×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. februāris, 2016
Drukāt

Kur izdevīgāk deklarēties

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pašvaldība saistošo noteikumu projektā 2016. gadā paredzējusi tiem, kas deklarējušies novadā, piemērot samazinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi par zemi 0,5% apmērā no kadastrālās vērības. Pārējiem būs jāmaksā 1,5%. Man pieder simtgadīga māja ar zemi, kuru apstrādāju. Ēku nav iespējams piekurināt, tāpēc pēdējos gados ziemā dzīvoju pie meitas Rīgā, bet vasarā – laukos, teltī. Kad pārcēlos uz Rīgu, mājas vecākais pieprasīja tajā deklarēties, jo iedzīvotāji maksā par ūdeni, kāpņu telpas apgaismojumu, liftu un atkritumu izvešanu. Kur un kā man deklarēt dzīvesvietu? KĀRLIS RĪGĀ

Par ūdeni pēc deklarēto cilvēku skaita jāmaksā tikai tad, ja dzīvoklī nav ūdens skaitītāju. Izdevīgāk ir tos uzlikt un maksāt par reāli patērēto daudzumu. Atbilstīgi Ministru kabineta noteikumiem Nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” maksu par koplietošanas elektrību, arī lifta patērēto elektrību, un maksu par lifta apkalpošanu rēķina pēc dzīvokļu skaita neatkarīgi no tajā deklarēto cilvēku skaita. Maksu par atkritumu izvešanu rēķina pēc dzīvoklī deklarēto cilvēku skaita.

Jautājām “Rīgas namu pārvaldniekam”, vai dzīvokļa īpašniece var uzrakstīt iesniegumu apsaimniekotājam un lūgt maksu par atkritumu izvešanu rēķināt, piemēram, nevis par trim, bet gan par reāli dzīvojošiem četriem cilvēkiem. Klientu apkalpošanas centrā saņēmām atbildi, ka tas nav iespējams, jo maksu rēķina atbilstīgi MK noteikumiem pēc deklarēto personu skaita.

Tātad, ja vēlaties izmantot samazināto nodokļa likmi, jums izdevīgāk deklarēties laukos. Ja lauku mājai ir adrese, varat to izdarīt, pat ja ēku nav iespējams apkurināt. Iesniegums jāiesniedz pagasta padomē vai novada domē un jāsamaksā 4,28 eiro valsts nodeva. Izdevīgi ir deklarēties elektroniski, jo tad tas ir bezmaksas pakalpojums. Par to jau rakstījām “Praktiskā Latvieša” šā gada 26. oktobra numura rakstā “Kā deklarēties elektroniski”. Atgādinām, ka jādeklarējas līdz šā gada beigām, jo, rēķinot nodokli par zemi, ņems vērā situāciju 2016. gada 1. janvārī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+