×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
14. janvāris, 2016
Drukāt

Kučinskim prognozē labas izredzes izveidot valdību (6)

Valsts prezidents nosauc jauno premjerministru

Valsts prezidenta premjera amatam izvirzītais Zaļo un zemnieku savienības politiķis Māris Kučinskis

Eksperti un politiķi Valsts prezidenta nominētajam premjera amata kandidātam Mārim Kučinskim (ZZS) pagaidām prognozē labas izredzes izveidot valdību, vienlaikus gan tiek uzsvērta lielā nozīme gaidāmajām sarunām ar “Vienotību”, tostarp par atbildības sfēru sadalījumu.

Politiķi neoficiāli prognozē, ka Kučinskim ir samērā augstas izredzes izveidot valdību, kas gūs Saeimas vairākuma atbalstu. Tajā pašā laikā tiek atgādināts, ka svarīgas būs sarunas par atbildības jomām. Daudz kas būs atkarīgs no tā, cik iekšēji saskaņoti varēs rīkoties pati “Vienotība” vai arī katrai no “Vienotības” frakcijas grupām būs savas intereses, piemēram, tā dēvētajam sešiniekam – Izglītības un zinātnes ministrija, bet tā dēvētajai reģionāļu grupai – Satiksmes ministrija.

Politiķi arī paredz, ka sarunas par atbildības sfērām varētu būt ilgas un sarežģītas, jo, ņemot vērā opozīcijas partiju paziņojumu neatbalstīt Kučinska valdību, bez katras no pašreizējām koalīcijas frakcijām izveidot vairākuma valdību praktiski nav iespējams. Vienlaikus netiek izslēgta iespēja, ka atsevišķi partijas “No sirds Latvijai” (NSL) deputāti nepieciešamības gadījumā varētu mainīt savu nostāju. Tikmēr Latvijas Reģionu apvienības (LRA) dalība valdībā ir samērā sarežģīta vairāku iemeslu dēļ, galvenokārt ņemot vērā iespējamo konkurenci ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un LRA ietekmes pieaugumu, ja tā būs valdībā.

“Vienotība” ir noskaņota strādāt koalīcijā, tomēr viegli piekāpties partneru uzstādījumiem partija, visticamāk, neplāno. Arī ZZS un nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK stingri pastāvēs uz savām interesēm, ņemot vērā, ka partijas pašlaik varētu tikt uzskatītas par sava veida bloku, līdz ar to valdības veiksmīgā izveidē būtiska nozīme būs turpmākām sarunām.

Aģentūras LETA aptaujātie politologi pauda viedokli, ka valdības veidošanas procesā svarīga būs saruna starp “Vienotības” frakciju un Kučinski. Eksperti atzina, ka opozīcijas partiju nostāja neatbalstīt Kučinska valdību nāk par labu “Vienotībai”.

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra uzskata, ka pagaidām uztraukumam nav pamata, jo notiek tradicionāla politiskā tirgošanās, kurā katrs spēks izvirza savas prasības.

Vērtējot “Vienotības” prasību tai atdot Tieslietu ministrijas (TM) vadību, Skudra norādīja, ka tas ir vērtējams kā atbildes solis ZZS prasībai atdot tai Satiksmes ministriju.

Patlaban ir svarīgi sagaidīt, vai notiks saruna starp Kučinski un “Vienotības” frakciju. Ja tā notiks, tad pagaidām nekas neliecinātu par iespējamo Kučinska valdības veidošanās neveiksmi, tomēr, ja saruna nenotiks, tad tas varētu kalpot par signālu kādām problēmām, norādīja Skudra, gan piebilstot, ka Kučinskis var sākt sarunas arī “no otra gala” – ar opozīcijas partijām, kuras pagaidām netaisās atbalstīt viņa veidoto valdību.

Eksperts uzsvēra, ka LRA un NSL pozīcija ir ļoti zīmīga, tomēr tas pagaidām arī liecina par politisko tirgu. Skudra sacīja, ka visas trīs opozīcijas partijas pašlaik var runāt visu, tomēr tam nav lielas nozīmes – tagad svarīgi ir tas, kas notiek starp ZZS un “Vienotību”. Līdz ar to ir jāgaida paziņojums, kad un kā notiks sarunas starp Kučinski un “Vienotību”, secināja eksperts.
“ZZS cīnīsies līdz pēdējam, lai izmantotu iespēju,” pārliecināts Skudra.

Gadījumā, ja netiks izveidota Kučinska valdība, Valsts prezidents Raimonds Vējonis varētu rosināt Saeimas atlaišanu, kas varētu novest pie parlamenta ārkārtas vēlēšanām, uzskata Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns un politologs Juris Rozenvalds.

