×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
12. decembris, 2017
Drukāt

Jau nākamgad janvārī katrs jutīšot, ka dzīve kļūst labāka. Intervija ar Māri Kučinski (53)

Foto - A. KrauzeFoto - A. Krauze

Par zemo uzticības līmeni Saeimai un valdībai, ko atkal uzrādījusi jaunākā iedzīvotāju aptauja, premjers Māris Kučinskis neraizējas. Tieši otrādi – izskatās smaidīgāks kā vēl nekad. Dzīve būs labāka, viņš saka. Kas Kučinskim ļauj tā domāt?

Premjera kabinetā puķu pilnas vāzes. Tikko nosvinēta 56 gadu jubileja, tiesa, lielākā dzimšanas dienas daļa pagājusi gaisā, lidmašīnā, atgriežoties no 16 valstu vadītāju samita Budapeštā. Toties vakars noritējis ģimenes lokā – ar sievu un dēlu. Šādus brīžus varot novērtēt daudz labāk, gandrīz divus gadus esot Ministru prezidenta amatā.

Katrs pats sev esot lielākais kritiķis – kā jūs sevi vērtētu premjera darbā?

Šorīt pēc intervijas atkal saņēmu īsziņu no viena man pazīstama cilvēka – meita viņam prasījusi, kāpēc premjers nekad nesmaida. Zināmā mērā tas ir kaut kāds trūkums.

Manī droši vien ir gan iekšējā, gan ārējā stabilitāte, un tā arī mēģinu vadīt valsti – lai būtu zināma stabilitāte, bez pārsteidzīgiem lēmumiem un lēkāšanas no viena grāvja otrā. Bieži vien jāaizstāv nepopulāri lēmumi, bet zinu, ka tas ir nepieciešams, un nevaru iet pa spalvai. Jautājums, kurš valdībā nosaka darbakārtību – vai tu pats vai tā tiek uzspiesta no visām pusēm, un tu lokies vējam līdzi. Es to nedaru.

Tad jau startēsit kā Ministru prezidenta kandidāts uz 13. Saeimas vēlēšanām, un Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) premjera pretendents beidzot nebūs smagos kriminālnoziegumos apsūdzētais Lembergs?

Es jau esmu ZZS premjers, un jautājums, ko jūs uzdodat, īsti apspriests netiek, domājot, ka mani varētu nolikt vietiņā un atkal parādīsies kāds cits pretendents. Esam zināmā mērā pierādījuši: tas bija tikai mīts, ka ZZS nav varas partija un spēj tikai piespēlēt citiem. Mēs varam vadīt valsti un esam gatavi to darīt.

Vai arī sadarbībā ar “Saskaņu”?

Esam apmierināti ar pastāvošo koalīciju. Protams, ik pa brīdim rodas bažas, vai visi no partneriem vēlēšanās spēs pārvarēt piecu procentu barjeru un kas nāks viņu vietā. Riski ir, taču jautājums par “Saskaņu” netiek izskatīts. Joprojām esmu optimistisks un domāju, ka mēs varētu saņemt lielāku atbalstu un pietiks ar vienu partneri.

Kas jums dod tādas cerības?

Es to jūtu. Pirmais gads pagāja ārkārtīgi grūti – nodokļu reformas jautājums bija pirmā valdības krīze, kas bieži vien atgādināja drāmu, un likās, ka mēs tūlīt varam beigties, jo uz spēles tika likts faktiski viss. Un tomēr redzam, ka pakāpeniski parādās rezultāti un vairs nav jārunā solījumu līmenī. Zinu lietas, kas jāizdara nākamgad, – tā ir visa pārvaldība, tajā skaitā naudas plūsma veselības aprūpes sistēmā, kā arī vairāki citi ar ekonomiku saistīti jautājumi. Pats galvenais – nevis nodarboties ar populismu, bet sekot savam rīcības plānam, izveidojot rīcībspējīgu komandu, kur katrs zina, ka viņam jādara savi darbi, nevis jāzīmējas ekrānos. Nākamgad prognozēju labus ekonomiskās izaugsmes rādītājus – esmu pārliecināts, ka no janvāra to sajutīs katrs cilvēks, runājot gan par pensiju pieaugumu, gan rindu samazināšanos pie ārstiem, gan lielākām iespējām nopelnīt labākas algas.

