×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
14. maijs, 2012
Drukāt

Kuldīgā pabeigti vērienīgākie būvdarbi jaunāko laiku vēsturē

kuldiiga_003_vs

Kuldīga aizpērn pārsteidza ar jaunāko laiku vēsturē vērienīgākajiem būvdarbiem. Starpposmā īstenotie attīstības projekti darījuši to vēl pievilcīgāku. Ar astoto reizi notikušo pavasara palu šovu “Lido zivis Kuldīgā” atklātā tūrisma sezona aicina iepazīt Kurzemes pērles atjaunoto spozmi. Ieskatīsimies?

 

Padarītais priecē skatu un sirdi, pacilā garu un vairo lepnumu par Latvijas daudzveidīgo skaistumu. Kuldīdznieku veikums izceļams kā rosinošs paraugs tām pašvaldībām, kuras savas pilsētas un novada sakārtošanā, iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanā tālāk par tukšiem saukļiem netiek. Tad tūristi brauc garām, vietējie gaužas, ka nekas nenotiek, un publiskās vietās nav pat atkritumu urnu… Katrai teritorijai piemīt sava neatkārtojama dabas un kultūrvēsturiska unikalitāte, kas izmantojama tēla un pazīstamības veidošanai.

 

Atbildības konteksti

Ainavas un vēsturiskais mantojums uzliek pienākumu būt atbildīgam saimniekam. Kuldīdznieki to apzinājušies savlaicīgi, izvirzot mērķi iegūt paliekošu vietu UNESCO Mantojuma sarakstā. Tiesa, tik ambiciozs mērogs piederas vien sevišķi apveltītām vietām. Jau 2004. gadā panākta pilsētas iekļaušana Mantojuma priekšsarakstā, kurš 2011. gadā no jauna pārapstiprināts, pateicoties nemitīgai atjaunošanai un infrastruktūras uzlabošanai. Kamēr Latvijā lielākoties sūkstījās par krīzi, Kuldīgā ar nepieredzētu vērienu īstenoja ieplānoto. Līdztekus novada saimniecībai svarīgiem jaunievedumiem nozīmīgāko kultūrvēsturisko objektu restaurācija pilsētas centrā beigusies pērnruden, tālab viesiem baudāma šajā tūrisma sezonā.

Svaigākais jaunums ir aizvadītajā novembrī nodotais vēsturiskais sinagogas komplekss. Ar Latvijas ebreju kopienas svētību Kurzemes lielākais jūdu dievnams pārvērsts par novada informācijas centru un mākslas namu. Publikai pirmā pieejama kļuva bibliotēka, kas izvietota trīs stāvos 1885. gadā celtās sinagogas ēkā. Kopš tās atklāšanas pērnajā augustā lasītāju skaits ievērojami pieaudzis: 4000 lielajam pulkam šogad klāt nākuši 254 jauni interesenti. Noprotams, ka būs vēl, darbinieki teic, ka jaunpienācējus saista ne vien plašās un komfortablās telpas, bet arī lasāmvielas klāsts. Pašvaldība ir tik dāsna, ka var iegādāties visu, ko bibliotēka vēlas, ieskaitot nozaru literatūru. 
Kuldiiga_165_VS

Jauns funkcionālais pielietojums rasts arī kādreizējam lūgšanu namam, kur izveidota ietilpīga mākslas telpa, bet restaurētais kapličas namiņš kalpo saimnieciskām vajadzībām. Gaišais lūgšanu nams vienlīdz labi izmantojams gan izstādēm, gan mūzikas baudīšanai. Lieliskā akustika un elegantais interjers, kuru rotā pēc atrastajiem sienas gleznojuma fragmentiem veidotais krāsojums un ietver galerija 2. stāvā, ir ideāla vide mākslai, bet 3. stāvs iekārtots konferenču un semināru rīkošanai. Prātam, garam un māk­slai atvēlētais komplekss iegājis intensīvā apritē.

