×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
8. jūlijs, 2016
Drukāt

Kuldīgā atklāts “Lielzemes muzejs” – izstāde par utopisko Latviju

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Līdz 30. jūlijam Kuldīgas Mākslas namā būs skatāma izstāde “Lielzemes muzejs”, LA.lv uzzināja Kuldīgas novada domē.

Izstādes veidotāji skaidro, ka apmeklētāju uzmanībai tiek piedāvāti eksponāti no reālas utopijas, Lielzemes, un viena no izstāde pamattēmām ir utopiska domāšana, kas ir bijis būtisks dzinulis arī Latvijas salīdzinoši jaunajā vēsturē.

Līdzās Kuldīgas Rātsnamam apmeties milzīgs dzeltens kaķis – uz tā slīpās konstrukcijas grīdas atrodas vienvietīga gulta, bet kaķa pavērtā mute ir kā terase, kur uzkāpt un izteikt utopiskas runas. Katram te rodas savas asociācijas. Tikmēr pārējie mākslas objekti – senas koka durvis, lielfomāta gleznas, skulptūras un citi eksponāti, kas sarūpēti “Lielzemes muzeja” projektam, apskatāmi Kuldīgas Mākslas nama divos stāvos.

“Ar utopisku domāšanu varam saskarties ik uz soļa – klasiska Kurzemes zemnieku sēta mums saistās ar daļēji mītisko pirmo brīvvalsti, padomju laiku pēdas vides ainavā un cilvēku domāšanā atgādina par vienu no vērienīgākajām tuvākajā vēsturē radītajām utopijām, arī no jebkādām savienībām neatkarīga Latvija mūsdienās ir spilgts utopiskas domāšanas auglis,” skaidro tēlnieks Aigars Bikše.

Pat skatoties sīkumos, atrodam mazas utopijas, uzskata mākslinieki. Piemēram, labi autoceļi mūsu sapņos atgriežas atkal un atkal. Vārds ‘utopija’ burtiski nozīmē ‘vieta, kuras nav’. Utopijā saplūst un bieži kontrastē naivs sapņojums pēc labākas, nereti pavisam neiespējamas būšanas un liela atbildība, jo sapņi mūs vada līdzīgi šamaņu paralēlo realitāšu iztēlojumiem, kas nodrošina vismaz iespēju izmaiņām uz labu. Bet gaišu sapni un murgu šķir vien plāna membrāna, kā jau no vēstures to zinām.

Izstādes iekļaujas plašākā projektā “Lielzemes muzejs”, ko ir paredzēts attīstīt un turpināt izrādīt gan dažādās Latvijas pilsētās – Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī u.c. –, gan arī ārzemēs līdz 2018. gadam, kad Latvijas simtgades svētku ietvaros notiks projekta kulminācijas pasākumi Rīgā. Projekta darba grupu veido pieredzējuši profesionāļi no dažādām jomām ar plašu un starptautisku pieredzi mākslas projektos.

Izstādes darba grupu veido mākslinieki Aigars Bikše un Andris Vītoliņš, kurators Uldis Pētersons, Ilze Supe un filozofs Kārlis Vērpe.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+