×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
16. augusts, 2015
Drukāt

Kuldīgas pusmaratons – no Borata līdz nākamajiem olimpiešiem

foto: Juris Bērziņš-Somsfoto: Juris Bērziņš-Soms

Nākamais mērķis ir kvalificēties Rio olimpiskajām spēlēm – augstu latiņu sev uzstādījuši Jānis Višķers un Ilona Marhele, kuri sestdien Kuldīgā pirmo reizi kļuva par Latvijas čempioniem pusmaratonā. 

Jubilejas skrējiens

Kuldīgā risinājās piektais “BIGBANK Skrien Latvija” posms, kura pusmaratona distancei bija pieteikušies gandrīz 600 skrējēji, bet kopā ar 10 km, 4-6 km tautas distanci un mazajiem ķipariem bērnu skrējianā uz starta stājās teju divi tūkstoši dalībnieku. Tostarp arī kāds gandrīz kails puisis Borata peldkostīmā. Un arī vairāki cilvēki ratiņkrēslos. “Bija forši, es piedalos jau kopš 2010. gada. Tā ir izvēle – vai nu kaut ko dari vai sēdi mājās un čīksti. Es arī regulāri eju uz atlētikas zāli, reizi nedēļā braucu golfu uzspēlēt,” pēc finiša 10 km distancē pastāstīja Edgars Davidons, kurš pēc kakla gūtās traumas jau 13 gadus ir piekalts ratiņkrēslam.

Pusmaratona sacensības Kuldīgā risinājās desmito reizi. Viens no tikai desmit cilvēkiem, kas skrējis visos, ir bijušais veselības ministrs un šobrīd Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Ivars Eglītis: “Pirmos mačus 2006. gadā es noorganizēju, un bija goda lieta skriet arī šoreiz. Esmu kļuvis slinks, skrienu tikai Kuldīgā un šodien finišēju 1:47 stundās. Jā, kaunēties it kā nevajag, bet, ja esi skrējis 1:24, tad arī nav iemesla priecāties. Taču skrēju brīvi, relaksēti – ar domu, ka šie ir svētki.”

Īpaša uzvara

Svētku sajūtu papildināja vīriešu elites grupas skrējiens, kurā par uzvaru cīnījās Latvijas rekordists Valērijs Žolnerovičs, Jānis Girgensons un Jānis Višķers. Ilgu laiku viņi skrēja šādā secībā, Višķers distances vidū sāka iepalikt, taču spēja pietuvoties līderiem un pēc 16. kilometra pārņēma vadību, to vairs neatdodot. Pirmais čempionu tituls pusmaratonā ar personisko sezonas labāko rezultātu 1:07,13, Žolnerovičs atpalika par 17 sekundēm, bet Girgensons – vēl pusminūti.

“Esmu ļoti apmierināts ar rezultātu, īpaši tāpēc, ka izdarīju to šādos laika apstākļos – karstums nav mana stiprā puse. Parasti es tad sekoju līdzi sajūtām un neizliekos uz visiem 100,” skaidroja Jānis Višķers. “Beigās Valērijs sēdēja astē, krita uz nerviem. Gaidīju, ka viņš ies garām, jo ir spēcīgs puika. Taču psiholoģiski pēdējais kilometrs jau ir viegls, kāpināju tempu un noturēju. Valēriju uzvarēju pirmo reizi, tas man ir īpašs notikums.” Jāņa nākamais plāns ir liels un ambiciozs – viņš vēlas kvalificēties nākamā gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm maratonā. Līdz šim 42,195 kilometru garā distance skrieta tikai reizi – pērnā gada aprīlī Austrijā un līdz normatīvam (2:17 stundas) pietrūkst vairāk kā piecu minūšu. “Pie labas veselības un gatavošanās tas ir iespējams,” apņēmības pilns ir 26 gadus vecais sportists.

Sieviešu konkurencē uzvarēja Ilona Marhele (1:19,00) bet ar citādāku scenāriju – esot drošā vadībā no sākuma līdz pat beigām. Otrās vietas ieguvēja Anita Kažemāka bija par trim minūtēm lēnāka, bet trešā finišēja Jolanta Liepiņa. “Bija grūti, jo es karstumu nepanesu. Tāda ģībstoša sajūta visu laiku, bija jāpiespiež sevi turēt tempu un, ņemot vērā apstākļus, ar rezultātu esmu apmierināta,” atzina Ilona Marhele un smejoties piebilda, ka parasti Latvijas čempionātos bijusi otrā aiz Jeļenas Prokopčukas, bet nu pirmo reizi izdevies tikt čempiones godā. Arī viņa mēģināšot kvalificēties Rio maratonam. “Ir grūtāk nekā pirms Londonas, taču man tagad ir vairāk apņēmības un ceru, ka sanāks.” Trases malā Ilonu un citus sportistus aktīvi atbalstīja Dace Lina, kura pirms trim gadiem piepildīja sapni un skrēja olimpiskajās spēlēs. Savu pēdējo maratonu noskrējusi 2012. gadā Valmierā, pēcāk vairāk pievērsusies darbam un mācībām, līdz ar to laika treniņiem kļuvis mazāk, bet skriet sliktāk kā iepriekš viņai nav vēlmes. Šobrīd Dace pievērsusies treneres darbam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+