×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
13. oktobris, 2014
Drukāt

Kur audzēt baziliku

Baziliks. Foto - Shutterstock.comBaziliks. Foto - Shutterstock.com

“Kur labāk audzēt baziliku – siltumnīcā vai dārzā? Kādos apstākļos tam veidojas lielāka ēteriskās eļļas koncentrācija?” IKAUNIECE LIEPĀJĀ

– Ja vasarā baziliks saņem daudz saules gaismas, pietiekami siltuma un mitruma, nav aukstas naktis, laukā stādītie garšaugi aug ļoti labi un tiem veidojas smaržīgākas lapas nekā siltumnīcā audzētajiem. Tas nozīmē, ka bazilikam ir lielāks ēteriskās eļļas daudzums un spēcīgāka garša, – skaidro LLU Lauksaimniecības fakultātes Agrobiotehnoloģijas institūta docente Ieva Žukauska.

Bazilikam ir vērtīgs bioķīmiskais sastāvs: līdz 1,5% ēteriskās eļļas (galvenās sastāvdaļas ir eigenols, kampars, terpēni), līdz 30 mg% C vitamīna, 150 mg% P vitamīna, 8,7 mg% karotīna un citas bioloģiski aktīvas vielas. Augam ir pikanta, patīkama garša un smarža, kas atgādina melno piparu, krustnagliņu un piparmētru smaržu.

Ēteriskās eļļas uzkrāšanos augos sekmē barības vielas un ūdens. Mitrākā un trūdvielām bagātā augsnē, kas ielabota ar organisko mēslojumu (kūtsmēsliem, zirgu mēsliem, kompostu), bazilikam veidojas sulīgākas, maigākas lapas, aizkavējas ziedēšana. Pieticīgākos apstākļos augi nav tik aromātiski un steidz ziedēt.

Baziliks ir siltumprasīgs augs, kam optimāla ir +22…+27 °C temperatūra. Dārzā dēstus var stādīt tikai pēc salnām, jūnija vidū. Bazilikam ļoti nepieciešama gaisma, tāpēc bagātīgi aplapoti un smaržīgi augi izaug vienīgi saulainā, no aukstiem vējiem pasargātā vietā. Smagas māla un kūdras augsnes tam nav piemērotas. Dobē jācenšas iestādīt nedaudz dziļāk, nekā tas audzis podiņā. Tad garšaugs labāk aug, ir noturīgs. Stādu no stāda izvieto apmēram 40 cm attālumā. Biezā stādījumā augi ir mazāk aromātiski.

Audzēšanas laikā bazilikam nepieciešama gan regulāra laistīšana, gan papildmēslošana. Piebaro reizi nedēļā ar vājas koncentrācijas mēslojumu (ēdamkarote komplekso minerālmēslu uz 10 l ūdens). Tāpat kā visus siltummīlošos augus, arī baziliku laista tikai ar siltu ūdeni un tikai dienā, nevis vakarā. Pārāk vēss ūdens nelabvēlīgi ietekmē augus, un tie var nomest lapas.

Aukstās un lietainās vasarās labākas ražas ieguvei baziliku vērts audzēt siltumnīcā. Tur tas augs nesalīdzināmi straujāk nekā ārā, kur nīkuļos.

Veikalos var nopirkt dažādas bazilika šķirnes, bet ne visas der mūsu klimata ap­stākļiem. Audzēšanai ieteicama ‘Spice Globe’, ‘Genovese’, citronbaziliks – tām ir intensīvāka smarža nekā citām šķirnēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+