×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
18. februāris, 2013
Drukāt

Kur apgūt kalēja arodu? (1)

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Kur var izmācīties par kalēju? 
Laimonis

 

Kalēja arods ir dažāds. Vieni strādā lauksaimniecībā, remontē ratus un lemešus, otri – zvejniecībā, labo laivu apkalumus, trešie – rūpnieciskajā metālapstrādē. Pēdējie izmanto pavisam citas darba metodes nekā tradicionālie kalēji.

Tradicionālos kalējus sagatavo Rīgas Amatniecības vidusskolā (tālr. 67418715), kur pēc pamatskolas beigšanas var apgūt Metāla mākslinieciskās apstrādes programmu. Teorijas un prakses procentuālā attiecība – pusi uz pusi. Sadarbībā ar darba devējiem audzēkņi praktizējas uzņēmumos un darbnīcās, kā arī vanderē (ceļo amata apmācībai) citās valstīs. Vecāko kursu puiši jau spēj izpildīt kalumus interjeram un eksterjeram, izgatavot arheoloģisko un etnogrāfisko rotu kopijas. Vienreiz mācību laikā notiek izglītojoša ekskursija uz Pēterburgu, kur ir senas un slavenas metālkalšanas tradīcijas.

Prestiža ir Rīgas dizaina un mākslas vidusskola (tālr. 67360823). Tur audzēkņi metāla izstrādājuma dizainera profesiju, arī tradicionālo kalšanu, apgūst, sākot no 9. klases, un četros gados iegūst 3. profesionālās kvalifikācijas pakāpi.

Vissmalkāk metālkalšanas un metāla dizaina noslēpumus gan var apgūt Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Metāla dizaina apakšnodaļā (tālr. 67332202).

Tomēr, ja skolnieka un studenta gadi ir aiz muguras, nav ko bēdāties. Vienkāršākais ceļš, kā iemācīties kalēja arodu, – iet par zelli pie meistara. Par laimi, mācekļiem vairs nav tikai jāslauka grīda vai krīzes situācijā jāskrien uz veikalu, tagad var vienoties uz mierīgākiem noteikumiem. Daudzi diplomēti kalēja aroda meistari apvienojušies Latvijas amatniecības kameras Kalēju brālībā. Var piezvanīt brālības priekšsēdim Edmundam Peslakam (tālr. 65030148) un painteresēties par šo iespēju. Piemēram, vēl nesen zelli meklēja viens no izcilākajiem Latvijas kalējiem Jānis Ļubka no Zaļmuižas, informācija arī Ludzas Amatnieku centrā (www. ludzasamatnieki.lv).

Visu vecumu interesenti bez speciālām saistībām šo arodu var iepazīt Kalēja prasmes skolā, kas kopā ar Tautas lietišķās mākslas studiju “Auseklis” bāzējas Latvijas etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Tradicionālā darbnīcā ar tradicionāliem instrumentiem tur gatavo ierastas lietas. Vispirms iepazīstas ar smēdes izveidojumu, tad iemācās izkalt naglu un, soli pa solītim, arī kaut ko sarežģītāku. Nodarbības notiek vasarā, piektdienās un sestdienās.

Vienas sezonas laikā var ielikt kārtīgus aroda pamatus. It īpaši, ja cilvēks nav bijis slinks un mājās izveidojis savu smēdīti. Nodarbības pagaidām ir bez maksas. Tāliem ceļiniekiem, labi sarunājot, varot pat sarūpēt kādu kaktiņu, kur pārlaist nakti.

– Kalšana ir skaists un grūts arods īstiem vīriem, turklāt mācīties vajadzēs visu mūžu. Tā kā šī senā profesija ir apdraudēta, lai veicas visiem, kas to grib apgūt! – novēl Tautas lietišķās mākslas studijas “Auseklis” vadītājs Vilnis Vincēvičs (tālr. 29265621).

 

UZZIŅA

Latvijas izglītības iestāžu piedāvātās iespējas apkopo Nacionālā izglītības iespēju datubāze www.niid.lv

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Autors bikiņ iestrēdzis pagājušā gadsimta sākumā. Kādi tur kalēji laukos, kas labo ratus un lemešus?!? Tagad lauksaimnieki ar John Deere vai tamlīdzīgiem aparātiem pārvietojas. Vēl laivu apkalumi ;))) Būtu vēl pieminējis bultu uzgaļus mednieku kolektīviem ;)))

Draugiem Facebook Twitter Google+