Dzīve būs labāka?

Dzīve būs labāka, jo esam ļoti smagi sējuši un mainījuši daudzus stereotipus un sistēmas, kuras brīdī, kad sākām darbu, atradās krīzes situācijā – KNAB, VID, veselības aprūpe, kas bija tuvu pie finiša kā valsts aprūpe, maksātnespējas process, par ko bļāva pilnīgi visi uzņēmēji. Šobrīd uzņēmēju lielākā daļa ir sākuši mums noticēt, ka mēs kaut ko varam izdarīt.

Un tad nāk skandāls ar obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atļaujām elektroenerģijas ražošanā, ar kurām, iespējams, izkrāpti milzu līdzekļi.

Šajā skandālā vairāk saskatu pozitīvo nekā negatīvo un esmu pateicīgs žurnālistiem – izteicu komplimentus raidījuma veidotājiem, jo tā patiešām ir analītika, nevis tikai ziņu virsraksti. Reizē ar to novēršam negācijas un veidojam sistēmu, lai nākotnē tas nebūtu iespējams. Pieņemu, ka vainīgie tiks sodīti, procesu neviens nekavē, tieši otrādi – katru reizi ekonomikas ministram pavaicāju, kā veicas izmeklēšana, kas jau notiek tiesībsargājošajā sistēmā. Ceru, ka samazināsim OIK dabiski, un vienam otram, kas to ir saņēmis, varēs arī noņemt. Tā ir bijusi ļoti liela bezatbildība zem lozunga – tikai ne uz Krievijas gāzes adatas, dzīvosim zaļi, tikai ar savējo enerģiju, bet ekonomiskā puse palikusi otrā plāksnē. Prasīju uzņēmējiem, kāpēc brīdī, kad bezatbildīgi tika dalītas zaļās enerģijas kvotas, neteica savu vārdu. Redzējām taču, cik efektīgi viņi darbojās apspriešanā par nodokļu sistēmu, mikrouzņēmumiem – Saeimas pagalms bija pilns.

Kāpēc tad viņi neprotestēja?

Esot protestējuši, bet viņus nav sadzirdējuši.

Tāpat kā ilgus gadus – mediķus un skolotājus… Veselības aprūpe saņēmusi krietnu finanšu pieaugumu, taču joprojām tas ir nav pietiekams.

Modernizējot nozari, iekārtām kļūstot dārgākām, līdzekļus vajadzēs vēl vairāk. Arī tādās valstīs, kuru veselības aprūpes naudas apjoms ir nesalīdzināmi lielāks par mūsējo – Vācijā katrs cilvēks par to iemaksā 330 eiro mēnesī – pacientiem nākas gaidīt rindās. Manam vecākajam dēlam, kurš Vācijā strādā fizikas institūtā, lai no ģimenes ārsta nokļūtu pie speciālista, bija jāgaida divas nedēļas. Viņš izlēma lidot uz Rīgu, kur tūlīt bija pieejama izmeklēšana privātā medicīnas iestādē par samērīgu samaksu.

Mūsu uzdevums, lai nākamgad veselības aprūpei piešķirtais naudas daudzums tiktu saprātīgi un efektīvi izmantots, tāpēc ar Nacionālo veselības dienestu tiks izveidota finanšu pārvaldība ar uzraudzības padomi, kas kontrolēs, kā tiek slēgti līgumi un norit procesi. Pieaugumu rēķinām līdz četriem procentiem no IKP 2020. gadā – ja Saeima to ieraksta likumā, tad visa darbība jāveic tā, lai tas notiktu. Galvenais, lai aug ekonomika.

Zemo algu dēļ medicīnā daudzi speciālisti devušies uz ārzemēm.

