×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
26. decembris, 2016
Drukāt

Kur nācijas pašapziņas stiprums. Saruna ar Vairu Vīķi-Freibergu (54)

Andas Krauzes fotoAndas Krauzes foto

Gadu mijā mēdzam palūkoties uz aizgājušo laiku un ieskatīties sevī – kādi esam un ko varam darīt rītdienas labā? Aizejošā gada pēdējās dienās ciemojāmies Latvijas valsts eksprezidentes Vairas Vīķes–Freibergas dzīvoklī Brīvības ielā Rīgā.

– Daudziem atmiņā kā pirms vairākiem gadiem Mežaparka Lielajā estrādē aicinājāt latviešus būt stipriem, vareniem… Tagad tiek gatavota visnotaļ vērienīga Latvijas valsts simtgades svētku programma, bet cik stipra jūsu vērojumā patlaban ir latviešu kā nācijas pašapziņa?
Vaira Vīķe-Freiberga: – Jautājums ir: vai to ļaužu īpatsvars tautā, kas apzinās sava latviskuma un sevis kā cilvēka vērtību, ir pieaudzis attiecībā pret tiem, kas cieš no dažādiem personiski vai sabiedrības iespaidā attīstītiem kompleksiem? Savulaik apspiestai tautai netrūkst arī ārēju iemeslu, kas tās pašapziņai liek justies apdraudētai.

Mans subjektīvais iespaids, ka pašapziņas uzplūdi un atplūdi ik pa trim četriem gadiem nāk it kā ar jaunu vilni. Gados jaunie cilvēki, kuri auguši pasaulē, kur tautas iepriekšējās ciešanas slīd aizvien tālākā pagātnē, visumā jūtas ļoti pašapzinīgi par sevi. Vienīgais, kas viņiem, šķiet, pietrūkst, ir tas, ko manā bērnībā sauca tagad šķietami vecmodīgajā vārdā par patriotisko audzināšanu.

Tagad esmu satikusi ļoti daudz spējīgu jauniešu, kas aizbraukuši uz ārzemēm, jo viņu talantiem un zināšanām Latvijā nav bijis pielietojuma – un te neko viņiem nevar pārmest –, bet jautājums ir: vai viņi joprojām jūtas emocionāli saistīti ar Latviju?

– Bet tepat Latvijā, kur kopš neatkarības atjaunošanas nu jau vairāk nekā 25 gadus esam centušies sabiedrību vienot uz latviešu valodas bāzes, cittautiešu skolās mācot bilingvāli, pēkšņi Valsts prezidents Raimonds Vējonis ieteic amatpersonām ar krievu auditoriju runāt krieviski. Vai tas savā ziņā negrauj latvisko pašapziņu?
– Esmu nolēmusi savus pēctečus valsts prezidenta amatā nekomentēt. Tas būtu mazliet neētiski. Šajā gadījumā arī tādēļ, ka es pati vienkārši neprotu krievu valodu.

Kāpēc Vaira Vīķe-Freiberga, kura lielu daļu mūža nodzīvojusi divvalodīgajā Kvebekas štatā, uzskata, ka Latvijā amatpersonām oficiālās situācijās būtu konsekventi jārunā latviski, un ko viņa vēlētu Latvijas iedzīvotājiem Jaunajā gadā, – to lasiet 27. decembra “Kultūrzīmēs” vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (54)

 1. Un ne vārda par Rīgas Latviešu Biedrības iznīcināšanu 1993.gada 18.februāra naktī, kad komunisti un čekisti A I Z L I E D Z A 1992.gada 18.jūlija kopsapulcē, atjaunotos Rīgas Latviešu Biedrības 1938.gada statūtus !

  Dīvaina patriotisma izpratne!

  Lasiet manu rakstu par komunistu un čekistu N O Z I E G U M U nr.1 4.maija Latvijā – .. “Mosties, celies, strādā”!

  Dievs Svēti Latviju!

  Visiem gaišu Jaungadu!

 2. VVF PATI IR NODEVUSI lATVIJAS VALSTI KAD AISSKREJA PIE PUTINA PEC EZELA AUSIM .

 3. [Tāpat kā Saskaņas Centrs] Vaira Vīķe-Freiberga un Valdis Zatlers – neatbalstīja VDK arhīvu publiskošanu, un 11.Saeimas laikā šis jautājums netika aktualizēts.

