×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
4. oktobris, 2013
Drukāt

Kur likt disketes?

disketes_4708

Man ir sakrājušās izlietotas datora disketes. Vai drīkst izmest gružkastē vai jāved uz kādu attālu nodošanas punktu?
 Aija K. Liepājā

 

Pašlaik Latvijā iedzīvotāji ir aicināti šķirot tikai tos materiālus, kurus iespējams pārstrādāt, norāda Latvijas Zaļā punkta klientu konsultante Sandra Iesalniece.

Aptuveni 30 % jeb 200 000 tonnu no kopējā sadzīves atkritumu svara veido iepakojums, ko dažbrīd nevērīgi izmetam kopējā atkritumu kaudzē, taču to varētu sašķirot un pārstrādāt. Stiklu un metālu, to pārkausējot, var izmantot bezgalīgi. Papīra šķiedras – līdz septiņām reizēm, bet plastmasu – pat līdz 30 reizēm.

Stiklam paredzētajā konteinerā drīkst mest tikai pudeles un burkas. Papīram paredzētajā – avīzes, žurnālus, grāmatas bez biezajiem vākiem, biroja papīru, kartona kastes, brokastu pārslu kārbas, cepumu pakas u. c.. Plastmasai domātajā šķirošanas konteinerā var mest PET dzērienu pudeles, cietās plastmasas jeb HDPE pudeles (šampūna, sadzīves ķīmijas iepakojuma pudeles), plēvi no produktu iepakojuma, kā arī biezos plastmasas iepirkumu maisiņus. No pārstrādātajām PET pudelēm iegūst PET pārslas, no kurām ražo jaunu pārtikas iepakojumu, vienreiz lietojamos galda traukus un piederumus. Ražo arī tekstilšķiedru, no kā top apģērbs, segas, paklāji un citi izstrādājumi.

Kaut arī disketes, CD matricas, videokasetes, audiokasetes, rotaļlietas, vienreiz lietojamie trauki ir ražoti no plastmasas, tas nav iepakojums, ko var mest šķirošanas konteineros. Šīs preces netiek vāktas un nodotas pārstrādei, tādēļ izmetamas sadzīves atkritumiem paredzētajā konteinerā.

– Mums nav rūpnīcas, kas pārstrādātu tāda veida plastmasu, lai gan būtu ļoti vajadzīga. Jo minimālais laiks, kas nepieciešams, lai plastmasas pudele sadalītos dabā, ir 80 gadu, – skaidro speciāliste.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+