×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. janvāris, 2014
Drukāt

Kultūras pieminekļu sarakstā vēl divi Strūves ģeodēziskā loka punkti

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latvijas kultūras pieminekļu sarakstā iekļauti vēl divi Latvijas teritorijā esoši Stūves ģeodēziskā loka punkti – Bristene ar lauka observatoriju (Jaunjelgavas novads) un Arbidāni (Salas novads). Šie astronomisko novērojumu punkti ir valsts nozīmes kultūras pieminekļi, informē UNESCO pārstāvniecība Latvijā.

2005. gadā Strūves ģeodēziskais loks tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā unikāla, sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko uzmērījumu sistēma. Strūves ģeodēziskā loka mērījumi ir izcils piemērs dažādu valstu monarhu un zinātnieku sadarbībai cēlu zinātnes mērķu sasniegšanas vārdā. Strūves ģeodēziskā loka mērījumi palīdzēja noteikt pirmos precīzos Zemeslodes izmērus un formu, kā arī palīdzēja Īzakam Ņūtonam pierādīt, ka Zeme nav ideāli apaļa lode, bet ir saplacināta starp poliem.

UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kopumā iekļauti 34 Strūves ģeodēziskā loka punkti no 10 pasaules valstīm. No Latvijas teritorijā esošajiem Strūves ģeodēziskā loka punktiem UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauti 2 punkti, kas atrodas Jēkabpilī un Ziestukalnā (Ērgļu novadā).

“Latvija UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļāvusi divas nominācijas – Rīgas vēsturisko centru un Strūves ģeodēzisko loku. Eiropas kultūras galvaspilsētas gads, kuras gods šogad piešķirts Rīgai, ir lieliska iespēja runāt par kultūras vērtībām plašākā kontekstā. Strūves ģeodēziskais loks ir nozīmīga, starptautiski atzīta vērtība, kas vienlaikus apliecina, ka kultūra stāv cieši blakus un var būt atbalsts arī citām nozarēm – zinātnei un izglītībai. Strūves ģeodēziskā loka punktu iekļaušana kultūras pieminekļu sarakstā ir būtisks ieguldījums turpmākā šī mantojuma izcelšanā un aizsardzībā,” stāsta Baiba Moļņika UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) ģenerālsekretāres p.i..

Lēmums par Stūves ģeodēziskā loka punktu Bristene un Arbidāni iekļaušanu kultūras pieminekļu sarakstā tika pieņemts 2013. gada 5. decembrī. Savukārt šī gada 17. janvārī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā notika viens no Rīga 2014 un Eiropas mērnieku padomes izsludinātā starptautiskā Strūves gada atklāšanas pasākumiem – diskusija “Strūves ģeodēziskā loka nozīme 2014. gadā”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+