Latvijā
Novados

Kučinskis: pašvaldību vadītāji, nenogaliniet savu bērnu nākotni 5

Latvijas pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis (no kreisās) un Ministru prezidents Māris Kučinskis piedalās LPS 28.kongresā Alūksnes Kultūras centrā. Foto – LETA

Šodien Alūksnē notiek Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) 28.kongress, kurā ievēlēs jauno LPS priekšsēdi.

Jaunsleinis vada LPS kopš 1994.gada un ir paziņojis, ka atkārtoti uz šo amatu vairs nekandidēs. Piekritis kandidēt uz LPS priekšsēdētāja amatu ir Gints Kaminskis (LZS), kurš paralēli Auces pašvaldības vadītāja amatam vada arī LPS Novadu apvienību un kopš 2013.gada ir LPS priekšsēdētāja vietnieks.

KOngresā piedalās arī augstākās amatpersonas – Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA), Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

Pašvaldību vadītāji, nenogaliniet savu bērnu nākotni, sacīja Kučinskis, runājot par skolu skaita samazināšanu Latvijā.

“Ja es teiktu, ka izglītības kvalitāte daudzos reģionos klibo, es nepateiktu neko. Starptautiskie testi liecina, ka daudzviet izglītības kvalitātes vienkārši nav! Godājamie pašvaldību vadītāji, nenogaliniet savu bērnu nākotni, jo tā nemājo skolas ēkā, tā rodas tikai izglītības kvalitātē! Latvijā ir daudz pozitīvu piemēru, kas liecina, ka pārdomāti lēmumi ātri vien tiek novērtēti no novadu iedzīvotāju, tātad no vēlētāju, puses. Te jāmin Krāslavu, Smilteni, Jelgavu. Noteikti, ka ir arī citi piemēri. Par spīti bažām, visos šajos novados pašvaldību vadība 3.jūnijā saņēma pārliecinošu vēlētāju atbalstu. Vajag tikai mazliet drosmes. Vēlētājs tomēr atpazīst patiesas rūpes par bērna izglītības kvalitāti, nevis tikai pieskatīšanu tukšā klasē, kur viss atkarīgs no tā vai laimēsies ar skolotāju, kurš grib un var, vai vienkārši būs jāiznieko laiks,” sacīja premjers.

Savukārt, runājot par nodokļu reformu, viņš aizrādīja tiem mēriem, kas kritizējuši minimālās algas palielināšanu.

“Aicinu jūs saprast, ka minimālās algas paaugstināšana bija absolūti nepieciešams lēmums, jo riski bezcerīgi atpalikt no saviem Baltijas kaimiņiem ir pārāk lieli. Ja kādam ir pārliecinoši argumenti, fakti, informācija, kas liecinātu, ka lēmums par minimālās algas paaugstināšanu ir bijis aplams vai pārsteidzīgs, nāciet un runāsim. Gan es, gan pārējie valdības ministri ir gatavi atklātai sarunai. Tikai neaizmirstiet, ka šai lietai ir arī morāls aspekts – ko domās pašvaldības iedzīvotājs, ja tās vadītājs apšaubīs minimālās algas paaugstināšanas nepieciešamību? Tas nav pārmetums, tikai padoms būt gataviem runāt ar abām pusēm, gan ar valdību un parlamentu, gan ar sava novada iedzīvotājiem, nodokļu maksātājiem. Te būtu vietā piebilst, ka nodokļu reforma paredz arī kompensācijas mehānismu pašvaldībām, kuras var zaudēt daļu no saviem ienākumiem,” teica Kučinskis.

LA.lv