 4. Eksprezidente vienmèr bija un ir műsu ” atbrîvotājiem” briesmîgu naidu izraisosš personāžs,mîlēts ir Vējonis,Bērziņš,mazāk Zatlers,kaut cik domājošam viss ir skaidrs,kādi. katram ir nopelni valsts labä,viņiem steidzas palîgā bez pašcieņas ,elementāri nenovīdîgi t. s. latvieši,skumji…..

 5. Kur ir Vīķes-Freibergas kundzes pašapziņa? Citāts no ziņām: —
  “Nesen ievēlētā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga iebilst pret latviešu sabiedrības ilgi gaidīto un 1999.gada 8.jūlijā Saeimas vairākuma pieņemto (73 balsis par, 16 pret, 8 atturējās), stingrāko Valsts valodas likumu un nosūta to Saeimai otrreizējai caurlūkošanai.” Likums tiek vājināts.

 6. “Esam pagriezienā, kad tālāku ceļu vairs nevar saskatīt, atzīst veselības ministre Čakša.” (LA,21.09.2016.)
  ==================================================================
  “Normālie” cilvēki (elite) 25 gados ieveduši Latvijas sabiedrību tādos “džungļos”, ka vairs aiz eirokrātu regulām, instrukcijām un ieteikumiem vairs nevar saskatīt solītos labumus Rietumkrātiņā. Viens otrs “normālais” a la susaņins tagad var smaidīt, galu galā Boloņas procesa gaitā iecerētā “smadzeņu puderēšana” ir izdevusies par 120%. Process turpinās….Vēsturnieks Guntis Zemītis: “Trampa fenomens ir tajā, uz kuru virzās arī LV izglītības sistēma. Jaunatne nelasa, nespēj uztvert garu tekstu, zinātnieki raksta paši sev.” (LA,09.11.2016.)

 7. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

  Un, arī: “Politikai un šajā “LUMPENbiznesā” iesaistītajiem “politiķiem” (kā arī šo SILES “vienlīdzīgĀKo” cūklopu “īpašo vajadzību” apkalpotājiem u.c. taml. “pie SILES pietuvinātajiem” sīklopiņiem) nekas NAV un NEVAR BŪT “traumējošāks” un arī reāli bīstamāks par “godam” nopelnītu izsmieklu”. 😉

  =======

  Mediju ziņa (2008. gads): Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga “savā pēdējā autorraidījumā LTV “Mēs esam” novēlēja nākamgad visiem ticību sev un saviem spēkiem, izturību, bet galvenokārt – apķērību un izdomu, pielāgojoties situācijai”. Vīķe-Freiberga arī esot “paudusi, ka krīzes situācijās ir dažādas iespējas, un tam ir vajadzīga izdoma, fantāzija, vīzija”. “Bez riskiem nevaram iztikt, jo, arī pārāk maz riskējot un baidoties, var nonākt zaudētājos”, esot “apgalvojusi Vīķe-Freiberga”…
  ——-
  .
  “Mēs i’ dikt’ varen’, stipr’ un liel’!!!…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 26.12.2008., Nr.6. )
  .
  Lai “pūlis” nepiemirst, kam “valstī”,
  Var “paldies” dvest, ka varas balsti,
  Drīkst ‘SILI bradāt’ ilgtermiņā ~
  Tas “akcentēts” tiek ‘plašsaziņā’…

