×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
1. novembris, 2012
Drukāt

Kur dzīvo visputiniskākie krievi?
 (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Maskavā, Lubjankas laukumā, sapulcējušies cilvēki lasa komunistiskā režīma noziegumu upuru vārdus. Viņu nav daudz. Akcijas rīkotāji ir organizācija “Memoriāls”. Pirms 38 gadiem, 1974. gadā, padomju nometnēs un cietumos ieslodzītie disidenti pasludināja 30. oktobri par “PSRS politieslodzīto dienu”, ko tolaik atzīmēja ar bada streikiem un citām līdzīgām protesta akcijām.

 

 

Jau pēc PSRS sabrukuma šī diena, pēc “Memoriāla” ierosinājuma, tika pasludināta par oficiālu piemiņas dienu. Mūsdienās par to gan reti kurš atceras, un, šķiet, ka šī diena vajadzīga nevis Krievijas sabiedrībai, bet vien pašam “Memoriālam”, kas joprojām pacietīgi turpina pētīt un nosodīt staļiniskās represijas un citus padomju noziegumus. Bez varas līdzdalības un atbalsta, protams.

Taču zīmīgi, ka tieši 30. oktobrī Krievijas valdības vadītājs, bijušais valsts prezidents Dmitrijs Medvedevs, tiekoties ar savas partijas “Vienotā Krievija” reģionālajiem aktīvistiem, par vēstures tēmu izteicies diezgan skarbi, norādot, ka par šiem noziegumiem jāsaka “fui” ne tikai Staļinam, bet arī citiem tā laika vadošajiem darbiniekiem. “Karš ar savu tautu ir smagākais noziegums,” tā Medvedevs.

Vai tas parāda izmaiņas Krievijas politiskajā domāšanā? Protams, ne. Lomas Krievijā ir labi sadalītas, un šī nav pirmā reize, kad Medvedevs peļ staļinismu, kamēr viņa vecākais biedrs Vladimirs Putins publiski skumst par PSRS sabrukumu.

Savulaik Medvedevs pat bija solījis īpašu “destaļinizācijas” kampaņu, kas tā arī palika nerealizēta. Šobrīd Medvedeva izteikumi ir īpaši svarīgi, jo gan “Memoriāls”, gan Rietumi sāk vilkt paralēles starp staļinisko PSRS un putinisko Krieviju, kur vajā citādi domājošos, rīko politiskās paraugprāvas utt. Medvedevam ir jācenšas mīkstināt šīs analoģijas.

Savukārt mums šajā sakarā interesanta būs atziņa, ko intervijā Lietuvas interneta portālam “Delfi.lt” izteicis Krievijas žurnālists Oļegs Kašins: “Man šķiet, ka Baltijas krievi ir visputiniskākā krievu pasaules daļa, vēl vairāk nekā krievi Krievijā. Acīmredzot šiem cilvēkiem Krievija šķiet simpātiska valsts, kas ceļas augšā, kur ir mazāk problēmu un labāka dzīve.”

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Draugiem Facebook Twitter Google+