Foto – Shutterstock

Kuņģa vēzi cer atklāt ar elptestu 0

Latvijas Universitātes un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas gremošanas slimību centra “Gastro” pētnieku grupa, sadarbojoties ar Izraēlas tehnoloģiju institūta “Tehnion” zinātniekiem izstrādājuši elptestu kuņģa vēža un tā pirmsvēža stadijas agrīnai diagnostikai. Pēc publikācijas respektablā gremošanas sistēmas slimību žurnālā par pētījumu un tā rezultātiem radusies liela interese gan Eiropā, gan ASV.

Reklāma
Reklāma

Mākslīgais deguns saož vēzi

Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Lasīt citas ziņas

Izraēlas Tehnoloģiju institūts jau sen nodarbojas ar nanotehnoloģiju izstrādi, kas tiek izmantoti izelpas analīzei, lai atklātu dažādas saslimšanas. Latvijas gastroenterologi spējuši pārliecināt šo metodi izmantot agrīnai kuņģa vēža atklāšanai. Mūsu valstī tika veikts liels pētījums, kurā piedalījās ap 500 Latvijas iedzīvotāju. Piektajai daļai no tiem jau bija diagnosticēts kuņģa vēzis, bet nebija sākta ārstēšana. Pārējiem, kā to apliecināja iepriekš veiktie izmeklējumi, šīs slimības nebija. Latvijas pētnieku grupas vadītājs, gremošanas slimību centra “Gastro” gastroenterologs Mārcis Leja stāsta, ka pētījuma laikā iegūtie izelpas paraugi tika nosūtīti uz laboratoriju Izraēlā, kur tos analizēja ar divām metodēm – nestabilo organisko savienojumu laboratorisko izmeklējumu ar izelpas gāzu hromatogrāfiju un masu spektrometriju un jauno nanotehnoloģiju elptestu. Tajā tiek izmantoti ļoti jutīgi sensori jeb “elektroniskie deguni”, kurus vispirms “apmāca” atšķirt kuņģa vēža slimnieka un vesela cilvēka izelpu. Pēc tam izstrādātais algoritms tiem piemērots pētījuma dalībnieku grupai, kurā ir gan slimi, gan veseli cilvēki, lai varētu redzēt, vai “deguns” spēj tos atšķirt vienu no otra.

“Sensoram uztverot noteiktu ķīmisko vielu maisījumu izelpojamā gaisā, notiek fizikāli ķīmiskā reakcija, kas pārmaina pretestību sensorā. Mainās arī elektriskais signāls, kuru var nolasīt un tad analizēt atšķirības,” skaidro Mārcis Leja. Viņš norāda, ka smaržu izmantošana slimības noteikšanai nav nekas jauns, piemēram, Japānā ir medicīnas centri, kuros dažu lokalizāciju vēža diagnostikai tiek izmantoti speciāli apmācīti suņi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mārcis Leja uzsver, ka veiktais pētījums elptestu pētījumu jomā patlaban ir viens no lielākajiem, bet kuņģa vēža un pirmsvēža stāvokļa noteikšanas jomā – viens no svarīgākajiem pētījumiem pasaulē. Drīzumā plānots šādu analīzi veikt daudz lielākai Latvijas iedzīvotāju grupai. Izelpotā gaisa paraugi jau ir iegūti.

Izraēlas zinātnieki šobrīd strādā, lai izveidotu portatīvu “degunu” izveides, ar ko izelpas analīzi varēs veikt uz vietas. Jau tagad ir pieejama neliela ierīce, kas atgādina datora zibatmiņu, kas pārraida elptestā iegūtos datus uz laboratoriju. Lai gan elptesti pētījumos jau sevi apliecinājuši, līdz brīdim, kad šāda


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.