Mobilā versija
+7.0°C
Sarmīte, Tabita
Ceturtdiena, 8. decembris, 2016
12. februāris, 2016
Drukāt

Māris Antonevičs: Kučinskis un viņa “saites” (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Tas ir interesants fakts, ka Latvijā jau trešo valdību pēc kārtas veido bijušās Tautas partijas pārstāvis. Iepriekšējās divas valdības vadīja kādreizējā TP biedre Laimdota Straujuma, kas pēc Šķēles partijas likvidācijas patvērumu rada pie “Vienotības”. Arī Māris Kučinskis, kurš vakar ar 60 Saeimas deputātu balsīm tika apstiprināts Ministru prezidenta amatā, savulaik bija saņēmis sadarbības piedāvājumu no šīs partijas. Viņš tomēr izšķīrās par labu Zaļo un zemnieku savienībai un no karjeras viedokļa nekļūdījās. “Vienotības” rindās viņam valdības vadīšana varētu rādīties tikai sapņos, kamēr ZZS ir diezgan interesanta struktūra, un tās ietvaros var veidoties dažādas kombinācijas.

Tas, protams, liek uzdot jautājumus arī par ietekmēm jaunajā valdībā. Par agrākajām saitēm ar M. Kučinski var atcerēties “oranžie”, turklāt viņš pats tās nemaz nesmādē, par ko liecina, piemēram, premjera biroja vadītāja izvēle (šim amatam izvēlēts bijušais tautpartijietis Māris Krastiņš). Protams, vēl lielākas aizdomas ir par Aivara Lemberga milzīgo lomu. Kas interesanti, uz to iepriekšējā dienā pirms valdības apstiprināšanas paguva atsaukties pat Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs, runājot par iespēju, ka Latvijas valdība varētu īstenot pāreju uz mācībām valsts valodā visās valsts un pašvaldību finansētajās skolās. Krievija, protams, tam pretojas, un vēstnieks A. Lembergu nosauca par “saprātīgu politiķi”, kurš acīmredzot šo reformu nepieļaušot. Taču diez vai Lemberga ietekme izpaudīsies kā nepārtraukta čukstēšana valdības vadītājam ausī, kas viņam šajā brīdī jādara vai nav jādara. Drīzāk jau tā varētu līdzināties līdzšinējai formai – Lembergs ierodas kā “krīzes menedžeris” tad, kad viņam (vai tiem, kas cer uz viņu) tas vajadzīgs.

Tādā ziņā jaunajam premjeram ir lielākas iespējas stiprināt patstāvību nekā viņa priekšgājējai, kuru uzmanošā stingrā acs bija turpat aiz muguras. Cita lieta, ka īsti nav skaidrs, ar ko M. Kučinskis gatavojas sevi parādīt, lai sabiedrība vispār pamanītu, ka valstī ir jauna valdība. Ministru nomaiņa tajā ir minimāla, solījumi un iestrādes – lielā mērā pārmantoti. Valdība nav pat izkārusi priekšā kādu spilgtu lozungu, līdzīgi kā savulaik “Vienotības”, Zatlera reformu partijas un Nacionālās apvienības veidotā “tiesiskuma koalīcija”. Ja par pamatu ņem pirmos vārdus jaunās valdības deklarācijā, tad šī ir “ekonomiskās aktivitātes, nodarbinātības un produktivitātes straujākas izaugsmes koalīcija”. Atsevišķi tie ir skaisti vārdi, bet lasot atstāj tādu nedaudz iemidzinošu efektu. Ja valdības vadītājs vēlas iegūt tautas atbalstu, būs vajadzīgi spilgtāki un konkrētāki paziņojumi.

Kad tika apstiprināta L. Straujumas valdība, politiskajās aprindās valdīja noskaņas, ka tas ir kaut kas “pagaidu”. Tagad tas netiek izrādīts. Pēc neveiklā valdības gāšanas un samocītā jaunā premjera meklēšanas procesa diez vai kādam tuvākajā laikā pietiks apņēmības vēlreiz iesaistīties līdzīgā eksperimentā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Vadonis,važonis un pats galvenais Atbildēt

    gāzīte kaut kāda izskrēja…..un pazuda

  2. в нашем магазине продаются ананаы и бананы, простите, ананасы
    бананасы и греипфрукты!

  3. Latvijas faktiskais valdības vadītājs ir smagos noziegumos apsūdzēts nelietis.
    Nekad nebiju domājis, ka pienāks diena, kad vajadzēs tā kaunēties par savu valsti.

Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kāda ir tava Ziemassvētku vēlēšanās?

Ziemassvētku vecītim arī jāmaksā nodokļi

Valsts oficiālā izdevuma “Latvijas Vēstnesis” portālā “lvportals.lv” publicēta Valsts ieņēmumu dienesta atbilde uz kādu lasītāja jautājumu, kurš stāsta, ka, plānojot Ziemassvētkos strādāt “Salaveča amatā”, gribot iesniegt sludinājumu internetā par sevi. Lasītājs vaicā: “Kā to izdarīt godīgi, kā samaksāt nodokļus par to?” VID viens no piedāvātajiem variantiem ir reģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicējam un maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu starpības utt.

Juris Ulmanis: Zaļais pūķis krievholisms (18)Parasti zaļo pūķi asociē ar alkoholismu. Situācija ar pāriešanu uz krievu valodu man atgādina klasisku atkarības modeli, kurā alkohola vietā lietojam krievu valodu. Tātad esam līdzatkarīgie. 
Lasītāju aptauja
Izlasot interviju ar vēsturnieci, jutu aizvainojumu senču vietā... (12)“Latvijas Avīze” novembrī publicēja sarunu ar vēsturnieci Inetu Lipšu “Latvieši nezināja, nevis negribēja”. Tā izraisījis rezonansi. Savas pārdomas ir atrakstījusi Brigita Blite.
Kā vērtējat izglītības kvalitāti Latvijā?
Draugiem Facebook Twitter Google+