  Iekš TV-kastes Ōme (glauna),
  Priekš ‘katra viena’ “pūļa auna”,
  ‘Stumj’ “noslēdzošo” ZOMBĒJUMU
  (Drīz ‘ņemšot nost’ šai “raidījumu”…):
  .
  “Tād’ pagar’ strēķ’ Es šo/to paud’,
  Caur tālrādīb’ (pa’ budžet’ naud’) ~
  Bij’ noslēgt’ līgumsaistīb’ Man’,
  Par vied’ un ciklisk’ spamošan’.
  .
  Vis’ šito laik’ tik’ virzīt’ run’,
  Pa’ tematik’ – kur aprakt’ sun’,
  Ka “valst'” i’ nogājus’ uz grunt’ ~
  Ar finans’ ziep’ un citād’ štrunt’?
  .
  Uz fināl’ pārraid’ – pielec’ Man:
  Pie krīz’ tokš vainīg’ valdīšan’ ~
  Ko laid’ pie špric’ tād’ parlament’,
  Kur savēlēt’ 100… (ekskrement’)!!!
  .
  Kā SISTĒM’ – šitā “valst'” nau slikt’!
  Bet – strēbt pie SIL’ līdz šim i’ likt’,
  Un atlaiž muļķ’ pa Augsto Māj’
  Tād’ cūklop’, kam a’ funktier’ vāj’…
  .
  Daž’ strēķīt’ vēl būt’ jāpiecieš ~
  Iekš politik’ Es (varbūt) ieš’:
  Ja sabīdīt’ Man ontlīg’ blic’,
  Ar kur’ var tikt’ līdz polit-spic’.
  .
  Ja šitād’ prodžekt’ iziet’ caur’ ~
  Bez kreņķ’ Es noplūkt’ buķet’ laur’,
  Un – ZOMBĒT’ jau no Ješkiņ-iel’:
  “Mēs i’ dikt’ varen’, stipr’ un liel’!”
  .
  Es saprot’ – tā būt’ riskant’ liet’:
  Ja nespīdēt’ Man pussimt’ viet’,
  Pie trekno SIL’ iekš parlament’ ~
  Pa velt’ būt’ taisīt’ eksperiment’…
  .
  Bet – vai nau dzirdēt pateicien’:
  Strēbt burbuļvīn’ (ar putnapien’),
  Var dabūt tik caur gruntīg’ risk’ ~
  Ar biznes’ prodžekt’ politisk’?!…”

  Lai “prastā” tauta ‘relaxējas’ ~
  Daudz “prominenču” ‘pazīmējas’,
  Iekš ‘masmēdekļiem’, “praima” laikā:
  Kurš “apskaidrots”, kurš – bišķi ‘tvaikā’…
  .
  Bet – ‘spīd tam cauri’ “politika”:
  Kā “goda” frakai… (miesa) plika,
  Kā speķa ‘riepas’ – lillā jakām ~
  Ar SILEI “raksturīgām” smakām…

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju”, nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme, SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 8. Vaira bloķēja čekas maisu atvēršanu, pēc tam, kad Saeima bija nolēmusi tos atbērt.

 9. Veročka joprojām ir bez zināšanām iekšpolitiskajos jautājumos Atbildēt

  Nācija ar stipru pašapziņu? Daudzi latvieši nemīl latviešu nācijas valodu un Latvijā ar okupantiem un kolonistiem runā okupantu valodā! Jauno gadu Nacionālajā bibliotēkā un Melngalvju namā sagaidīs pēc kara noziedznieces Krievijas laika. Latvieši pieļauj, ka viņu senču slepkavu pēcnācēji joprojām dzīvo Latvijā un 9.maijā dzīro pie okupantu staba Pārdaugavā.
  Garā vājie latvieši, kur jūsu pašapziņa un nacionālā pašcieņa? Ārstējieties un kļūstiet stipri!

  • Latvieši nav nācija – aristokrātijas ta nav! Tagad, šķiet, arī inteliģences nav. Pat proletariāta nav – ir sīki amatnieki. Un ir lielsaimnieki (budži), un nav pat riktīgu kalpu – ir sezonas algādži.

 10. Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga 2006.g.7.novembrī (LOSR 89. gadadiena) iesniedza Saeimas Prezidijam vēstuli, kurā bija teikts: «Ar šo atbilstoši Latvijas Republikas Satversmes 56. pantam aicinu Aigaru Kalvīti sastādīt Ministru kabinetu.»
  ==================================================================
  Ja nebūtu VVF – nebūtu Latvijā “7 treknie gadi”. Kā tādās reizēs izsakās – nekā personīga, tikai bizness?

 11. Jā,vēl – V.V.Freiberga ne reizi nebija uz politiski represēto saietiem! Kāds patriotisms?!

 12. Kāds patriotisms,ja tas tika nīdēts ārā??? Tikai ,kad Krievija uzbruka Ukrainai ,tad atcerējās ,ka vajadzētu patriotismu:))))….a,tā – par “”naida runām””uz pāraudzināšanas nometni,jo mums taču jābūt tolerantiem …ES ir PSRS vieglā versija – es eju pār robežām paceltu galvu:)))

 13. Tautas pašapziņu ar algām un pensijām 300-400 eiro mēnesī nevarēs celt. Ja cilvēks nespēj radīt un nodrošināt sev cilvēka cienīgus dzīves apstākļus,, tad par cilvēka pašapziņu nevar runāt. Mēs jūtamies, kā nabagi, kas sēž caurvējā dzelzceļa tunelī ubagojot….. Bet Saeima tikai ceļ nodokļus, nedomājot vai tautas lielākā daļa maz spēj tos nomaksāt un brīnās ka viņi taču vēl dzīvi…… Dievs jūs sodīs, nelieši.

