Pasaulē
Vēsture

Kūdraspurvā Polijā atrasts lieliski saglabājies viduslaiku zobens 16

Foto: Staņislava Stašiča muzejs.

Kūdraspurvā Polijā atrasts gandrīz ideāli saglabājies 14. gadsimta bruņinieka zobens, kuru atradējs uzdāvinājis vietējam muzejam, raksta “Scienceinpoland.pap.pl”.

Vienīgā zobena daļa, kura gājusi zudībā, ir spals, kamēr asmens, kaut arī aprūsējis, saglabājies pilnībā, norādīja muzeja direktors Bartolomejs Barteckis.

Divroku zobens bija 14. gadsimtā ierasts tuvcīņas ierocis – ļoti viegls, parasti svēra tikai aptuveni 1,5 kilogramus pie gandrīz 120 cm garuma. Barteckis norādīja, ka zobens ir izcilas kvalitātes – viegls un labi balansēts.

Apvidū, kurā zobens atrasts, proti, mitrainē Hrubešovas pilsētas apkaimē netālu no robežas ar Ukrainu, tas esot unikāls atradums. “Vērts uzsvērt, ka muzeju krājumos gan ir līdzīgi artefakti, taču parasti to atrašanas vieta nav zināma, un tā ir vēsturniekiem un arheologiem ļoti vērtīga informācija,” pauda Barteckis.

Tuvākajās dienās vietu, kurā atrasts zobens, apsekos arheologi, kuri veiks ierobežotus izrakumus cerībā noskaidrot apstākļus, kādos ierocis nonācis purvā un, iespējams, uziet vēl kādus bruņu vai ieroču detaļas.

Savukārt zobens tiks nosūtīts uz konservāciju Varšavā. Barteckis norādīja, ka šis process varētu palīdzēt arī atklāt tā īpašnieka vārdu, kas mēdz būt iegravēts uz asmens netālu no spala.

LA.lv