Kultūra
Teātris un kino

Kultūras akadēmijas JRT kursā mācības šosezon sāks 18 jaunie aktieri0

Foto: LETA

Nākamajā sezonā Jaunā Rīgas teātra (JRT) kursā mācības šosezon sāks 18 Latvijas Kultūras akadēmijas jaunie studenti, kā arī notiks izmaiņas JRT pastāvīgās aktieru trupas sastāvā, preses konferencē mediju pārstāvjiem sacīja JRT mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis.

Režisors skaidroja, ka teju 300 kandidātu konkurencē mācībām izvēlēti 18 jaunie aktieri, savukārt aiziet no JRT aktieru trupas nolēmusi aktrise Kristīne Krūze. Tajā pašā laikā, JRT pastāvīgajā trupā pievienosies aktrise Marija Linarte.

“Domāju, ka mēs centīsimies jauniešus pēc iespējas ātrāk integrēt izrādēs. [..] Viņu profesionālais pilnbrieds iestāsies ap 30 gadiem, kas gan ir abstrakta nākotne. Tāpēc arī viņus vajadzētu pēc iespējas ātrāk integrēt teātrī, bet tas būs atkarīgs no viņu spējām,” pauda Hermanis.

Taujāts par jaunajiem aktieriem, JRT mākslinieciskais vadītājs pauda izbrīnu par viņu pozitīvajām personībām. “Tās ir tik savādākas nekā esam mēs paši. Viņi ir tik ārkārtīgi pozitīvi, ka tas pat ir mulsinoši. Mēs, 20.gadsimta cilvēki, esam pieraduši, ka, jo cilvēks ir dziļāks un nopietnāks, jo viņš ir īgnāks. Jaunie cilvēki ir kā saules pielieti, kas ir mulsinoši,” sacīja Hermanis, piebilstot, ka to mācību procesā jaunajos aktieros nevajadzētu censties izmainīt.

Kā ziņots, mākslinieciskais vadītājs un režisors Hermanis nākamo JRT sezonu iecerējis kā tādu, kas palīdzēs cilvēkiem dzīvot, nevis radīs vienīgi drūmu un depresīvu ieleju.

Režisors sacīja, ka teātris piedzīvo “tektoniskas pārmaiņas”, kas turpināsies arī nākamajos gados, tostarp pēc pārvākšanās atpakaļ uz tā vēsturisko ēku Lāčplēša ielā 25. Pēc Hermaņa teiktā, šīs pārmaiņas notiek visos JRT līmeņos, sākot ar aktieriem, un beidzot ar viņu pašu, jo mākslinieciskais vadītājs jaunajā sezonā nolēmis savus ārvalstu projektus atlikt, lai simtprocentīgi veltītu savus spēkus darbam JRT.

“Savā ziņā aizvadītā sezona lika nonākt pie atziņas, ka mēs drusku par daudz marginalizējāmies – bijām pārāk elitāri un snobiski šo vārdu sliktajā nozīmē, lai arī tas sanāca netīši. Jauniestudējumi vairāk skāra dzīves subjektīvo tumšo pusi, un tā izrādījās enerģētiski ļoti tumša. Mums radās pamatotas aizdomas, ka esam daļu skatītāju atbaidījuši ar saviem jauniestudējumiem. Līdz ar to šī sezona būs vairāk teātris, kas cilvēkiem palīdz dzīvot, nevis rāda tikai drūmu un depresīvu ieleju,” sacīja Hermanis.

Saistītie raksti

Režisora skatījumā, JRT ir “ultraliberāls” teātris, kas iestājas par populistiskām vērtībām. “Atšķirībā no citiem viltus liberāļiem, mūsu teātris ļoti burtiskā veidā to ilustrē, jo to mēs saprotam viedokļu plurālismu, un mēs maksimāli iestājamies arī par populistiskām vērtībām, jo to es saprotu tā – [..] vērtības, kas ir svarīgas cilvēkiem,” teica Hermanis.

Gaidāmo sezonu 1.septembrī JRT atklās ar Treisijas Letsas “Linda Vista” Hermaņa režijā. Iestudējums ir pusmūža cilvēku drāma mūsdienu sabiedrībā. Lomās spēlēs Andris Keišs, Jānis Skutelis, Baiba Broka, Elita Kļaviņa, Grieta Aminata Diarra, Gundars Āboliņš un Sandra Kļaviņa.

LA.lv