kam ir saikne ar Kubas militārajām, izlūkošanas un drošības iestādēm. Amerikāņu tūristi Havanā var izrādīties likumpārkāpēji, ja pasūta ruma glāzi no uzņēmuma, kas saistīts ar Kubas valdību.

CITI ŠOBRĪD LASA