×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
17. janvāris, 2014
Drukāt

Kur dīgst ļaunuma saknes (8)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Eiropas Savienībā (ES) pēdējos gados redzama stabili augoša ekstrēmisma tendence, kas rada gan būtisku drošības spriedzi, gan atstāj negatīvas sekas uz labklājību un ekonomiku, tā šonedēļ Briselē norādīja ES iekšlietu komisāre Sesīlija Malmstrēma.

Eiropas pilsoņi ir gatavi iesaistīties kā radikālos grupējumos pašu mājās, tā doties uz tālām ārzemēm, īpaši tām, kurās jau notiek konflikti, lai piedalītos kaujās un darbotos arī kā treneri apmācības nometnēs.

Pēc Eiropas Komisijas (EK) rīcībā esošiem datiem, šādi izbraukuši vismaz 1200 cilvēku no Beļģijas, Zviedrijas, Francijas, Dānijas un citām valstīm, taču viņu skaits varētu būt vēl krietni lielāks. Vācijas iekšlietu ministrs Tomass de Mezjērs vēl šonedēļ paziņoja, ka pēdējā gada laikā no Vācijas uz Sīriju devušies vismaz 240 radikāli noskaņoti islāmisti. Savukārt Francijas prezidents Fransuā Olands norādījis, ka ārvalstu kaujiniekiem Sīrijā pievienojušies arī 700 Francijas pilsoņu. Valstis, uz kurām eiropieši plūst visvairāk, ir Sīrija, Sudāna un Somālija.

Pazaudē dēlu


Beļģija patlaban atzīta par to Eiropas valsti, no kuras pilsoņi visvairāk izbraukuši, lai iesaistītos cīņās Sīrijā. Lielākoties tie ir Beļģijā dzīvojošie sīrieši. Vēl nesen Beļģijas mediji ar aizturētu elpu sekoja līdzi kādas ģimenes stāstam no Antverpenes, kuru atstājis deviņpadsmitgadīgais Braians, lai pievienotos Sīrijas prezidenta Bašara al Asada opozīcijas spēkiem. Jaunais puisis pirms diviem gadiem pievienojies islāmticīgajiem un iesaistījies kādā radikālā kopā “Šaria Beļģijai”, un bieži mēdzis uzsvērt, ka viņam nav bail mirt un nokļūt ar Allāhu paradīzē. Ģimene, lai attālinātu Braianu no radikālisma tīkliem, pat pārcēlusies uz dzīvi 100 kilometru attālumā no pilsētas, taču tas neapturēja jauno puisi no iesāktā ceļa, un aizvadītā gada janvārī viņš pazudis. Radinieki ir pārliecināti, ka puisis karo Sīrijā, jo redzēts kādā no tālajā zemē uzņemtajiem un medijos nonākušajiem video kadriem.

Pārved 
radikālismu mājās


ES lielākās bažas ir par to, ka šie tā sauktie ārzemju karotāji, kuri ilgu laiku pavadījuši plecu pie pleca, piemēram, ar “Al Qaeda” nemierniekiem, atgriezīsies mājās un atvedīs radikālās idejas arī uz Eiropu. Šī tendence ir radījusi pamatīgu spiedienu uz Beļģijas iekšlietu ministriju, no kuras prasa daudz aktīvāku rīcību, lai gādātu par drošu vidi pašu mājās, ņemot vērā arī faktu, ka Beļģijas galvaspilsētā Briselē atrodas galvenās ES institūcijas un ikdienā šeit uzturas liels skaits ārzemnieku.

EK tagad rosina labot noteikumus, ar kuriem līdz šim Eiropa centusies izskaust radikālismu, tā kā ekstrēmisti meklē jaunus ceļus, lai izplestos, piemēram, aktīvi izmantojot interneta iespējas, piemēram, sociālās saziņas vietnes.

