Praktiski
Manas tiesības

Kur likt nolietotās riepas0

Foto – Shutterstock

Kur likt saimniecībā sakrājušās nolietotās automašīnu un traktoru riepas? Vai tās iespējams nodot bez maksas vai pārdot? LITA ŠILDERE PĀVILOSTĀ

Skaidro SIA “Zaļā josta” mārketinga vadītāja Laima Kubliņa: – Atkritumu apsaimniekošanas sistēma Latvijā paredz iespēju privātpersonām bez maksas nodot utilizācijai līdz četrām nolietotām vieglo transportlīdzekļu riepām gada laikā. To iespējams izdarīt specializētajos pieņemšanas punktos (sk. http://www.atkritumi.lv/lv/karte/nolietotas-riepas/). Pāvilostai tuvākās pieņemšanas vietas ir Alsungā, Liepājā un Grobiņā.

Juridiskām personām vieglo transportlīdzekļu riepu utilizācija ir maksas pakalpojums. Par to, kā juridiskai personai rīkoties, vislabāk jautāt savam atkritumu apsaimniekotājam vai sazināties ar tuvāko videi kaitīgo atkritumu pieņemšanas punktu, noskaidrojot, vai riepas jāved pie viņiem, vai arī uzņēmums pats atbrauks pēc kravas.

Traktoru riepu nodošana fiziskām un juridiskām personām ir maksas pakalpojums – par traktoru, kā arī kravas transportlīdzekļu, specializēto transportlīdzekļu riepu utilizāciju ieteicams jautāt savam atkritumu apsaimniekotājam vai sazināties ar tuvāko videi kaitīgo atkritumu pieņemšanas punktu.

UZZIŅA

• Riepas pieder pie tādiem cilvēku saimnieciskās darbības pārpalikumiem, kam ir tendence uzkrāties arvien lielākos daudzumos un kam dabiskais sadalīšanās periods ir ļoti ilgs. Viena tonna autoriepu aizņem ap 17 m3 telpas. Riepas nav ieteicams apglabāt atkritumu izgāztuvēs, jo pēc apglabāšanas to caurumos paliek gaiss. Tas padara apraktās riepas peldošas, un pēc kāda laika tās uzpeld, salaužot augsnes virskārtu. Tāpēc riepas jānodod pārstrādei.

• Sasmalcinot riepas, iegūst gumijas pulveri. To var izmantot jaunas gumijas ražošanā kā pildvielu vai ceļu būvē, dažādu paliktņu, buferu un paklājiņu izgatavošanā, kā arī daudz kur citur.

LA.lv