Kultūras akadēmijas rektors: “Patriarha rudens” no jauno režisoru izrāžu festivāla kļuvis par skatuves mākslas festivālu 0

Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) rīkotais festivāls “Patriarha rudens” četru gadu laikā no jauno režisoru izrāžu festivāla kļuvis par skatuves mākslas festivālu, šodien notikumam veltītajā preses konferencē žurnālistiem sacīja LKA rektors profesors Jānis Siliņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Siliņš stāstīja, ka festivāls sācies pirms četriem gadiem, krīzes laikā, kad LKA ieguva jaunu kultūras un mākslas telpu – Eduarda Smiļģa Teātra muzeju – un nolēma parādīt sabiedrībai, ko dara augstskolas studenti. Šajā gadā festivāla piedāvāto notikumu un norises vietu loks ir paplašinājies – līdzās atklāšanai Āgenskalna tirgū un izrādēm LKA Eduarda Smiļģa teātra muzejā būs arī filmu seansi Daugavpils Universitātē, laikmetīgās dejas izrāde Rēzeknē u.c. “Lai cilvēki nevar teikt, ka nezina, kas ir “Patriarha rudens” un ko tajā dara,” pauda Siliņš.

LKA rektors bilda, ka “Patriarha rudens” auditorija ir visplašākā – festivālu apmeklē gan jaunieši, gan vidējā un vecākā paaudze. Šogad notiks arī vairāki skolēniem adresēti pasākumi – Āgenskalna Valsts ģimnāzijā 1.oktobrī norisināsies “Jauniešu rīts”, kurā Imanta Ziedoņa kompozīcijas izpildīs Zane Daudziņa, Aina Matīsa un LKA Dramatiskā teātra aktiermākslas studenti, bet 2. oktobrī Rīgas Valsts vācu ģimnāzijā varēs iepazīties ar Ojāra Vācieša daiļradi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Festivāla rīkotāji šogad īpašu vērību pievērsuši latviešu režisoram, dramaturgam, tulkotājam, sabiedriskajam darbiniekam Pēterim Pētersonam (1923-1998), kuram 2013. gadā ir 90 gadu jubileja. Festivāla laikā Teātra muzejā 30. septembrī plkst.10 notiks konference “Pētīt Pēteri Pētersonu”, kuras mērķis būs rosināt topošos teorētiķus un māksliniekus apzināt Pētersona nozīmi Latvijas modernā teātra, dramaturģijas un teorētiskās domas kontekstā.

Kā žurnālistiem pastāstīja kino zinātniece Inga Pērkone-Redoviča, konferences apmeklētājus gaida gan referāti, gan arī studijas rekonstrukcijas tādām izrādēm kā “Idiots” un “Spēlē, Spēlmani”. “Mēģināsim radīt sajūtu, kāda bija tā laika skatītājiem,” sacīja Pērkone-Redoviča. Kino zinātniece piebilda, ka viņa pati konferencē uzstāsies ar referātu par Pētersona pirmo scenāriju, kurā “viņš jau 60. gados risina operas vadības problēmas”.

Toties “Dirty Deal Teatro” dramaturgs Jānis Balodis sacīja, ka festivāla laikā no 30. septembra līdz 4. oktobrim Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) norisināsies britu rakstnieka un brīvmākslinieka Maikla Pinčbeka meistardarbnīca “Cilvēks, kurš aizlidoja kosmosā no sava dzīvokļa”. Tās dalībnieki veidos skici izrādei, strādājot ar tādu tēmu kā bēgšana. Meistarklases noslēgums notiks 5. oktobrī plkst.18 LMA.

“Patriarha rudens” skatuves mākslas cienītājiem piedāvās arī kino atzaru, kas tapis, sadarbojoties Rīgas Starptautiskajai ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas (RISEBA) un LKA studentiem. Kino skatē, kas 3. oktobrī būs skatāma Daugavpils Universitātē, bet 5. oktobrī plkst.18 tiks demonstrēta RISEBA Arhitektūras un mediju centrā “H2O”, būs aplūkojami gan LKA audiovizuālās mākslas studentu darbi – pašportreti un kino noveles, gan arī RISEBA audiovizuālās mediju mākslas studentu un LKA horeogrāfijas studentu kopdarbi – videofilmas par Olgas Žitluhinas horeogrāfu kursa studentiem, kas filmēti mēģinājumu brīžos.