Idejas ir vairākas – tuvākajā laikā Eiropā veidot ekselences centru, kurš palīdzēs nacionālajām un vietējām varas ie­stādēm izmantot ES finanses, lai varētu nodarboties ar problēmas izpēti un piesaistīt nepieciešamo ekspertīzi. Tam paredzēti aptuveni 20 miljoni eiro. “No valstīm sagaidīsim programmas ar priekšlikumiem, kā atvieglot pilsoņu iespējas pamest ekstrēmistu grupas un rīcības plānus, kā novērst radikālisma problēmu jau pašā saknē. Un, protams, mums jāstrādā ar valstīm ārpus Eiropas Savienības, lai identificētu tos jaunos cilvēkus, kuri devušies uz radikāļu sagatavošanas nometnēm,” tā iekšlietu komisāre S. Malmstrēma.

Nav pasargāts neviens


Taču radikālisms nerimst arī Eiropā. “Ungārijā nacistu bandas piekāvušas un nogalinājušas romus. Pirms dažiem gadiem Zviedrijā Ziemassvētku laikā kādam teroristam pašnāvniekam gandrīz izdevās nogalināt simtiem cilvēku veikalā. Grieķijā neonacistu partija “Zelta rītausma” nodūra hiphopa mūziķi Pavlu Fisu, un es varētu turpināt ar līdzīgiem piemēriem citās valstīs,” tā S. Malmstrēma, minot tikai dažus no pēdējā laika skaļākajiem gadījumiem un norādot, ka no radikālas un ekstrēmas rīcības nav pasargāti iedzīvotāji nevienā ES dalībvalstī.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. .. Ja valdības ir multistulbas, tad pamattautām nekas cits neatliek. Kas attiecas uz šitiem “varoņiem”, tad anulēt pilsonību un robežai vārtus ciet. Ja aiz labas dzīves nav ko darīt, tad pasēdi savā lupatainajā paradīzē.

 2. Vispirms Amerika sāka cīņu ar terorismu un tikai pēc tam parādījās pats terorisms. Pasaule tagad cīnās ar tā sekām, kaut īstie terorisma organizētāji un finansētāji sēž pasaules bankās un FRS.

  • Terorisma jēdziens(ar nosaukumu terorisms) pastāv jau vismaz 100 gadus lai to tikai uz ASV attiecinātu un ASV nesāka kaŗu Tuvajos Austrumos – tur tas notiek jau vismaz pāris tūkstošus gadus kopš civilizāciju rašanās…
   Man gan nav izprotams, kāpēc tiek jaukts islama reliģiskais konflikts kopā ar citām problēmām, jo islama konflikti Tuvajos Austrumos nav imigrantu konflikti, bet gan savstarpēji konflikti, kur cilvēkiem pret ienācējiem nav tāds naids, kā pret citas reliģijas novirziena pārstāvjiem, kas var būt arī tuvi ģimenes locekļi.

 3. Vairāk kā dīvaina izturēšanās no mūsējo puses. Salīdzinot varētu teikt tā “paši palaižam smaciņu bet pēc tam meklējam vainīgos”. Vai arī vēl labāk anekdote. “Pārpildītā transportā kāds kundziņš apvemj blakus stāvošam muguru. Tas aizvainots, aizskarts, apķēzīts sāk aplamāt vēmēju par cūku un tml. Toties vēmējs atbild lai viņš paskatās uz savu muguru un tad aprunā citus…”.
  Piekristu ja teiktu ka saredzēt vainu pašos, savā rīcībā… nav vienkārši. Mums arī ikdienā, ģimenē… tas reti kad izdodas.

 4. Nu, nezinu – kaut kā Lauku Avīze man neasociējas ar pietiekoši mērenu, demokrātisku preses izdevumu, lai rakstītu par ekstrēmismu.

 5. Radikālismu nevajag producēt! Visā pasaulē jāpieņem likums – kādāvalstī grib dzīvot , tādu valodu, kārtību likmus un tradīcijas ir jāpieņem! Viss.Punkts.Viss sākas , kad kādā valstī iebraucēji jeb iebrucēji ar varu cenšas uzspies savu kārtību, valodu un likumus.

 6. Vajag dzīvot etniskajā dzimtenē…

 7. Tagad tā būs cīņa ar sekām. Paši salaida savās valstīs muslimus un nu domā ko darīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+