×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. marts, 2012
Drukāt

Kur iegādāties kartupeļu šķirni “Ķeizars Vilhelms”?

kartupeli12

Tirgū redzēti kartupeļi ‘Ķeizars Vilhelms’. Kas tā par šķirni un kur var iegādāties sēklas materiālu? 
Jānis Bērziņš Kuldīgā

 

– Kartupeļu šķirne ‘Kaiser Wilhelm’ 1916. gadā bijusi izmēģinājumā Priekuļos, lai novērtētu izturību pret lakstu puvi. Iespējams, tolaik šķirne Latvijā bija plašāk pazīstama un līdz mūsdienām saglabājusies kā ‘Ķeizars Vilhelms’. Savulaik kartupeļi ar šādu nosaukumu bija ļoti populāri Liepājas apkārtnē. Bet apgalvot, kā tā ir tā pati vecā šķirne, tomēr nevar, – saka Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta vadošā pētniece Ilze Skrabule.

Aptuveni desmit gadu pieredze šķirnes ‘Ķeizars Vilhelms’ audzēšanā ir zemnieku saimniecības “Pamati” saimniecei, kartupeļu šķirņu kolekcijas veidotājai Ainai Glāzniecei Stradu pagastā. Raža, audzējot mālsmiltī, esot laba, bet ne pārāk augsta – apmēram 1 kg no cera. Bumbuļi apaļi, ar gaiši dzeltenu, gludu mizu un dzeltenu mīkstumu, vidēji cerā ir 11 – 15 kartupeļi. Tie ir miltaini, izceļas ar ļoti labām garšas īpašībām. Vārīti netumšojas. Šai agrajai šķirnei ir vidēja izturība pret lakstu puvi, bet uzņēmība pret kraupi, tādēļ kartupeļus zemniece audzē vien nelielā daudzumā.

Šķirnes ‘Ķeizars Vilhelms’ paraugs ir iekļauts Kartupeļu ģenētisko resursu kolekcijā Priekuļos. Kā sēklas materiālu selekcionāri šo šķirni nepavairo. Tiem, kuri vēlas iegādāties stādmateriālu, jārēķinās, ka pavairošana no atveseļota materiāla in vitro ir ilga un dārga (viena bumbuļa cena – 25 – 30 santīmi).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+