Veselības aprūpē situācija ar speciālistiem ir diezgan traģiska. Rīgā dakterus vēl var noturēt, jo viņi var strādāt vairākos paralēlos darbos, taču reģionos, kur šādu iespēju nav, šobrīd tas ir gandrīz vai galvenais jautājums. Samērā efektīvi strādā lielās pašvaldības, kuras saviem ārstiem speciālistiem piedāvā dienesta dzīvokļus.

Daļa no veselības aprūpes budžeta naudas aiziet algu pieaugumam. Ja iedzīvotāju kļūst mazāk, jābūt efektīvai saimniecībai, citādi algu pieaugums nevar būt pietiekams.

Vairāk būtu jāpopularizē veselīga dzīvošana, kas palīdzētu cilvēkiem nenonākt līdz slimnīcai. Zināms taču, ka liela daļa iedzīvotāju par daudz ēd, par maz kustas, aizraujas ar atkarībām, kas ne tikai bojā viņu veselību, bet arī valstij izmaksā milzu naudu.

No Eiropas Savienības struktūrfondiem šim mērķim paredzēti ļoti daudzi miljoni, taču man ir aizdomas, ka tie ne sevišķi efektīvi tiek arī novirzīti pašvaldībām. Iespējams, jāpārvērtē, lai ieguldījumi būtu krietni lietderīgāki.

Pievienot komentāru

Komentāri (53)

 1. Esam zināmā mērā pierādījuši: tas bija tikai mīts, ka ZZS nav varas partija un spēj tikai piespēlēt citiem. ….par šo nekaunīgo teicienu…..nu nav vārdu!!! Krīzes laikā, vissmagākā laikā tieši ZZS pameta valsti, tagad jau labi sist pie krūtīm, MĒS!!!! Oligarhu partija! Ukraiņ ijau parādīja ko darīt ar tadiem! Atkritumu kastē! GETS, GETS, GETS

 2. Dzīve iet uz augšu.bet bikses,kas krīt uz leju,var apsiet ar striķi!

 3. Kuchinskis melo par veselibas aprupi Vacija, kapec vina dels nevar pagaidit pie specialista 2 nedelas, bet pie mums rindas menesiem. Tatad privato atbalsta, lai delinu arstetu latvija. Ja dzivo vacija, lai tur ari arstejas par brivu

 4. Paldies, šo veiksmes stāstu vairs nevaram ar ģimeni izturēt un emigrējam pēc 2 mēnešiem uz Norvēģiju!

 5. Kas Kučinskim ļauj tā domāt? Atbildēt

  Straujā Latvijas ekonomikas attīstība! Visstraujākā gan ES,gan starp Baltijas valstīm!

 6. Ja,piekritu tie kas ir pie silites logiski dzivos labak.Bet tie kuri dzivo ar saucamo minimalo,driz nedzivos vispar.Un kas tas par stulbibam.Par esanu-ja cilveki maiziti nevar atlauties katru dienu sev iegadaties.Par parejo nemaz nerunasu.Bet lidz dakterim aiziet,nav iespejams.Finans dzied romances.Cik ilgi vel nirgasies,par pensonariem,invalidiem un berniem.Pasiem savas atvasites nezkapec var celot,macities,citas valstis.Da besis rauj,uz savu tatu,skrien uz velesanam,ievel,un tad sakas mans milais dievs.Solijumus nepilda,itka tas ari agrak ta nebija.Taka tiem kuriem ir bus vel vairak,bet tiem kuriem nebija nebus vispar nekas……………..domajiet,smejaties,un atlaujiet sev uzausim makaronus limet.

 7. Sakarīga runa, bet par to Strīķi un Jurašu absolūti garām ! Viņiem vairs neļāva strādāt. Kas Streļčonoku ielika par KNAB priekšnieku ?
  Un ar kādu mērķi ?

 8. KO VAR GRIBĒT NO VALD\IBAS VADĪTĀJA ,JA PAŠA BĒRNI ĀRZEMĒS.

 9. Nebūs nekā labāka.Laukos būs lielāka nabadzība un bezcerība. Piena iepirkuma cenas jau sāk mazināt,lai varētu samaksāt lielāku algu kombinātā.Dzīve iet uz augšu tikai ne parastajam cilvēkam.

