×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. jūnijs, 2014
Drukāt

Kur ir mūsu latviskās vērtības? (6)

vardnica_16

Esmu grāmatu krājējs. Latvijas simtgadi gaidu ar nepacietību, cerot uz bagātīgu grāmatu ražu par mūsu latviskajām vērtībām. Enciklopēdijas par Latvijas mākslu, arhitektūru, armiju, ekonomiku, saimniecību, literatūru, pilnvērtīgu latviešu valodas vārdnīcu.

Internetā ir publicēta Mūsdienu latviešu valodas vārdnīca (MLVV), tā ir elektroniskā formātā, kas tapusi LU Latviešu valodas institūtā redaktores Ievas Zuicenas vadībā. (Ar Ievu satikos pēc manas iepriekšējās lasītāja vēstules “Latvijas Avīzē”, kurā lūdzu ziedot man retas grāmatas, enciklopēdijas, vārdnīcas. Paldies viņai par tām!)

Biju vīlies, uzzinot, ka nav plānots vārdnīcu publicēt papīra formātā līdzekļu trūkuma dēļ. Cik gan noderīga būs šī vārdnīca, ja tā mūsu tautas spēku būs aizslēpusi zem baitiem un megabaitiem, Ķīnā ražoto datoru uguņiem! Nav runa tikai par mainīgajiem failu formātiem, interneta pieslēgumu, datora klātbūtni mūsu dzīvē, šeit runa ir par mūsdienīgas nācijas spēju izdot tai nozīmīgus izdevumus, kas būtu apliecinājums tās varēšanai.

Personīgi manās mājās nav interneta pieslēguma, pat ja būtu, es nespētu katrreiz ieslēgt datoru, lai atrastu man svešo vārdu. Papīra formātā šī vārdnīca būtu parocīgāka darbam. Aicinu vienoties par MLVV izdošanu papīra formātā, kaut savācot šim mērķim ziedojumus. Nedomāsim tikai par šodienu, mūsu rītdiena ir moderna un eiropeiska valsts, kuras pamati likti 1918. gada 18. novembrī, bet nesošās konstrukcijas tiek celtas tieši šodien. Šī vārdnīca būtu apliecinājums mūsu vēlmei dzīvot lepnā un brīvā Latvijā.

Bet kur gan ir mūsu latviskās vērtības skolu programmās? Kā jaunietis un desmitās klases skolēns zinu – tādu tur vienkārši nav. Ļoti mīlu latvju dainas, cenšos ar tām iepazīstināt savus klasesbiedrus, bet kurā mācību programmā tām ir vieta? Diemžēl viņiem šis mūsu tautas svētums tā arī paliks neiepazīts, jo gluži vienkārši nav neviena, kurš uz šo brīnumaino mūsu tautas vērtību apkopojumu rādītu ceļu. Kad es ar aizrautību stāstīju par tām tūkstoš tautas dzīves ainām, kas iekodētas dainās, man jautāja, vai tev tiešām ir interesanti…

Tāpat arī par trimdas kultūras mantojumu. Ja es nebūtu sācis krāt grāmatas, nekad neuzzinātu un neizprastu, kas bija trimda, nemaz nerunājot par trimdniecības milzīgo kultūras mantojumu. Stāstot saviem klasesbiedriem par trimdas grāmatām, ai, cik bieži man nācies skaidrot, kas bija trimda un kādēļ tā bija.

Mēs runājam par Latvijas simtgades jubilejas izdevumiem, pasākumiem un būvēm, bet val­stiskā līmenī esam aizmirsuši par latviskajām vērtībām, kas jāiepazīst jau no pirmajiem dzīves mirkļiem. Dižbūvēm, diždarbiem nebūs nekādas nozīmes, ja mums visiem nebūs sapņa par Latviju, kurā ikviena tauta, ikviena valoda un dialekts būtu vērtība.

Divdesmit pirmā gadsimta cilvēka horizonts nedrīkstētu sniegties tikai līdz tuvākajam šķērslim. Kādēļ mums nav visaptverošas nacionālās enciklopēdijas? Varbūt tāpēc, kā minēts jaunajā izdevumā “Latvieši un Latvija”, ka daudzos jautājumos gluži vienkārši nav kompetentu zinātnes un sabiedrības darbinieku, kas to īstenotu. Ceru, ka Latvijai tās simtgadē tiks pasniegta vislielākā balva – patriotiskā audzināšana bērnudārzos, skolās, darba vietās. Tad arī atmaksāsies lielizdevumi, dižbūves un tautas spēks atplauks.

Valters Dakša,
 10. klases skolēns Saldū

(priecāšos, ja atbalstīsiet manu grāmatu kolekciju, tālr. 29475938, 
valtersdaksa97@inbox.lv).

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Man šķiet, ka enciklopēdijas nav tāpēc, ka kāds bārdains premjers ar traģiķa talantu nolikvidēja enciklopēdijas izdevniecību kā nevajadzīgu un visi cilvēki ar nenovērtējamu pieredzi un zināšanām tika atlaisti no darba… tas notika 90 sākumā.

 2. Šodien izlasīju Jūsu rakstu Latvijas avīzē un esmu sajūsmā, ka sastopami mūsu samaitātā,izlaistā sabiedrībā sastopami gaiši domājoši jaunieši.Man patlaban ir 80 gadu,esmu beidziz Saldus vidusskolu 1953.gadā,ilgus gadus es un mani vecāki dzīvoja Saldū.Man ir krājumā daudz grāmatu,varbūt,Jums atrastos kas derīgs,jo jaunai paaudzei grāmatas vaira neinteresē. Lai Jums gaiša nākotne!

 3. To Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Pēc tava komentāra man gan škiet, ka tu šim skolēnam varētu vienīgi kurpes tīrīt!

 4. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Varbūt sāc ar to, ka MLVV noskaidro, kas ir simtgade un kas ir Latvijas valsts simtā jubileja!!!!!!
  Man tā vien šķiet, ka Tu esi no tiem, kas viennozīmīgi pārvietojas uz Saldus ielām un hesburgeros veic bulciņu ēšanu.

  • Atvainojiet, Jūs to uz mani? Ja tā, tad vienīgi varu atbildēt: nespried par vīru pēc cepures (vecuma); Par
   ”viennozīmīgi pārvietojas uz Saldus ielām”, pirmkārt nepareizi esat uzrakstījis, otrkārt kājāmgājēji uztur sevi labā formā un ievēro vairāk nekā steidzīgie autobraucēji; par ”hesburgeros veic bulciņu ēšanu”, pirmkārt esmu veselīga dzīvesveida tai skaitā uztura piekritējs, otrkārt Jūs domājat ļoti stereotipiski un šaursirdīgi. Vēlot Jums mainīt domas par jaunatni,
   Valters

Draugiem Facebook Twitter Google+