×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
11. aprīlis, 2012
Drukāt

Kur iegādāties vīksnu stādus?

viksna2

“Kur Latvijā var iegādāties vīksnu stādus?
” Vilciņš Staicelē

 

Reti kur audzē vīksnu stādus, jo koki bieži aiziet bojā slimību dēļ, un arī mežos šī nav populāra suga. Protams, gobām un vīksnām ir dažādas dekoratīvās formas, kuras pavairo kokaudzētavās. Šopavasar, piemēram, parastās vīk­snas stādi būs nopērkami Zaļenieku kokaudzētavā. Kociņu augstums 125 – 150 cm, tos varēs iegādāties kailsakņu variantā, vēlāk – 5 l konteineros par sešiem latiem.

Vīksna (Ulmus laevis) sasniedz līdz 30 m augstumu, veido plati cilindrisku vainagu. Latvijā savvaļā tās aug upju sanesumu augsnēs, piemēram, pie Aiviekstes.

LVMI “Silava” pētnieks Arnis Gailis iesaka stādus pašiem izrakt mežos. Vēlams to darīt agri pavasarī vai vēlu rudenī. Izraktais kociņš noteikti ieaugsies, ja nebūs pārāk liels un izdosies tam saglabāt esošo sakņu sistēmu. Vēlams arī iepriekš paskatīties, vai apkārt ir veselīgi vecie koki, jo tad ir mazāka iespēja, ka arī jaunie var saslimt. Jāatceras, ka vīk­snas lapas virspuse ir gluda, dzīslas galos nezarojas, bet pamatne ir nesimetriska, ar kātiņu. Līdzinieces – parastās gobas – lapas virsma ir asa, lapu sāndzīslas galos zarojas.

Vīksnas ir ļoti dekoratīvas, sevišķi rudenī, kad lapas iekrāsojas karmīnsarkanos un dzeltenos toņos. Pēdējos gados gan kokus stipri paretinājusi asku sēņu izraisītā tā sauktā Holandes slimība (grafioze), kas sākas ar lapu un dzinumu dzeltēšanu un beidzas ar nokalšanu. Vienlaikus kokus apdraud arī ap 30 dažādu sugu kaitēkļi. Vīksnas un arī gobas stāda līdzīgos apstākļos – saulainā vietā, smilšmāla vai māla augsnē ar normālu mitruma režīmu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+