×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
20. februāris, 2015
Drukāt

Kuldīgas novada muzejs saņēmis dāvinājumu no ķoniņu dzimtas

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šīs dienas Kuldīgas novadā pagājušas pašā ķoniņu zīmē. 18. februārī Mākslas namā notika Agra Dzeņa grāmatas “Kuršu ķoniņi un citi lēņavīri Rietumlatvijā” atvēršanas svētki, bet dienu vēlāk Kuldīgas novada muzejā viesojās kuršu ķoniņu pēcteces Līga Brence un viņas meita Gunta Megne-Sirmā, portālam LA.lv pastāstīja muzeja Mārketinga un izglītības nodaļas vadītāja Krista Jansone.

Kuldīgas novada muzejā aktīvi tiek strādāts pie ekspozīcijas, kas veltīta divām unikālām kultūrtelpām – ķoniņiem un suitiem. Līgas māte Otīlija Salmgieze dzimusi 1920. gadā, Pliķuciemā, Ādama un Kates Tontegodes ģimenē, stāsta Jansone.

Otīlija daudziem kuldīdzniekiem ir pazīstama kā čakla rokdarbnieca, kas ikvienu brīvu brīdi pavadīja stellēs, aužot dažādus darbus. Viņa vairākkārt darinājusi tautastērpus pati sev, kā arī meitai un mazmeitai – attēlā redzami 1937. gadā un 2000. gadā darinātie Kuldīgas brunči, kas tagad nodoti Kuldīgas muzeja krājumā. Dāvinājumā saņemti arī Otīlijas austie dvieļi, grīdas sega u.c. sadzīves lietas, kas kalpos kā lielisks papildinājums koniņu vēstures kolekcijai, kurā jau ietilpst dažādi dokumenti, lēņu grāmatas, kauss un etnogrāfiskie materiāli.

Muzeja speciāliste stāsta, ka Otīlija gandrīz 90 gadus bijusi savas dzimtas vēstures apkopotāja un popularizētāja, viņa bieži tikusies ar folkloras pētniekiem, vairākkārt savu dzimtas vēsturi stāstījusi Latvijas Republikas eksprezidentei Vairai Vīķei-Freibergai un kultūras pētniecei, profesorei Janīnai Kursītei. Par ķoniņu tradīcijas saglabāšanu Otīlija 2009. gadā saņēmusi Turlavas pagasta un Kuldīgas novada goda balvas. Lepnumu par savām saknēm un ķoniņu pašapziņu mantojusi arī viņas meita un mazmeita.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+