×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
2. maijs, 2012
Drukāt

Kur iegādāties nemodificētas sojas pupiņas (1)

soja

“Kur var iegādāties nemodificētas sojas pupiņas sēšanai mazdārziņā?
” Daina Alūksnē

 

Latvijas kultūraugu gēnu bankas kolekcijā pašlaik ir vietējo selekcionāru izveidotas šķirnes: ‘Dindoņa’, ‘Saulaines Baltā’ un ‘Skrīveru’. To šķirņu sēklas nepārdod un pagaidām interesentiem arī nav iespējas saņemt sojas paraugus audzēšanai.

Sojas šķirņu sēklas materiāla atjaunošanu veic Pūres Dārzkopības pētījumu centrā. Kā stāsta uzņēmuma vadošā pētniece Līga Lepse, lielākās sojas pupiņu ražas var iegūt siltās vasarās, turpretī lietainās un vēsās aizmetušās pākstis slikti nobriest. Nelielu sausumu audzēšanas sezonas sākumā soja pārcieš salīdzinoši viegli, visvairāk mitruma nepieciešams vasaras otrajā pusē – pākšu briešanas laikā. Soju ieteicams audzēt no dēstiem, jo dīgstošās sēklas uz lauka bieži izknābā putni. Siltumnīcā sēj aprīļa otrajā pusē, dēstus dārzā stāda maija beigās. Ja gaidāmas salnas, piesedz. Auglīgā, no nezālēm tīrā, vidēji smagā smilšmāla vai mālsmilts augsnē soja sasniedz pusmetra augstumu. Zied sīkiem sarkaniem vai violetiem ziediem, kas paši spēj apputeksnēties. No tiem attīstās pākstis, kurās nobriest 2 – 4 pupiņas brūnā, zaļā vai sarkani violetā krāsā. Vācamas ļoti vēlu (atkarībā no veģetācijas perioda meteoroloģiskajiem ap­stākļiem), kad augiem sāk atmirt lapas (pirms salnām). Tad kaltē nojumēs un nogatavina pākstis, jo uz lauka tas parasti nenotiek.

Dārzkopības veikalos nopērkamas firmas “Mr. Fothergill’s” sojas pupiņas ‘Elena’. Iepakojumā – 50 sēklu. Piemēram, i/k “Lāsma LA” (Ogresgala pagastā, Liepu gatvē 1) un i/k “Kurmītis” (Rīgā, Tallinas ielā 67) tās var nopirkt par 60 santīmiem paciņā, var iegādāties arī internetā (www.darzalaiks.lv) par 69 santīmiem.

‘Elena’ ir agra, ražīga šķirne. Aprīlī, maijā sēklas sēj podiņos 2,5 cm dziļumā. Sadīgst 7 – 14 dienās. Pastāvīgā vietā stāda pēc salnām 30 x 45 cm attālumā augu no auga.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bet kur iegādāties modificētas? ĢMO SOJA NEDĪGST, un pagaidām tādas nav izdevies nopirkt. beidziet taisīt amerikas traģēdiju, Latvijā nav ĢMO sojas pupiņu veselā veidā. par sojas pārstrādes produktiem vēl var šaubīties.

Draugiem Facebook Twitter Google+