×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
1. aprīlis, 2016
Drukāt

Kuldīgā atklāts piemineklis leģendārajam Ēvaldam Valteram (9)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Piektdien, 1. aprīlī, Ēvalda Valtera 122. dzimšanas dienas priekšvakarā Kuldīgas rātslaukumā atklāja tēlnieka Oskara Mikāna vides objektu “Tējas tase kopā ar Ēvaldu Valteru”, kas veltīts leģendārajam aktierim un sabiedriskajam darbiniekam, latviešu strēlniekam, kuldīdzniekam Ēvaldam Valteram, LA.lv uzzināja novada domē.

Pieminekli atklāja ar īpašu režisores Daigas Pirtnieces veidotu iestudējumu, kurā Ēvaldu Valteru jaunībā attēloja aktieris Kārlis Tols, bet ar dejas priekšnesumu uzstājās Ruslans Kurlovičs. Pieminekļa atklāšanā piedalījās arī aktiera dēls Raits un aktrise Mudīte Šneidere, kura kopā ar Hariju Liepiņu sarakstījusi grāmatu “Ēvalds Valters. Liepājas līkais velns”.

“Es domāju – mēs katrs sajutām, ka Ēvalds Valters ir atgriezies Kuldīgā, un tagad viņš šeit būs katru dienu. Ja kāds no mums vēlas nodzīvot līdz 100 gadiem, tad ir jāapsēžas blakus Ēvaldam Valteram kopā ar viņu iedzert tēju,” savā uzrunā, atklājot pieminekli, sacīja Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa. Savukārt Saeimas deputāte Solvita Āboltiņa pauda gandarījumu, ka Ēvalds Valters šodien atgriežas mājās, vietā, kur viņš jutās vislabāk.

“Ēvalds Valters jau kaut kad pašos pēdējos gados teica – es tik ļoti mīlu Kuldīgu, ka man vajag tikai pateikt vārdu Kuldīga, un es jau esmu laimīgs,” dižo aktieri citēja Šneidere. “Man bija tas gods viņu uzrunāt uz Tu. Un tagad Tu te nu sēdi. Tu esi smuks, zeltīts, lai gan Tu biji tik pieticīgs,” piebilda Šneidere.

Uz pieminekļa atklāšanu atbraukušais pazīstamais režisors Jānis Streičs pateicās Kuldīgai un personīgi novada Domes priekšsēdētājai Ingai Bērziņai par to, ka ir tapis šāds piemineklis. Uz pieminekļa atklāšanu diemžēl nevarēja ierasties režisors Varis Brasla, kurš atsūtīja pašvaldībai sveicienu: “Meistars ir godam pelnījis šo brīdi – mūžīgu palikšanu pilsētā!”

Diemžēl pieminekļa atklāšanā nevarēja būt klāt tēlnieks Oskars Mikāns. “Mums katram ir savs stāsts par Ēvaldu Valteru, un tēlnieks Oskars Mikāns dižo aktieri atveidoja tādu, kādu viņš viņu atcerējās, kādu viņš viņu sajuta. Darbs vispirms tika samīļots mālā, tad atliets ģipsī un pēc tam atkal samīļots, izslīpēts un uzspodrināts bronzā,” atklāšanas pasākumā sacīja tēlnieka dzīvesbiedre Ramona Cīrule.

Kuldīdznieki cer, ka jaunais vides objekts pie tikko restaurētā vecā rātsnama Baznīcas ielā 5 piesaistīs daudz tūristu un iedzīvinās ticējumu – ja vēlies nodzīvot līdz 100 gadiem, jāatbrauc uz Kuldīgu un jābauda tēja kopā ar slavenāko latviešu simtgadnieku Ēvaldu Valteru.

Pieminekļa izveidei finansējumu pašvaldība saņēma no valsts budžeta, savu deputāta kvotu 20 000 eiro apmērā šim mērķim atvēlēja Saeimas deputāte Solvita Āboltiņa. Tikpat pieminekļa izveidē ieguldīja arī Kuldīgas novada pašvaldība.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Kuldīga patiešām ir Latvijas un arī visas ES pērle! Leposimies un beigsim tik daudz kritizēt!

 2. Kas tā ir par formu, tam jauneklim??? Vai strēlnieku??? Vācu šinelis ar pārtaisītu Mosina karabīni. Tas taču ir kaut kāds sviests….

 3. Vai kā gribētos atsēsties uz brīdi, uz brīvā krēsla, blakus Ēvaldam Valteram. Paldies kuldīdzniekiem.

 4. Žēl , nav Ēvalda Valtera labsirdības sejā, virspusēja līdzība.
  Tēlnieks nepiedalījās – droši vien neērti.
  Un Valtera kundze ? Žēl – tādam cilvēkam…tik paviršu iemiesojumu.

 5. mīlīši, ejiet ar līkumu un pat visai Kuldīgai, kā nekā arī vēsturisks piemineklis

 6. Vēl viena jauka vietiņa Kuldīgā. Paldies tēlniekam. Darbiņš izdevies. Piemineklis tas noteikti nav. Vides objekts, kur gribas piesēst un ar cien. Ēvaldu Valteru kopā iedzert kafiju. Braucot uz Kuldīgu tagad noteikti ņemšu līdz termosā kafiju un krūzīti un došos pie Ē.Valtera.

 7. zemē nomesta nauda.Latvieši jau bez elkiem nespēj dzīvot .Piemiņas akmeņi ,svētie koki ,svētās birzis un klanīšanās lapegļu gatvēm,kur vēl visādi piemiņas akmeņi ,pēc principa ”Ļeņins mūžam dzīvs’Pirmkārt,’vai tad tik īsa atmiņa ,ka jākaļ akmenī?Otrkārt,kristiešiem jau nu vajadzētu sajēgt ,ka bauslis aizliedz taisīt visādus tēlus un dievekļus.Treškārt,nezin vai pats Ēvalds Valters būtu priecīgs par tādu sevis attēlošanu , monstru.

 8. izskatās vienkārši drausmīgs.

 9. UZ PAPĪRA.....atvēlēja Atbildēt

  UZ PAPĪRA…..atvēlēja – no mūsu nodokļu maksātāju naudas…

Draugiem Facebook Twitter Google+