 14. VVF:”…es pati vienkārši neprotu krievu valodu.”
  ==================================================================
  Aukstā kara laikā par NATO zinātniskās programmas “Cilvēciskie faktori” Kanādas pārstāve un priekšsēdētāja vietu varēja ieņemt bez NATO galvenā pretinieka valodas zināšanām?!
  Personīgi es vienmēr smejos par šādu VVF apgalvojumu, jo atceros to fragmentu no kinokomēdijas “Kaukāza gūstekne jeb Šurika jaunie piedzīvojumi”, kur par līgavas zagļiem / kunakiem tiek apgalvots:
  “Viņi nerunā krievu valodā, taču visu labi saprot.” Bambarbina! Kirkudū! VVF arī ir laba humora izjūta, vai ne?

  • Помнится, бабушка публично обещала выучить русский язык! И где результат?

   • Atļauj mums pašiem izskaidroties !!

   • mazdēliņš

   • bet pārdomāja un pareizi darīja.Valsts valodu viņa prot un brīvi runā vēl vismaz trijās vai četrās svešvalodās.Kāda velna pēc viņai vecumdienās vēl būtu jāpūlas apgūt krievu valodu,redzot padomju cilvēku attieksmi pret Latvijas valsts valodu.Mazliet jau viņa pamācījās un šo to saprot.

   • ieteikums grafistam Atbildēt

    Grafist, nolieciet pie malas nenozimigus (jums) jautajumus, pat, ja par to “apceresanu” jums atmet poshtuchno. Jusu galvenais uzdevums ir macities kinieshu valodu – nav obligati (velami) mandarinu dialektu – gruti, bet kas zin – varbut klusit par kurjeru transsiba trase lidz pashai Pekinai.

 15. piemēri nav tālu jāmeklē Atbildēt

  Pašapziņa viss ir muļķības. Nabags, netīrs, slinks, bet pašapzinīgs? Kāda velna pēc tādam jābūt?

  • Dieva žēlsirdīgās dāvanas dēļ:
   “Mums ticis viszilākais ezers / Un rudākais rudzu lauks / Visbaltākā bērzu birze /
   Vismelnākais rupjmaizes klaips / Un tieši Latvijai ticis / Vissvētākais debesu jums
   Jo savu visskaistāko zemi / Dievs ir atdevis mums.” L.Vāczemnieks.

  • Kvadrāt, lieki ņirgt. Ja Tev nav patriotisma, Tu esi apdalīts.
   Nedomāju, ka mūžvecas vērtības ir vēl nepieciešams apspriest.
   Runa var būt tikai par to, ka Vairai ir salūzis patriotisms kaut kādā posmā.
   Tu esi multikulturālais starptautiskais internaciolālists? 🙂

   • Kvadrats vēl arvien sirgst ar maksistiskā boļsevisma idejām. Kvadrāt, apsveicu. Tie visi bij imperiālismu pamatojoši pretdabiski maldi. Tāpat kā tagadējais multikulturalisms, kurš mēģina šīs idejas atkal pacelt.

 16. Latvijā ir daudzas tautības, bet viena nācija ! Nekāda nodalīšanās no atbildības un pienākumiem, pastāvot tikai uz tiesībām, nav pieļaujama.

 17. VVF – LABĀKĀ Prezidente mūsu valsts vēsturē!

 18. Būtu labi, ja latvieši būtu iecietīgāki, tolerantāki, viens otru saprotošāki. Līdz ar to veidotos cita domāšanas kultūra nevis kā tagad komentāros kauns lasīt kāda kultūra valda tautiešu starpā. To laiku, ko Latvijas valstij deva Vairas Vīķes prezidentūras laiks neviens cits prezidents i tuvu nestāv, diezin vai arī kādreiz būs. Arī tauta viņas prezidentūras laikā bija citāda – saliedētākā, bez klajām dusmām, jo viņa bija tā, kas mācēja gudri tautu saliedēt ar katru pateikto vārdu. Tagad jau prezidentu runas ir tukšas bez domu graudiem, izņemot vēl Zatlera kungu. Lai Dievs stāv klāt Latvijas tautai un katru dienu izmet pa žults maisiņam laukā un ienes dvēselē gaišuma stariņu, tad arī mēs veidosimies citādi – saprotoši, iejūtīgi, viens otru mīloši un cienoši, to arī novēlu Jaunajā gadā.

