Foto: Kuldīgas novada muzejs

Kuldīgas muzejā izstādīta amatnieku cunftu priekšmetu kolekcija 0

Kuldīgas novada muzejā atklāta izstāde “Kuldīgas amatu piederumi”, kurā apskatāma daļa no apjomīgās Kuldīgas amatnieku brālību – cunftu kolekcijas, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Kausi, lādes, karogi un citi atribūti savulaik tikuši izmantoti dažādām svinīgām un simboliskām procedūrām, bet amata noteikumi jeb šrāgas reglamentēja amatnieku darbību.

Kurzemes un Zemgales hercogistes laikā Kuldīgas pilsēta un novads ieņēma nozīmīgu vietu amatniecības attīstībā. Pirmie amatnieki ieradās no vācu zemēm un sākumā apvienojās tā sauktajās brīvajās cunftēs, t.i., biedrībās bez apstiprinātiem statūtiem. Kuldīga bija Kurzemes amatniecības centrs — visu Kurzemes pilsētu un miestu amatnieki skaitījās attiecīgajā Kuldīgas amatā kā līdzbiedri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Senās amatu tradīcijas pastāvēja vēl 20. gadsimta pirmajā trešdaļā. Katram amatam bija savi saviesīgās dzīves piederumi. “No alvas parasti tika izgatavoti biķeri, kausi, draudzības kausi (vāciski Willkomm), tabakas šķīvji. Turīgākas cunftes, kā zeltkaļi un sudrabkaļi, izmantoja vairāk sudraba izstrādājumus: kannas, kausus un biķerus,” stāsta izstādes veidotāja, Kuldīgas novada muzeja eksperte pētnieciskajā darbā Daina Antoniška.

Kuldīgas amatu apvienību piederumi nonākuši muzeja krājumā pa dažādiem ceļiem. “Kad 1936. gadā notika Kuldīgas amatnieku ģildes “Brālība” likvidācijas sapulce, tajā nolēma savākt visas ģildes mantas vienkopus un visas mantas nodot Kuldīgas muzejam. Diemžēl šis labais nodoms tā uzreiz neīstenojās,” stāsta Daina Antoniška.

Tomēr muzejs dāvanā saņēmis 1627. gada Kurpnieku amata statūtus, arī 1634. gada Kuldīgas seglinieku amata statūtus un to vēlāku laiku norakstus. 1942. gada februārī krājumā inventarizēts Drēbnieku amata alvas kauss. “Muzeja dokumenti (priekšmetu pieņemšanas akti) par laiku no 1940. līdz 1945. gadam ir trūcīgi, priekšmetu inventarizācija atsākās ar ierakstiem no 1945. gada 18. jūnija,” stāsta izstādes veidotāja. Tad veikti ieraksti par kādreiz Kuldīgas amatiem piederošiem alvas un sudraba priekšmetiem, amatu lādēm un amatu karogiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.