 10. Laikam ar vājoni kopā iešmigojuši.

 11. Ja, (un cik saprotu, jā) IKP pieaugumu rēķina iekļaujot arī inflāciju / cenu pieaugumu, tad mums laba dzīve nodrošināta vēl uz pārsimts gadiem!

 12. Decembrī uz Angliju aizbraukušie jau būs paspējuši saņemt pirmo algu!

 13. Viņām visi mājās? Pie pilna prāta?

 14. Jau no pirmā janvāra Latvijā visi bomži, kam nebūs naudas ko samaksāt par maksas medicīnu, varēs nomirt . Maksas medicīna pilnīgi oficiāli . Un tā ir valsts ? Ko viņi te eksperimentē ? Par ko iekasē nodokļus ?

 15. Man patīk humors!

 16. Ej nu ej, labāk būtu nemuldejis.

 17. Staļins reiz uzrunā tautai sacījis: “Dzīvot kļuvis jautrāk!”

 18. Ka Kučinskis pīpē kaut ko ļoti stipru un optimismu izraisošu- pat ezītim ir skaidrs. Bet kāda velna pēc šīs Kučinska halucinācijas ir jāgrūž ēterā ?

 19. Nevar saprast kuras valsts premjers, tikai ne Latvijas. Pēc Jaunā gada būsim vēl dziļākā purvā. Noslīkt neļauj, bet dzīvot arī nesanāks. Jāsāk mācīties vācu valoda, lai vecumdienās būtu pensija

 20. JĀ, būs labāka, bet KAM??? Uz papīra pensiju pieaugums būs, bet PRAKTISKI to laikus ”APĒDĪS” cenu kārtējais pieaugums kā tas bija šogad un visus iepriekšējos gadus! Nabadzigo pensionāru pulkam piepiedrojas jauni, kuri šādu izdarību rezultātā nokļuvuši nabago rindās! VAI TO VAR SAUKT PAR PIEAUGUMU PENSIJĀM??? Muļķības!!! Rindu SAMAZINĀŠANĀS pie ĀRSTIEM-SPECIĀLISTIEM nemazināsies, jo turīgiem pacientiem ir iespēja pakalpojumu nopirkt un vairākus apmeklējumus veikt vienā dienā ( piem. veloergometriju un EHO procedūru!). Pierakstoties tie NAV IESPĒJAMI vienā dienā – brauc uz RĪGU no provinces uz katru procedūru citā dienā!?? Lielākas algas NETIEK MAKSĀTAS un tas nenotiks arī 2018.gadā tāda līmenī, lai vietējie nebrauktu peļņā citur. Bet gadi iet un CIK ILGI VAR CERĪBAS LOLOT PA TUKŠO? Cita lieta ievestais darba spēks – tur samaksa par darbu ATRODAS?!! KO TAS NOZĪMĒ, PREMJERA KUNGS? Jā, šampinjonus VAR audzēt Latvijā, bet vai samaksa par to novākšanu būs adekvāta citu ES valstu samaksai? NEBŪS!!!!!!! STRĪĶE un JURAŠS NEPALAIDA GARĀM SAVU IZDEVĪBU, JO Jums bija dots UZDEVUMS AR negodīgā STREĻČENOKA PALĪDZĪBU PAR KATRU CENU NO VIŅIEM ATBRĪVOTIES kaut vai ar apmelošanu, nomelnošanu, ažiotāžu presē utt. JUMS LIELISKI IZDEVĀS! Nedod DIEVS, vēl KNAB iesēdinās nabaga hūtīti…. Konflikts NEKAD NERODAS PATS NO SEVIS!? KURAM normāli strādāt gribošam savu darbu, ko viņš izvēlējies un kas viņam patīk, RADĪT KONFLIKTA APSTĀKĻUS LĪDZ ATLAIŠANAI NO DARBA??? Tādu cilvēku neesmu sastapusi savā garajā darba mūžā, bet konflikta RADĪTĀJUS GAN! Teikt, ka KNAB nu ir ĪSTAIS priekšnieks NETEIKTI NEVAR! Viņš NEKO IEVĒRĪBAS CIENĪGU VĒL NAV PAVEICIS!?! KUČINSKA KUNGS, JŪS vēl NESPĒJAT PATEIKT ”NĒ”! Lembergs vēl joprojām atnāk un koriģē! KĀPĒC TĀ SAKU? Ja Jūs spētu pateikt ”NĒ”, būtu cits rezultāts jau pa šo laiku un cits atbalsts valstij uzticīgo cilvēku darba rezultātam! Mēs NOTEIKTI SAJUSTU JŪSU DARBA NOZĪMĪGUMU UN ATDEVI. Pagaidām tikai sevis mierināšana un tukša skaņa! NETICAM JŪSU SPRIEDELĒŠANAI! TĀ IR MULDĒŠANA.

