×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
11. marts, 2013
Drukāt

Kultūras čempionāts?


Vai par starptautiskiem sasniegumiem līdzīgi sportistiem būtu jāprēmē arī Latvijas kultūras pārstāvji?


 

Ivars Zviedris, režisors: 
”Šī ir runga ar diviem galiem. No vienas puses, nedomāju, ka ir labi kultūru pretstatīt sportam, bet, no otras, kāpēc par uzvaru Eiropas čempionātā sportists saņem valsts atbalstu, bet režisors par balvu Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā ne? Domāju, vismaz par sasniegumiem starptautiskos A kategorijas – Berlīnes, Kannu, Venēcijas, Maskavas, Leipcigas – kinofestivālos valstij būtu jānodrošina prēmijas. Arī tad, ja filma tikai izrādīta kādā no lielo festivālu skatēm vai nominēta balvai, būtu vēlams piešķirt režisoram vismaz finansiālu atbalstu nākamās filmas veidošanai.”

 

Artūrs Maskats, 
komponists:
 “Sportā rezultāts precīzi izsakāms sekundēs, metros un citā skaitliskā izteiksmē. Mākslā tas nav iespējams. Taču Latvijas kultūra pasaulē ir tikpat pamanāma kā sports. Tāpēc mūsu solistu, koru, instrumentālistu un jebkuru citu kultūras jomu pārstāvju panākumus vajadzētu atbalstīt arī valstij. Būtu vērts sanākt nozares speciālistiem un izspriest – kuri pasaules vai Eiropas līmeņa sasniegumi būtu prēmējami. Manā izpratnē par tādu būtu uzskatāma uzstāšanās jebkurā no pasaules A klases operteātriem, piemēram, vadošās lomas Metropolitēna, La Skalas, Koventgārdena vai Bavārijas Valsts operā, uzstāšanās Berlīnes filharmonijā, Londonas Bārbikena centrā, dalība pasaules mūzikas festivālos – Baireitā, Zalcburgā un virknē citu.”

 

Kristaps Gulbis, 
mākslinieks:
 “Īsti nevaru piekrist tam, ka Venēcijas biennāli vai Berlīnes kinofestivālu var pielīdzināt pasaules čempionātam bobslejā. Taču, ja domājam par mākslas prestižu un tās vietu sabiedrībā, prēmijas būtu nepieciešamas, jo Latvijā ir uzskats: ja kāds saņem prēmiju – tātad ir labs. Piemēram, Purvīša balva palīdz nostiprināt vizuālās mākslas nozīmi Latvijā. Taču visgudrāk būtu vairāk naudas piešķirt aktīvam kultūras procesam. Nopietni pasākumi ir Kvandžu biennāle Korejā, Ternera balva Londonā, Minsteres tēlniecības izstāde, mākslas forums “Documenta” Kaselē, Venēcijas biennāle, taču daudzos Latvijas mākslinieki nekad nav piedalījušies. Ja nav atbalsta, nopietna izsišanās pasaulē nav iespējama.”

 

Pauls Bankovskis, 
rakstnieks: 
”Man īsti pareizi nešķiet tik tieši salīdzināt kultūras un sporta sasniegumus, jo kultūra nav sacensība. Protams, novērtējums nepieciešams. Jāmin cita problēma, proti – Latvijā trūkst nozīmīgu balvu, pēc kā kultūras censoņiem tiekties. Nozīmīgākā ir Purvīša balva, faktiski privāti sponsorēta atzinība, valsts līmenī līdzīgas nozīmes novērtējuma nav. Prēmijas par starptautiskiem sasniegumiem kultūrā gan nebūtu jāpiešķir, jo balva jau ir pati starptautiskās atzinības saņemšana. Drīzāk būtu vērts domāt par materiālo un arī idejisko segumu balvām, kuras mums jau pastāv tepat Latvijā.”

 

Zaiga Gaile, 
arhitekte:
 “Man nepatīk mākslas un arhitektūras salīdzināšana ar sportu. Taču uzskatu, ka starptautiskus panākumus guvuši arhitekti pilnīgi noteikti pelnījuši valsts atbalstu, diemžēl pagaidām mums nav bijuši tāda līmeņa sasniegumi, ko varētu salīdzināt ar uzvaru Berlīnes kinofestivālā vai uzstāšanos Metropolitēna operā. Arhitektūrā augstākie starptautiskie apbalvojumi ir “Mies van der Rohe” balva, “Prickera” balva, kam ASV vēstniecība Latvijā bija izvirzījusi Andri Kronbergu. Pagājušajā gadā divi mūsu projekti bija izvirzīti finālam Pasaules arhitektūras festivālā Singapūrā. Ja mēs būtu uzvarējuši, es būtu priecīga saņemt valsts finansējumu kaut ceļa un piedalīšanās izdevumu segšanai. Gājām citu ceļu – iesniedzām pieteikumu LIAA un saņēmām daļēju kompensāciju.”

 

Diskusiju par starptautiskus panākumus guvušu kultūras pārstāvju prēmēšanu aktualizēja režisoru Jāņa Norda un Ēvalda Lāča augstais novērtējums Berlīnes kinofestivālā.

Dzejniece Liāna Langa paudusi uzskatu, ka sasniegumi kultūras jomā ir līdzvērtīgi sasniegumiem sportā, tas būtu jāņem vērā arī valstij, piešķirot prēmijas.

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende aicinājusi noteikt konkrētus kultūras pasākumus un festivālus, kas būtu pielīdzināmi starptautiskajām sporta spēlēm vai olimpiādēm.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+