Izstādes bieži mainās un mijas ar koncertiem. Nule aizvadītais Kārļa Davidova 7. starptautiskais čellistu konkurss pulcējis līdz šim lielāko skaitu dalībnieku un pārstāvēto valstu. Sācies kā veltījums Kuldīgā dzimušajam mūziķim, kurš savulaik bijis Sanktpēterburgas konservatorijas profesors un pasaulē pazīstams čellists, tradicionālais pasākums šogad ieguvis adekvātu norises vietu mūziķa dzimtajā sinagogā. Tās piepildīšana ar jaunu saturu rada arvien citus kontekstus. Sakarā ar novada muzeja ēkas rekonstrukciju, kas turpināsies divus gadus, Muzeju nakts sarīkojums šosestdien 19. maijā notiks jaunajā Mākslas namā. Tam daudzus apmeklētājus piesaistīs Pētera Sidara jaunāko tekstīliju skate pilsētas svētkos. Savukārt 24. maijā būs tikšanās ar grāmatas “Kurzeme francūža acīm” autoru Žanu Polu Kofmanu. Nav nejaušība, ka apgāda “Zvaigzne” jaunās grāmatas atvēršanas svētki notiek Kuldīgā. Pilsētas lietišķajā centrā banku, lielveikalu un autoostas tuvumā februārī durvis vēris apgāda jaunais grāmatu nams.

 

Rātsnama spožums

Ceļotāju maršrutos parasti neietilpst pašvaldību mītnes, taču Kuldīgas rātsnams pēc atjaunošanas tāpat kā sinagogas komplekss vēsturiskuma un mūsdienīgā svaiguma dēļ noteikti ir jāredz. Abus objektus vieno ne vien laikmets (XIX gs. 2. puse) un rūpīgais restaurācijas darbs, bet arī tas, ka katrai piemīt sava unikalitāte, abās ir skaistākās zāles un reprezentatīvākās telpas pilsētā. Demonstrējot pietāti pret mantojumu, restauratoru un citu meistaru prasmi, arhitektu un interjeru veidotāju gaumi, ēku veidols izglīto, vairo izpratni par telpas, vides estētisko nozīmi un rosina šādas pieejas ikvienā izpausmē.

Kuldiiga_040_VSIenācēju novada domes ēkā apbur senatnīga elegance. Vestibilu rotā sens, restaurēts grīdas pulkstenis un stiklots skapis ar Kuldīgas ģerboņa kokgriezumu augšdaļas centrā. Vapenis ar Sv. Katrīnas atveidu ģēvelē norāda uz skapja piederību rātei, un tā atgriešanās rātsnamā devusi iespēju parādīt pilsētas dārgumus, dāvinājumus un suvenīrus no sadraudzības pilsētām. Lai iegūtu pilnīgāku priekšstatu, jāuzkāpj 2. stāvā, kur atrodas sēžu zāle un pārējās pašvaldības telpas. Visas iekārtotas XX gs. sākuma stilistikā un apmēbelētas harmonijā ar sienu un griestu krāsojumu. Zāles griestu gleznojums restaurēts atbilstoši oriģinālajai ornamentikai. Svinīgi un eleganti it visur. Pat rātsnama pulkstenis ir īpašs: ar ciparnīcām fasādē un zālē, turklāt vēl zvana, jo piedzīvojis atjaunošanu un mehānismu remontu. Tā atdzimšanā paveikto iespējams apskatīt, uzkāpjot bēniņstāvā.

Ventas rumbas, ķieģeļu tilta un Alekšupītes dēļ Kuldīga arvien bijusi iecienīta precību vieta. Alekšupīte savu ceļu izlauzusi gar rātsnama pamatiem, tāpēc jaunajiem pāriem iespējams viegli un ātri šķērsot 7 tiltus… Līdz ar domes atgriešanos atjaunotajā ēkā zālē atsākušās laulību ceremonijas, kurām piederas arī jauno pāru iznācieni un bildēšanās uz balkona zem pilsētas pulksteņa. Skaisto zāli, protams, izmanto pašvaldības rīkotajiem sarīkojumiem, un arī balkonu, kur kopš atjaunošanas domes vadītāji uzrunā ļaudis svētkos un citos svarīgos brīžos, kā tas bijis iedibināts, rātsnamu uzceļot.

Kuldīgas atjaunotnē paveiktais nebūt neaprobežojas ar šiem objektiem. Smagā krituma periodā tas devis darbu daudziem celtniekiem, restauratoriem, firmām un atsevišķiem meistariem, radījis jaunas darba vietas atjaunotajos objektos un paplašinātajā apkalpošanas sektorā. Galvenais, ka attīstība turpinās!

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+