Foto-Flickr/Douglas J O’Brien

Kur dabūt koka tupeles? 1

“Vai Latvijā kaut kur vēl ražo koka tupeles, kādas bija nopērkamas 40. gados? Cik tās maksā?” 
Inta R. Amatas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Latvijas Mēbeļnieku ģildes vadītājs, kokgriezējs Gints Upītis skaidro, ka koka tupeles Latvijā rūpnieciski neražojot. Ja ir vēlēšanās pie tādām tikt, jādodas uz gadatirgiem, kur pa retam amatnieki tās piedāvājot, vai arī jāuzrunā kāds meistars galdniecībā, kuram varētu būt interese koka tupeles izgrebt. Pieprasījums pēc šādiem apaviem esot niecīgs vai pat nekāds, tāpēc arī piedāvājuma nav.

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājuma galvenais glabātājs Mārtiņš Kuplais tāpat nevar ieteikt meistaru, kas būtu gatavs piedāvāt koka tupeles:

CITI ŠOBRĪD LASA

– Man un kolēģiem zināmajā daiļamatnieku vidē nav šādu meistaru. Šķiet, pirtnieki savas koka tupeles iegādājas Rietumeiropā, kur tām ir senas ražošanas un lietošanas tradīcijas. Latvijā tamlīdzīgu nav. Pagājušā gadsimta 20. – 30. gados koka tupeles izmantoja pienotavās, kur bija betona grīdas.

Cerīgāka ir atbilde, ko sniedz Rīgas Amatniecības vidusskolas koka mākslas un metāla mākslas nodaļas vadītājs Arvīds Verza:

– Meistaru vārdus nezināšu nosaukt, taču mūsu skolēni šo pasūtījumu varētu izpildīt. Pērn kādai modes skatei taisījām mūsdienīga dizaina koka kurpes uz augsta papēža.

Domāju, ka ne tikai kokgriezēji, bet arī daudzi amatnieki, kas taisa karotes, gaļas dēlīšus un citus priekšmetus no koka, pratīs izgriezt arī tupeles. Ja papēta, kā tās darina, nekāda dižā māksla tā nav, drīzāk jāzina, kā pareizi sagatavot koku. Tiesa, šis ir ārkārtīgi rets pieprasījums, diezin vai Latvijā kāds koka tupeles sāks ražot masveidā. Pievēršoties šai jomai, nopelnīt nevarēs…

Pirms meklē meistaru, vajadzētu tikt skaidrībā, vai koka tupeles vēlas kā suvenīru vai valkāšanai. Holandieši, kuriem šie apavi ir nācijas ikona, tajos gāja visur. Taisīja atšķirīgus modeļus – ar izgrebtu vai noslēgtu purngalu, ar vaļēju vai pilnu papēdi, ar pasistu cita materiāla zoli un vēl citas versijas, jo tie bija daudzu profesiju darba apavi. Kocenes vilka kājās metāllējēji, valkāja dzirnavnieki, tie, kam darbavietā bija klona grīda. Daži valkā arī šodien, bet daudz biežāk tūristiem pārdod par lielu naudu kā suvenīrus. Holandieši jau nav muļķi, prot novērtēt to, ka šie apavi ir ekoloģiski, ar tiem var brist gan pa dubļiem, saglabājot kājas sausas, gan doties uz kūti.

Reklāma
Reklāma

– Koka tupeles lielākoties darina no liepas koka, jo tas ir mīksts materiāls. Vienu eksemplāru Rīgas Amatniecības skolas audzēkņi varētu uztaisīt arī par velti, intereses pēc. Ar mani var sazināties pa tālruni 67427223, – piedāvā Arvīds Verza.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.