Reklāma
Reklāma

Savukārt festivāla izrāžu skatē šogad ar 12 darbiem piedalīsies deviņi LKA studējošie, kā arī akadēmiju nupat absolvējušie teātra režisori un divi laikmetīgās dejas horeogrāfi. Skates radošos darbus izvērtēs ekspertu komisija priekšsēdētājas Karinas Pētersones vadībā, lai noslēgumā kādam no māksliniekiem pasniegtu balvu par spilgtāko sniegumu festivālā.

Skatē piedalīsies Inga Gaile ar izrādi “Mūsu Silvija debesīs” un Morisa Māterlinka lugu “Aglavena un Selizeta”, Georgijs Surkovs ar Ivana Viripajeva lugu “Valentīna diena”, Paula Prozoroviča ar izrādi “Porcelāna dūmi”, Jānis Mūrnieks ar Fausto Paravidīno lugu “Divi brāļi”, Dāvis Auškāps ar Jevgeņija Griškoveca lugu “Satisfakcija”, Elīna Martinsone ar izrādi “Viņa sieva”, kas tapusi pēc Virdžīnijas Vulfas romāna “Deloveja kundze” motīviem, Edgars Niklasons ar Valda Kalnupa metamorfozēm vienā cēlienā “Valdis”, Reinis Suhanovs ar Leonarda Gerša lugu “Taureņi ir brīvi”, Andris Kalnozols ar izrādi “Labākais cilvāks Takhurannā”, Sintija Siliņa ar horeogrāfiju “Il cimento della struttura e dell’accento” un Krišjānis Sants ar horeogrāfiju “Ornaments. Krustu krusti”.

“Patriarha rudens” laikā LKA Dramatiskā teātra aktiermākslas 3.kursa studenti izrādīs arī režisora Pētera Krilova vadībā tapušo izrādi “Pēterburgas stāsti” pēc Nikolaja Gogoļa prozas motīviem, savukārt LKA laikmetīgās dejas horeogrāfu 3. kurss ar Siliņas un Santa horeogrāfijām viesosies arī Rēzeknes koncertzāles “Latgales vēstniecība GORS” laikmetīgās dejas festivālā “Jauna deja jaunā vietā”.

“Festivāls nozīmīgs arī ar to, ka tas parāda jauniešus darba procesā, lai tad, kad viņi ienāk profesionālajā vidē, viņu vārdi jau būtu zināmi,” sacīja Siliņš.

Festivāla izrādes būs skatāmas “Dirty Deal Teatro”, Ģertrūdes ielas teātrī, “Totaldobže” mākslas centrā, Latvijas Nacionālajā teātrī, LKA Teātra mājā “Zirgu pasts”, Igauņu biedrības namā, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un Smiļģa Teātra mājā, kā arī Daugavpils teātrī un Valmieras Drāmas teātrī. Biļetes uz izrādēm nopērkamas festivāla sadarbības partneru mājaslapās un interneta vietnē “www.bilesuparadize.lv”.

Kā ziņots, skatuves mākslas festivāls “Patriarha rudens 2013” norisināsies no 30. septembra līdz 6. oktobrim, un šogad tam būs jauni akcenti – modernā dramaturģija un Pēteris Pētersons, turklāt paplašināsies arī festivāla norises vietu skaits, izejot ārpus Rīgas robežām.

Festivāls tiks atklāts 30. septembrī plkst.13 Āgenskalna tirgus paviljonā, kur vienkopus pulcēsies festivāla dalībnieki, LKA rektors, absolventi, studenti, mācībspēki, kultūras un mākslas nozares pārstāvji, lai klātienē vērotu fragmentus no Dramatiskā teātra aktiermākslas 3. kursa izrādes “Pēterburgas stāsti”. Izrādi pēc Nikolaja Gogoļa darbu motīviem iestudējis režisors profesors Pēteris Krilovs. Būs arī tradicionālais festivāla atklāšanas gājiens uz LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzeju, noslēgumā svinīgi paceļot “Patriarha rudens” karogu un cienājot viesus ar tradicionālo rudens zupu.