Kultūra
Māksla

Kur māksla ar zinātni tiekas. Voldemāra Johansona jaundarbs izstādīts BOZAR0

Publicitātes foto

Šonedēļ Beļģijas galvaspilsētas mākslas centrā BOZAR atklāta izstāde “Tendencies”, kurā piedalās mākslinieks Voldemārs Johansons ar darbu “Oscillations”, informē mākslinieka pārstāve Austra Bērziņa.

“Tendencies” norisinās jau trešo gadu, akcentējot mākslas, tehnoloģiju un zinātnes mijiedarbi. Šogad izstāde veltīta skaņas izpētei mākslā – 20. gadsimta sākumā daudzi mākslinieki sāka uztvert skaņu kā izejmateriālu mākslas darbiem, līdz tā kļuva par vienu no nozīmīgākajām instalāciju un skulptūru veidošanas sastāvdaļām.

Voldemārs Johansons “Bozar” izstāda jaundarbu “Oscillations”. Tas radīts Latvijas simtgades starptautiskās programmas ietvaros un mākslas valodā runā par zemes virsmas svārstībām.

“Oscillations” uztver šībrīža planētas virsmas kustības datus GEOFON globālajā seismoloģiskajā tīklā un padara tos dzirdamus.

Darba centrā redzama magnetohidrodinamiska (MHD) šūna, kas līdzīgi kā zemes karstais kodols, atrodas šķidrā agregātstāvoklī. Darbā uztvertās zemes svārstības ierosina deformācijas uz šķidra metāla spoguļvirsmas un ar koncentrētu gaismas staru palīdzību atspoguļo planētas vibrācijas.

Izstādē līdztekus Voldemāram Johansonam piedalās trīs beļģu mākslinieki – Kristofs de Beks, Arno Jākobss un Kurts Eselers.

Paralēli Latvijas simtgades notikumam – izstādei Briselē – mākslinieka Voldemāra Johansona darbus septembrī var apskatīt arī citā Beļģijas pilsētā. No 23.-29. septembrim Ģentē norisinās kuratores Gundegas Laiviņas veidota programma “Trešā auss”, kurā apskatāms starptautisku popularitāti ieguvušais video darbs “Slāpes”. “Slāpes” no 24. septembra skatāmas arī Sanktpēterburgas Aleksandra teātrī Krievijā, XII Starptautiskā festivāla ietvaros.

LA.lv