Foto – LETA

Kultūras dzīves dalībnieki aicina nepieļaut 21% PVN piemērošanu kultūras pasākumiem 0

Latvijas kultūras dzīves dalībnieki atklātā vēstulē augstākās amatpersonas aicina nepieļaut 21% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu kultūras un izklaides pasākumiem.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Atklātajā vēstulē, kuru parakstījusi 241 persona, tās iniciatori kā kompromisu piedāvā visiem Latvijā strādājošiem pasākumu rīkotājiem vienādu PVN samazināto likmi 12% apmērā, līdzīgi kā tas ir grāmatniecības un tūrisma nozarei.

Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Pasākumu producentu asociācijas pārstāvis Gints Putniņš, atklātā vēstule adresēta Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNNK), Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai (V), finanšu ministram Jānim Reiram (V), kultūras ministrei Dacei Melbārdei (VL-TB/LNNK), kā arī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai, kā arī Saeimas partiju frakcijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Politiķu vēlme nākamgad piemērot jaunus nodokļus kultūras pasākumiem un norisēm Latvijā ir negaidīti destruktīvs lēmums, kas radīs dramatiskas ilgtermiņa sekas Latvijas kultūras dzīvē. No 2016.gada piemērojot 21% PVN likmi kultūras pasākumiem, Latvijā būtiski sadārdzināsies kultūras pasākumu biļešu cenas, līdz ar to samazināsies pasākumu apmeklētība,” teikts vēstulē, norādot, ka daudzi pasākumu rīkotāji būs spiesti pārtraukt savu darbību.

Vēstules autori uzskata, ka šāda attieksme pret Latvijas iedzīvotājiem un kultūras dzīves cienītājiem nav piedzīvota kopš padomju laika represijām. “Ja šis lēmums pašreizējā redakcijā stāsies spēkā, īpaši cietīs Latvijas lauku iedzīvotāji reģionos un radītās sekas var būt neatgriezeniskas,” pauž vēstules autori.

Tiek norādīts, ka nodokļu palielināšana visvairāk skars tieši tādus likuma izpratnē “komerciālus pasākumus peļņas gūšanai” kā latviešu mūzikas koncertus, bērnu izrādes un pasākumus, klasiskās mūzikas koncertus, baleta izrādes, pasākumus reģionos, kā arī nelielus mūzikas un mākslas festivālus. Tāpat tiek norādīts, ka PVN palielinājuma priekšlikums pašreizējā redakcijā atbilstoši Konkurences padomes atzinumam ir tiesiski apšaubāms, kā arī kultūras un izklaides pasākumu tirgu kropļojošs.

“Lai raksturotu prognozējamās lēmuma sekas, kā piemēru varam minēt Spāniju, kur valdības ekonomiskās un finanšu krīzes epicentrā pieņēma katastrofālu lēmumu palielināt PVN kultūras pasākumiem no 8% līdz 21%. Sekas šim lēmumam bija dramatiskas – pasākumu apmeklētība samazinājās vidēji par 30%,” akcentēts atklātajā vēstulē.

Vēstules autori min, ka, ņemot vērā citu Eiropas valstu pieredzi, var secināt, ka ekonomiskā ieguvuma budžetā no šādas PVN palielināšanas kultūras un izklaides pasākumiem nebūs. Reālais rezultāts būs mazāks vietējo kultūras pasākumu skaits, mazāka kultūras pasākumu pieejamība īpaši Latvijas lauku reģionos, izmaksu pieaugums kultūras pasākumu rīkotājiem un dārgākas ieejas biļetes, potenciāls Krievijas atbalstītu pasākumu īpatsvara pieaugums, darbvietu kritums nozarē, kā arī daudzu nozīmīgu pasākumu pārcelšanās no Rīgas uz kaimiņvalstīm – Lietuvu un Igauniju.

Reklāma
Reklāma

Atklāto vēstuli parakstījuši grupas ”Prāta vētra” un “Carneval Youth” dalībnieki, starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrības “BT 1” valdes priekšsēdētājs Viesturs Tīle, “MicRec PM” valdes priekšsēdētāja Elita Mīlgrāve, “Labvēlīgā tipa” solists Andris Freidenfelds un daudzi citi.

Jau ziņots, ka sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par samazinātas PVN likmes 12% piemērošanu kultūras un izklaides pasākumu ieejas biļetēm. Patlaban no nepieciešamajiem 10 000 parakstu savākti 775 paraksti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.