 21. Es nesaprotu no kurienes viņš ir? No galaktikas kādas? Tādas muļkibas gvelž. Kāda labāka dzīve? kam?

 22. Var jau muldēt-, tikai

 23. Mazais cilvēciņš Atbildēt

  Jāšaubās, vai mazajiem cilvēciņiem dzīve kļūs labāka, toties deputātiem , ministriem u.c. augstiem ierēdņiem noteikti.

 24. Kā mazajam uzņēmējam apgūt visas tās likumu izmaiņas kas sagaida 2018.gadā?

 25. Kučinski,vai jums nav kauns par saviem ZZS supermeliem?Kurš janvārī jutīs ka dzīve labāka?ĢMI kur no 49 eiro pieliks 4 eiro līdz 53eiro?Lielākā pensionāru daļa kuriem piesvieda vid.~ 8 eiro?utt.KO DARA visi miljoni birokrātu kuri saņem superalgas ,bet MILJARDS nenomaksātu nodokļu?Par ko viņiem prēmijas,par ko prēmijas Vējoņa kantorim “Roga I kopita”?Es pat nerunāju par SC Ušaka RD kantori,kuri dara ko grib un kā grib.Sanāk,ka viņiem nav jāievēro Latvijas Satversme un likumi.vAI DRĪZ ARĪ sAEIMĀ deputāti no SC melsīs okupantu val.,jo presidents un jūs ar Co arī sabiedrībā tā gvelžat.KO jūs darīsiet pēc 2020.gada,kad nebūs ES fondu??Kur ņemsiet miljonus lai apmierinātu Hūtes rijību?Pensionāriem piesviestās kapeikas noēd CENU kāpums!Kaut vai piena produktiem u.c.Netupiet tajā valdības mājā,pastaigājiet kājiņām pa tirgu,veikaliem,poliklīnikām.Par ātru esat iedzīvojušies “kapitālistos”paši NEKO nesastrādajot,tikai tupot uz tautas kamiešiem.Kapēc VISI ministry ik pa laikam neatskaitās par padarīto tautas priekšā?Ko dara Augulis,Gerhards,Ozola,Dūklavs utt?Uztaisiet PAMATĪGU VK revīziju Vesel.min.druvā.Tur tā ZOG un šķiež naudu,ka varat grūst vēl miljardu un pacientam tā vai tā PIGA!!Jūs neviens neredzat tālāk par savu degunu un maku.

 26. Vai kāds tam tic?

 27. Kučinska kungs! Ka dzīve būs koša, to nu gan es sajutīšu ar 1.janvāri. Jo nodokļa izmaiņas starpība no 23 % uz 20% naudas izteiksmē man būs 0,59 eiro. Nu kā lai nelīksmo, varēs nopirkt 1 kg kartupeļu.Slava mūsu vadoņiem par saulainajām vecumdienām! Vai Dieva sods nebaida?

 28. man līdz vēlēšanām interesē OIK, un kāpēc žīgurs vēl nesēž

 29. Bija o dirš pat nesarkst,

 30. Tur jau tā lieta…ja tiešām visi politiķi būtu paškritiski…tad valsti pa 26 gadiem būtu izplaucinājuši nevis noveduši tur, kur tā ier tagad.

