×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
16. jūlijs, 2015
Drukāt

Kultūras nozares pārstāvji aicinās mainīt restorāna “Kleever” nosaukumu (6)

Langa_2

Kultūras nozares pārstāvji pieprasa mainīt Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) restorāna “Kleever” nosaukumu, aģentūru BNS informēja iniciatīvas pārstāve Liāna Langa.

Vēstulē, kas adresēta LNB direktoram Andrim Vilkam, kultūras ministrei Dacei Melbārdei, Valsts valodas centrs (VVC) direktoram Mārim Baltiņam, kā arī LNB Atbalsta biedrības direktorei Olitai Pričinai-Voitikai, kultūras nozares pārstāvji aicina nomainīt LNB restorāna nosaukumu “Kleever” ar citu, “Gaismas pils statusam, prestižam un uzdevumiem atbilstīgu nosaukumu”.

“Pašreizējais jaunvārds, kurš nav saprotams lielākajai daļai sabiedrības, izraisījis negatīvu reakciju un pamatotu neizpratni, kāpēc mūsu nacionālajā simbolā Gaismas pilī ar Imanta Ziedoņa vārdā nosaukto zāli jāatrodas ēdināšanas uzņēmumiem, kuru nosaukumi ir nevajadzīgi aizguvumi, anglicismi vai latviešu valodas runas un rakstu tradīcijā nesakņoti jaunvārdi, kas radīti Švauksta garā,” pauž vēstules autori.

Vēsturiskais Klīversalas nosaukums cēlies no koktirgotāja Dītriha Klīvera (Klüwer) vārda, norāda vēstules autori.

“Tāpat nav pamata domāt, ka angļu valodas pratējs nosaukumā “Kleever” saklausīs skanisku saikni ar īpašības vārdu clever, kas, starp citu, raksturo ne vien gudrību un izveicību, bet sarunvalodā nozīmē arī “viltīgs”, “slīpēts”. Angļu clever izrunā atšķirīgi, ar īso “e”, savukārt “Kleever” izruna precīzi atbilst citam angļu vārdam – cleaver, kura nozīmes ir “malkas cirtējs”, “liels gaļas griežamais nazis”. Vai nosaukuma radītāji ņēmuši vērā šīs nozīmes, runājot par saikni ar bibliotēkas vērtībām un iespējamo nākotnes attīstību, lai paliek uz viņu sirdsapziņas,” uzsver vēstules autori.

Vēstuli parakstījuši kultūras socioloģe Dagmāra Beitnere, Vineta Poriņa, rakstniece Nora Ikstena, rakstnieks un Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdis Arno Jundze, žurnāla “Domuzīme” galvenā redaktore Rudīte Kalpiņa, Lībiešu kultūras centra vadītāja Gundega Blumberga, Vents Zvaigzne, dzejniece, žurnāla “Latvju teksti” redaktore Liāna Langa, tulkotāja Aija Uzulēna.

Savukārt LNB pārstāvis Augusts Zilberts šodien aģentūrai BNS pavēstīja, ka LNB pēcpusdienā plāno vēlreiz pārrunāt šo jautājumu. Viņš sacīja, ka bibliotēkas direktors Andris Vilks bija ārzemēs un tikai ceturtdien atgriezīsies LNB. Tad arī plānots sanākt un vēlreiz izskatīt jautājumu par LNB restorāna nosaukumu.

Jautājums par restorānu LNB ir aktuāls jau kopš pērnā gada jūnija, kad bibliotēka vēra durvis apmeklētājiem.

Konkurss par nosaukumu LNB restorānam tika izsludināts februārī un tajā saņemti 783 ideju pieteikumi. Aprīlī LNB iepazīstināja ar desmit radošākajām un asprātīgākajām restorāna nosaukuma idejām – “Trīs vīri katlā”, “Lasis Nēģis Bekons”, “Gramšķis”, “100g gaismas”, “Grāmatu tārps”, “Prātvēders”, “Līdaka Nāk Bārties”, “Laimes lācis”, “Mani zari Tavos matos!” un “Paradīzes Dārzs”.

Līdz ar Latvijas prezidentūras noslēgumu LNB sākusi pakāpenisku pārkārtošanās procesu, lai atsāktu darbību ierastajā režīmā – atkal izmantojot Konferenču centru un tehniskās telpas –1.stāvā, Ziedoņa zāli, izstāžu zāles, reģistratūru un garderobi 1.stāvā un lasītavu telpas Mezonīna un 2.stāvā. Prognozējams, ka pārkārtošanās varētu ilgt aptuveni divus mēnešus.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. varbūt “Burtnieks”

  2. Un kas vainas būtu “Laimes Lācim”? WTF is kleever, eh?

  3. Un ja reiz grib nosaukumā lietot vārdu “gudrs” kapēc tad tam būtu jābūt angliski? Kāpēc mums latviešiem būtu vajadzīgs restorāna nosaukums ar anglisku zemtekstu? Vilka kungs, Vilka kungs, kauns, kauns… East atļāvis kaut kādiem Zilbertiem galīgi visu sabojāt

  4. Un ko to Klīveri un Klīversalu var tur pīt iekšā! Tā ir visas Latvijas Nacionālā bibliotēka, nevis Klīversalas bibliotēka! Kurš Latvijā tādu Klīversalu un Klīveru zina? Kurš tos ikdienas valodā piemin?

  5. no padomju laika 100 gramiem abstrahēties, pļēgurošanas simbolu pat kultūrā gribam ievazāt.

  6. Es balsotu par “Prātvēders”. Ļoti labs nosaukums restorānam.

Draugiem Facebook Twitter Google+