 19. Pensionēta tantiņa bauda pārticībā savas vecumdienas, ko nodrošina nodokļu maksātāji ar savu darbu. Vai tad tiešām nav vairs galīgi nekā, ko rakstīt, kā vien atkal un atkal publicēt latviešu izcelsmes kanādietes spriedelējumus? Un kā pulksteņu zagļi vispār var spriedelēt par tautas un nācijas spēku un morāli?

  • Aizveries, nelaimīgā niecība, nebojā citiem garastāvokli!
   Viņa nav tantiņa, bet dāma. Lai kāds viņas gados vēl tik labi izskatītos! Viņa ir pelnījusi dzīvot pārticībā, jo visu savā dzīvē panākusi ar darbu un prātu.
   Tu neesi ticis ārā no aizkrāsnes un tev atliek izgāzt tikai savus mazvērtības kompleksus.

 20. Kanādas kaitniece vēl dziva?

 21. Sieviete, kas atdeva Abreni, zemojās 9. maijā Putina priekšā, neprasot cietušajiem pasludināja piedošanu Gulāga gūstekņu, čekas nospīdzināto, noslepkavoto un represēto vārdā, savas karjeras dēļ. Tautu un Tēviju līdz ar to nodeva. Senie latvieši par tādiem teica – tas miesīgu māti pārdos.

  • Vai Tu, debīliķi, vari paskaidrot, kā var atdot vai neatdot to, kas vispār nav tavā valdījumā ? Abrene ar 1944. gada PSRS AP Dekrētu tika pievienota KPFSR. Lai atgūtu (nevis atdotu) Abreni bija jāuzsāk karš ar Krieviju, jo krievi atklāti un stingri pateica, ka Abreni neatdos (Putins piesolīja beigta ēzeļa ausis). Ja mēs turpinātu kasīties, tad mums neredzēt ne NATO , ne ES, jo tiem nevajadzētu valsteli ar teritoriālām problēmām ar Krieviju. Tā ka beidziet apriet Vairu Vīķi-Freibergu.

 22. stiprā pašapziņa Atbildēt

  Tāpēc VVF pašapzinīgi atdeva Abreni par ēzeļa ausīm
  un pašapzinīgi skrēja padrebināties vējā uz mauzoleja tribīnes.

  • Dēļ ANO ģenerālsekretāra treknās siles var kaut Ziemeļpolā padrebināties ! Nesanāca ? Nu, to mēs vēl paskatīsimies !

 23. Ja latviešu nācijas pašapziņa būtu stipra, tad 1991.gadā būtu veikta deokupācija, dekolonizācija un deboļševizācija. Sekas vājai pašapziņai ir slimošana ar Stokholmas sindromu, pazemība un iztapība Austrumu un Rietumu kungu priekšā, tolerance pret tiem, kuri vienā katlā sajauc tautas un rases, un rada pelēko masu, kas būs vadāma tik pat viegli kā aitu bars.

  • Tieši tā! Vien varētu vēl piebilst, ka tas “Stokholmas sindroms” ir nostiprinājies okupācijas seku “integrēšanas” rezultātā. Okupantu veidotā “5.kolonna” bija (un arvien vēl ir) likvidējama pēc starptautiskiem deokupācijas nolikumiem.

 24. Ja kuŗš ir ”padauza”, tā ir Roza. Vairai toties ir daži sasniegumi, ko “Roza” nemaz nesaprot. Galviņa par vāju. Bet klusēt – nemāk. Parāda savu stulbumu.
  Par tiem globalistiem, tā ir maskaļu tukšā iedoma un vāvuļošana.. Muļķi, neko nesaprotot, muld muļķības. Tiem “globalistiem” kaķim zem ļipas šitāda muļķu pirdināšanās. Kundziņi, tā ir dumjo muļķu parāde.

 25. Mūsu Vaira salūza tāpat kā Merkele globalistu spiediena priekšā. Viņa bij informēta par masu migrācijas afēru jau sen. Uzmanieties no tiek, kuriem taisa superimidžu. Tāds ir arī Levits.

Draugiem Facebook Twitter Google+