×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. februāris, 2018
Drukāt

Kur literātiem atzinība tepat, pašu mājās? (4)

Starptautiskâ grâmatu un izdevniecîbu izstâde "Latvijas Grâmatu izstâde 2018" 15.00 Tikðanâs ar diþkoku pçtnieku un vairâku grâmatu autoru Gunti Eniòu. Jaunâkâs grâmatas "Koki mâjas nepamet" prezentâcija Rîko: "Latvijas Mediji" 16.00 Tikðanâs ar pasaulç bestsellera statusu ieguvuðâs grâmatas "Klusums trokðòa laikmetâ" autoru Çrlingu Kagi. Rîko: izdevniecîba "Latvijas Mediji". Íîpsalas iela 8, BT1. 23/02/2018 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas AvîzeStarptautiskâ grâmatu un izdevniecîbu izstâde "Latvijas Grâmatu izstâde 2018" 15.00 Tikðanâs ar diþkoku pçtnieku un vairâku grâmatu autoru Gunti Eniòu. Jaunâkâs grâmatas "Koki mâjas nepamet" prezentâcija Rîko: "Latvijas Mediji" 16.00 Tikðanâs ar pasaulç bestsellera statusu ieguvuðâs grâmatas "Klusums trokðòa laikmetâ" autoru Çrlingu Kagi. Rîko: izdevniecîba "Latvijas Mediji". Íîpsalas iela 8, BT1. 23/02/2018 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze

Latvijas rakstniekus godinās Londonā, nevis Rīgā. Tāds iespaids radās, šīs nedēļas nogalē apmeklējot Latvijas Grāmatu izstādi Ķīpsalas izstāžu centrā.  Nē, ne jau tādēļ, ka dalībnieku vai apmeklētāju būtu maz, – kaut gan neapšaubāmi lielāku uzmanību vienmēr gūst turpat halles otrā pusē vienlaikus notiekošā izstāde “Skola”, arī grāmatu mīļotāju bija gana daudz. Protams, var teikt, ka viņus šeit visvairāk saista labās grāmatu cenas, taču ne jau tikai tās vien.

Grāmatu svētku programma ar katru gadu kļūst arvien daudzpusīgāka un dziļāka, piesaistot gan vietējos, gan ārzemju autorus, tāpat notika diskusijas par literatūru. Kā aizvien, plašu un daudzpusīgu piedāvājumu sniedza izdevniecība “Latvijas Mediji”. Varēja novērtēt lielo lasītāju interesi par dižkoku pētnieka Gunta Eniņa jaunāko grāmatu “Koki mājas nepamet”. Tika atvērta norvēģu dēkaiņa Ērlinga Kages grāmata “Klusums trokšņa laikmetā”. Uz tikšanos ar mazajiem lasītājiem bija ieradies lietuviešu rakstnieks un mākslinieks Daiņus Šukis, kura jautrās grāmatas “Ezītis, kurš mīlēja slepeni” un “Vista, kura pazuda miglā” guvušas lielu atsaucību. Savukārt visiem, kuri aizraujas ar kriminālromānu lasīšanu, patiesu prieku sagādāja Daces Judinas jaunā romāna “Tīrītājs” atvēršana.

Arvien Latvijas Grāmatu svētkos kāds ar skumjām piemin grāmatu svētkus Viļņā, bet šoreiz kontrasts bija vēl lielāks. Proti, Viļņas Grāmatu svētkus atklāja valsts augstākās amatpersonas, tur bija sastopama arī prezidente Daļa Grībauskaite, uzsverot nacionālās literatūras lomu valsts neatkarības iegūšanā un atgūšanā. Latvijā ne Raimonds Vējonis, ne Māris Kučinskis Grāmatu svētku atklāšanu nepagodināja, tādējādi radot sajūtu, ka viņi latviešu literātu lomu, iespējams, uzsvērs aprīlī Londonas grāmatu tirgū. Bet vai rakstnieki un literatūra nebūtu pelnījuši atzinību arī tepat, pašu mājās?

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Savienība, fonds un centrs bīda tos, kas tuvāk silei. Izkeķerētās naudiņas tutū, bet uz simtgades fona vēl var paspēt labi uzvārīties un idejiskos biedrīšus pabarot.

 2. Viss tvaiks Londonai 2 miljonu temperatūrā. Īsti provinciāls piegājiens – tik uz fasādēm! Tas atspēlēsies.

 3. Rīgā Grāmatu svētkus nevienu reizi nav pagodinājušas valsts augstākās amatpersonas. Pat Kultūras ministri parasti atsūta kādu piektā vietnieka sekretāri.
  Visās citās valstīs, kur ir nācies būt uz Grāmatu mesēm – Vācijā, Lielbritānijā, Igaunijā, Zviedrijā, Lietuvā – tos pozicionē kā valstiskas nozīmes pasākumus. Mūsu valstī prezidents un pārējie apmeklē vienīgi sporta sacensības. Kāpēc tā? Nemāku sacīt.

  • Lietuvā Grāmatu svētkus atklāj Valsts prezidente Gribauskaite.
   Un Lietuvā kultūrai pietuvinātie tā nebāž savās kabatās.
   Un nedomā kategorijās “aiz mums kaut vai ūdens plūdi”.

Draugiem Facebook Twitter Google+