Uncategorized

Kultūras ministre patriec Žagaru; gaidāmi tiesu darbi 0

Foto – LETA

Latvijas Nacionālās operas direktors Andrejs Žagars par savu atcelšanu no amata uzzina stundu pirms Operas gada balvas laureātu paziņošanas.


 

Kā vēsta kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Ieva Līne, vakar kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende iecēlusi Latvijas Nacionālās operas (LNO) valdi triju valdes locekļu sastāvā. Valdē iecelti Arturs Maskats, Daina Markova un Inese Eglīte, kura pagaidām ieņems valdes priekšsēdētāja amatu. Tā kā Maskats jaunajā valdē darboties atteicies, uz vakanto valdes locekļa amatu visdrīzākajā laikā tikšot izsludināts konkurss.

Andrejs Žagars vakar pavēstīja, ka vērsīsies tiesā. Pirmkārt, par goda un cieņas aizskaršanu: “Viens no ministres visuzsvērtākajiem argumentiem pret mani ir, viņasprāt, mana ilgā prombūtne radošos darbos ārzemju teātros. Taču nav tiesa, kā tas izskanējis plašsaziņas līdzekļos no ministres mutes, ka es ārzemēs būtu aizvadījis 200 dienas. Patiesībā – tieši 86. No tām radošam darbam bezalgas atvaļinājumu esmu izmantojis 44 dienas, bet ar kultūras ministres rīkojumu komandējumiem operas prezentēšanai ārzemēs, kuriem pateicoties mūsu opera uzaicināta viesizrādēs uz pasaulē pazīstamu teātru skatuvēm, – 42 dienas.” Tāpat A. Žagaru izbrīna viņam atsūtītā ministres lēmuma par atbrīvošanu no darba pamatojums – viņš esot zaudējis uzticību. Un, treškārt, tā kā A. Maskats ir atteicies un joprojām atsakās darboties jaunajā valdē, ne uz viena dokumenta par dalību valdē nav redzams viņa paraksts. Vai var valdi uzskatīt par izveidotu, ja tajā, pretēji likumā prasītajam, triju valdes locekļu vietā darbojas tikai divi?

Kultūras ministrija jaunajai valdei uzdevusi organizēt un nodrošināt LNO pilna finanšu un juridiskā audita veikšanu par laika posmu no 2009. gada 1. janvāra līdz 2013. gada 11. septembrim. Bet A. Žagars atgādināja, ka iepriekšējais starptautiskais audits, kuram uzlikts ierobežotas piekļuves statuss, bijis operai labvēlīgs.

Operas mecenāta – “Latvijas gāzes” – valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis savu viedokli par notiekošo operā paudīšot no tās skatuves 18. septembrī, kad Baltais nams būs pilns ļaužu un svinīgā ceremonijā pasniegs “Latvijas gāzes” balvas labākajiem operas mākslā. Vakar viņš vienīgi atklāja, ka, tieši pateicoties A. Žagaram, īsti iepazinis un iemīlējis operas mākslu. Ž. Jaunzemes-Grendes publiskā paziņojumā lasāmas arī šādas rindas: “Augstu vērtēju LNO un arī Andreja Žagara ieguldījumu operas un baleta žanra attīstīšanā un popularizēšanā Latvijā un pasaulē. Ņemot vērā viņa sasniegumus radošajā jomā un ilggadējo darba pieredzi starptautiskās sadarbības veidošanā, jaunajai valdei ir tiesības piedāvāt viņam amatu, kurā viņa pieredze būtu noderīga LNO turpmākai izaugsmei. Uzskatu, ka jaunievēlētā valde pieliks visas pūles, lai turpinātu LNO tradīciju un sasniegumu izaugsmi. Operas mākslinieciskās prioritātes 2014./2015. gadam jau ir pilnībā definētas, un esmu pārliecināta, ka jaunā operas vadība tās veiksmīgi īstenos dzīvē.”

Arī A. Žagars izteica cerību, ka jaunā valde nemainīs jau apstiprināto operas darbības plānu tuvākajiem gadiem. Viņam pašam tuvākais laiks saistās ar radošiem plāniem.

Maskavā Staņislavska teātrī viņš iestudēs R. Vāgnera operu “Tanheizers”, kuru veidos arī Prāgas Nacionālajā operā kopā ar kostīmu mākslinieci Kristīni Pasternaku un scenogrāfu Reini Suhanovu. Mūsu Nacionālajā operā viņam paredzēta režija R. Verdi operai “Trubadūrs” un R. Štrausa komiskajai operai “Rožu kavalieris”. Viņš esot arī saņēmis piedāvājumu filmēties kinolentē par Ukrainas neatkarības cīņām pagājušā gadsimta 20. gados, ko uzņems A. Dovženko vārdā nosauktā kinostudija Kijevā (Ukraina).

Operā valdīja arī neizpratne par to, kādēļ Kultūras ministrija pēkšņi pieprasījusi uz LNO 150. gadu jubilejas koncertiem 5. un 6. septembrī ielūgto viesu sarakstu. “Es biļeti nopirku par savu naudu,” ar jūtamu ironiju faktu komentēja A. Dāvis.

 

LA.lv