×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
10. februāris, 2012
Drukāt

Kur izgatavo spilvenus?

spilvens6

“Vai mūsu apkārtnē ir kāda firma, kas izgatavo spilvenus? Vairākos gados esmu sakrājusi atsevišķi muskuspīļu spalvas un dūnas. Varbūt kāds var dot padomu, kā izgatavot spilvenus mājas apstākļos? Vai spalvām ir nepieciešama kāda apstrāde? Kur var atjaunot jau lietotos spilvenus?”
 Regīna Varakļānu novadā

 

Pieredzē dalās kalteniete Olga Balode, kura sava garā mūža laikā izgatavojusi arī pa kādam putnu spalvu un dūnu spilvenam. Viņa stāsta, ka vispirms spalvas jāplucina, jānolauž kātiņi, jāsaīsina garākās spalvas, jāapplūkā to malas, kas ir asas, lai pagalvis sanāktu patīkams un mīksts. Tad spalvas jāizkarsē, lai iznīdētu baktērijas, kukainīšus un citus nejaukumus. To varot darīt čuguna katlā uz malkas vai gāzes plīts, arī pirtī vai pavasarī un vasarā – saulītē. Tad sašuj spilvena pārvalku no speciāli tam paredzēta auduma (senāk to saukuši par spalvu drēbi) un piepilda ar spalvām vai dūnām. Pārāk blīvi neliek, citādi spilvens sanāk pārāk ciets.

Dūnu un spalvu spilvenu un segu ražotnē SIA “ARD” (Dubnas pagasts, Daugavpils novads) toties stāsta, ka viņi spilvenu pildījumu apstrādājot pēc visjaunākajām tehnoloģijām:

– Vispirms veicam spalvu maisījuma analīzi, lai noskaidrotu, kas par netīrumiem, kāda ir spalvu taukainība. Pēc tam šķirojam, izņemam spalvas ar lielajiem kātiem un bojātās. Tad seko mazgāšanas process – spalvas “iziet” sešus ciklus, kuros, piemēram, ieilpst attaukošana, apstrādāšana ar speciāliem līdzekļiem, lai spalvām un dūnām būtu atsperība, tīkama krāsa. Pēc mazgāšanas apstrādāto spilvenu pildījumu žāvējam ar tvaiku, tad dezinficējam. Vai to var izdarīt mājas apstākļos? Nu, var mēģināt, ja nopērk vajadzīgos mazgāšanas līdzekļus (mēs izmantojam sešus dažāda veida vācu firmas “Henkel” ražojumus). Ja grib gulēt uz netīrām spalvām, lai guļ, bet, ja grib uz tīrām, lai mazgā…

Spilvenus ar dūnu un spalvu pildījumu tīra un atjauno vairākās ķīmiskajās tīrītavās Rēzeknē, kas atrodas N. Rancāna ielā 1, Dārzu ielā 37 un Rūpnīcas ielā 3. Dūnas un spalvas izņem no apvalka, liek speciālā aparātā, kur tās rotējot atdala no netīrumiem. Tīrās dūnas un spalvas pilda jaunā apvalkā. Par 60 x 60 cm izmēra spalvu spilvena tīrīšanu un jauna apvalka uzšūšanu samaksa ir Ls 3, 50. Par katru kilogramu netīrā pildījuma jāmaksā Ls 1,35. To zinot, var aprēķināt, cik nāksies izdot par pakalpojumu. Dūnu tīrīšana izmaksā dārgāk – trīs latus par kilogramu. Pakalpojumu izpilda nedēļas laikā vai pat ātrāk, ja pasūtījumu nav daudz.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+