 31. Kaa nu ne,piemeta triiniiti.

 32. Riebjas lasīt visa tās muļķības, nav nekas labs tagad un uz priekšu būs vēl grūtāk, nebūs ne labāk medicīnā ne kur citur, algas pieaug tikai deputātiem, ministriem, bet ne vienkāršai tautai, pensionāriem piemet 2-10 eiro un tēlo baigos varoņus, bet cenas aug 20-30 %, tā kā savilksim jostas un nākamgad atkal klausīsimies slavas murgus, jo būs vēlēšanas. Apnicis viss šai valstī.

 33. viņš pats tic tam ko saka? Viņa vārdi noteikti ” piepildīsies ” ja turpināsiet balsot par savu zzs, na, sc un vemjotību

 34. Premjers arī sācis nodarboties ar populismu un sevis lielīšanu, laikam jau Lembergam labs skolnieks bijis.
  Un tuvojas taču vēlēšanas.

 35. No kurienes Latvijā parādīsises tik daudz daba vietas???? Pasaka bez laimīgām beigām….. Attopies, ko runā un beidziet solīt, labāk strādājiet lai samazinatu dodokļus un atvērtu iznīcinātās, vajadzīgās rūpnīcas.

 36. Kādas pasakas par balto ērglīti!!! Attopies taču Kučinska kungs un beidz pūst miglu acīs jau tā mazpalikušai tautai. Vai ta var apstādināt šo grandiozo zagšanu un nemitīgo nodokļu celšanu. Kādas muļķības var gvelzt! Domā, ko runā!

 37. Varu tikai apbrīnot, cik tālu ir šis cilvēks no vienkāršās tautas. Sēžot siltā krēslā to jau neredz un nedzird.

 38. visu izpardots unizzagts ja lie kungi dzivos labi bet mazie ne

 39. Esmu priecīgs!

 40. riebīgais kretīns,kā var salīdzināt Vāciju ar Latviju,3x mazāka alga Latvijā un no tā paša mazuma piespiedu kārtā atvilks nodokli medicīnai,tas pats ir ar piespiedu zemes nomas maksu..NEKAUŅAS,VĒL NEKAUNAS SALĪDZINĀT RIEBEKLIS!!!!!!!!

 41. krieviem ir trapigs apzimejums cilvekiem meliem.Pustolaika,luk viens pustolaika

 42. Kalvītis arī pirms lielā burbuļa solīja septiņus treknus gadus, acīmredzot zināja, kas sagaidāms, vai šis premjers arī ir lietas kursā, ka tiek pūsts kārtējais burbulis, lai pēc tam mūs atkal kārtīgi aptīrītu?

 43. Beidz melot acīs skatoties un sāc cītīgāk pievērst uzmanību pensionāru nabadzīgiem maciņiem

 44. Apsveicu! Padevīgi ziņoju,ka dzīvojam labi!

 45. Pagriežamies,un atkal uz priekšu!

 46. Kā teicis Anatols Franss:”Ja cilvēki nemācētu sapņot,dzīve kļūtu nepanesama!”

 47. Taisni tagad nepacietíbà sàku gaidít Kuçinska Jaungada brīnumuTàdu lielu,rozà zilonim lídzígu.

 48. Premjers pareizi saka Atbildēt

  Un tas pat pārāk pieticīgi teikts! Pie tik straujas ekonomikas attīstības,citādi nemaz nevar būt!

 49. Nez ko šis kungs pasācis pīpēt? To ka gandrīz katrs kaut ko jutīs, tas ir skaidrs, tikai vai pozitīvu? Par to nu gan ļoti jāšaubās.

 50. Rīta joks…. Sasmējos….

 51. Viņš aizmirsa piebilst Atbildēt

  Ka labāka dzīve būs Siles Vepriem un viņu pietuvinātajiem. Un, tautai caurums no barankas.

Draugiem Facebook Twitter Google+