×
Mobilā versija
+7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
26. augusts, 2013
Drukāt

Kultūras pieminekļu sargs: Rīgas pils pagaidu jumts ziemu izturēs

LETALETA

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) pēc Rīgas pils apsekošanas secinājusi, ka pagaidu jumts ziemu izturēs, sacīja inspekcijas vadītāja vietnieks Jānis Asaris.

 

Oficiālais pagaidu jumta stāvokļa izvērtējums vēl top.

“Rīgas pilī mēs bijām kopā ar mūsu restaurācijas metodikas daļas ekspertu arhitektu Pēteri Blūmu. Mums neradās bažas, ka pagaidu jumts būtu konstruktīvi nenoturīgs. Mēs neesam tādi eksperti, lai zinātu, kā varētu pagaidu jumta izturību izmērīt. Katrā ziņā vizuāli konstrukcija izskatās pietiekami stipra, tur ir uzklāta pati biezākā iespējamā plēve, kas ir arī citos objektos. Piemēram, pagājušā gada ziemā tāda bija arī Latvijas Universitātes bibliotēkai Kalpaka ielā, kur notika rekonstrukcijas darbi arī ziemā. Pagājušajā gadā sniegs bija pietiekami nopietns, un pagaidu jumts to noturēja,” pauda Asaris.

Viņš teica, ka pilī uzstādītas iekārtas, kas atbaida putnus, jo tie knābāja pagaida jumta plēves. Tomēr inspekciju satrauca, ka joprojām pils daļā, kur atradās prezidenta kanceleja, vēl nav iztīrīti samirkušie būvgruži.

“Būvnieki saka, ka viņi oficiāli tajās telpās vēl netiek laisti. Bet ir jau izskanējusi informācija, ka prezidenta kanceleja pili ir pametusi un nodevusi “Valsts Nekustamajiem Īpašumiem”. Pārējās daļās mitruma perēkļi, ir izvākti. Bet prezidenta kancelejas telpās ir daudz ko darīt,” norādīja inspekcijas pārstāvis.

Būvnieki inspekcijai teikuši, ka viņi nodrošinās apkuri Rīgas pilī, jo citādi nebūs iespējams turpināt pils atjaunošanas darbus.

“Vietās, kur ir radiatori un sistēma darbojas, apkuri ir paredzēts pieslēgt, jo kā gan citādi viņi ziemā tur varēs strādāt. Bez apkures tas nav iespējams,” teica Asaris.

Valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) iepriekš paziņoja, ka būvnieki pils pagaida jumtu nav izbūvējuši atbilstoši prasībām, jo tas var sabrukt, neizdurot vēju un sniegu. Savukārt pilnsabiedrība “SBRE” norādīja, ka ar VNĪ pagaidu jumts bija saskaņots tikai kā pagaidu risinājums aizsardzībai no lietus. Tāpat līgumā teikts, ka savlaicīgi jāuzliek pastāvīgais jumts.

Ugunsgrēks Rīgas pilī izcēlās 20.jūnija vakarā un to izdevās nodzēst vien pēc 16 stundām. Kopējā pils degšanas platība bijusi 3,2 tūkstoši kvadrātmetru.

Kā aģentūrai BNS sacīja Valsts policijas pārstāve Sigita Pildava, joprojām turpinās izmeklēšana un ugunsgrēka cēloņi nav zināmi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+