Lūgts komentēt situāciju, kurā visas opozīcijas partijas paziņojušas par apņemšanos neatbalstīt Kučinska veidoto valdību, Rozenvalds aģentūrai LETA sacīja, ka šo partiju reakcija ir saprotama, jo tās “vispār nekādā veidā netiek ņemtas vērā”. Šāda opozīcijas partiju nostāja nāk par labu partijas “Vienotība” pašreizējai vadībai, kura jūtas aizvainota un kura justos priecīga, ja Kučinskim neizdotos izveidot valdību.

Rozenvalds ir nobažījies, ka pie pašreizējās Saeimas sastāva valdību izveidot varētu neizdoties. Gadījumā, ja ZZS kandidāta mēģinājumi izveidot valdību nesekmēsies, tad runas par Saeimas atlaišanu un ārkārtas vēlēšanām kļūst reālas, norādīja Rozenvalds. Vienlaikus politologs uzskata, ka šādu scenāriju nevēlas pati “Vienotība”.

Taujāts, vai “Vienotība” varētu neatbalstīt Kučinska izveidotu valdību, ja tās pakļautībā nenonāktu TM, Rozenvalds sacīja, ka šāda rīcība būtu destruktīva arī pašai “Vienotībai”. “Vēlētāju acīs “Vienotība”, it īpaši partijas līdere Solvita Āboltiņa, būtu nestabilās situācijas galvenā autore. Lai gan Latvijas vēlētājam ir īsa atmiņa, tā nav tik īsa, lai nevarētu attiecīgi noreaģēt,” uzskata eksperts.

Rozenvalds gan atzina, ka viņam ir grūti pateikt, kādas ir “Vienotības” “pieņemamās kompromisu robežas”. No vienas puses, šai partijai būtu nepatīkami nonākt jaunākā partnera statusā, bet, no otras puses, nostāja, kas neļautu izveidot valdību, novestu pie ārkārtas vēlēšanām. “Vai nu viņi veido valdību, kurā piedalās, vai arī ārkārtas vēlēšanas,” secināja Rozenvalds.

Tāpat politologs neuzskata, ka Kučinska neveiksmes gadījumā “Vienotība” varētu veiksmīgi uzņemties iniciatīvu veidot valdību. “Vienotībai” neizdotos mainīt ZZS un nacionālās apvienības nostāju un partneri pēkšņi “nemestos” atbalstīt, piemēram, Kārļa Šadurska (V) kandidatūru, analizēja Rozenvalds.

“Vienotībai” ir izeja tikai divos virzienos – vai nu ar tādiem vai citādiem nosacījumiem atbalstīt Kučinska valdību un cīnīties par lielāku ietekmi šajā valdībā, vai arī rēķināties, ka vēlētāji izšķirs, kuram ir “lielāka teikšana”, uzskata Rozenvalds. Viņš arī šaubās, ka Kučinska “neizdošanās gadījumā” “Vienotība” varētu “mainīt kažoku un mesties uz lielu draudzību ar “Saskaņu””.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Ko jūs te visi zīlējat kafijas biezumos! Visu sarežģīja Vējonis, kurš bija solījis V, ka premjers nāks no V.
    Uzdarbojās Hūte un ZZS pēkšņi pieteica savu kandidātu – Kučinski. Bet kā saka, solīts makā nekrīt un Vējonis nosauca savējo. Tagad sekos V un Āboltiņas atbildes gājiens un visdrīzāk Kučinskis atbalstīts netiks. Tālāk tiks zvejotas balsis no mazajiem, bet nekas labs nav gaidāms. Valdības krīze ieilgs, jo neviens te par valsti nedomā, bet par amatiem gan.

  2. Labas izredzes izveidot sliktu valdību!

  3. izredzes ir ļoti vājas, jo Āboltiņas negatīvā attieksme pret notiekošajiem procesiem tikai padziļinās un tas ir strupceļš, jeb ceļš uz nekurieni.

  4. Un es ceru, ka viņš arī prasīs padomus Ventspils vadībai par to, kā pareizāk visu darīt, lai visa Latvija būtu tik sakārtota, tīra, droša, kā Ventspils! Tieši šorīt to iedomājos. Cerams, ka prasīs un skatīsies, kā dara vislabākie! Un pilnīgi nevienam nesakot, ar ko konsultējas!!!:)

  5. Skudra eksperts 😀 nekad viņa prātojumi nav atbilduši patiesībai. cerēsim arī tagad uz pretējo!

Draugiem Facebook Twitter Google+