Kur nopirkt īstas pērles? 1

“Kur Rīgā var nopirkt dabīgās pērles? Kam jāpievērš uzmanība?” 
Ieva Neilande Dobelē

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Atšķirībā no dārgakmeņiem un metāliem, ko iegūst zemes dzīlēs, pērles veidojas gliemenē (moluskā) jūras vai okeāna dibenā. Tās izaug gliemeņu ķermeņa mīkstajos audos, tur iekļūstot svešķermenim, piemēram, smilšu graudiņam. Nespēdams pats saviem spēkiem atbrīvoties no svešķermeņa, gliemenes organisms, cīnoties ar šo kairinātāju, to pārklāj ar līdzenu cietas, kristāliskas vielas slāni. Šo vielu sauc par perlamutru. Jo ilgāk pērle atrodas gliemenes ķermenī, jo biezāks perlamutra slānis izveidojas. Divos līdz trīs gados – ap 5 mm. Lai izaudzētu vidēju pērli, nepieciešami trīs, četri gadi, lielai – 12 gadu, bet milzīgai – 200 gadu. Līdz šim atrastā gigantiskākā pērle, kas sver septiņus kilogramus un nosaukta par “Allaha pērli”, bija augusi 450 gadu trīs tonnas smagā moluskā. Dabiskā vidē bez cilvēka līdzdalības augušas pērles atrod arvien retāk. Tās vienmēr ir bijušas dārgas – senatnē 4 – 5 gramus pērļu pielīdzināja 50 gramiem zelta, bet tagad tās maksā tūkstošus.

Nevarēdams tikt pie dabīgajām pērlēm, cilvēks iemācījās imitēt šo dabas brīnumu. Jau XII gadsimtā Ķīnā sāka audzēt kultivētās pērles. To atšķirība no dabīgajām ir tikai tāda, ka svešķermeni gliemežvākā ieliek cilvēks. Vienas pērlenes čaulas gabaliņus ievieto citas čaulā, un pērlene, sargājot sevi no šiem svešķermeņiem, apaudzē tos ar perlamutra kārtu, tādējādi izveidojot pat līdz 40 pērļu vienlaikus.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzās dabīgajām un kultivētajām vēl ir mākslīgās pērles – kvalitatīva imitācija, kas kļuva iespējama līdz ar dabīgo perlamutru saturošu krāsvielu parādīšanos. Šo krāsvielu iegūst no zivju zvīņām un moluskiem. Bižutērijas pamatam izmanto stikla bumbiņas ar tukšu vidu, kuras no ārpuses vairākas reizes apstrādā ar perlamutru, bet iekšpusi piepilda ar vasku.

 

Šāda tehnoloģija mākslīgajām pērlēm piešķir dabīgo pērļu īpašības – spīdumu un izturību. Lētās mākslīgās pērles top no plastikāta. Lai atšķirtu kvalitatīvu imitāciju no vienkārša atdarinājuma, pērle jāpieliek pie lūpām: ja sajūt aukstumu, gatavota no stikla, ja siltumu – iekšā ir plastmasa.

Dabīgi audzētajām pērlēm virsma ir nedaudz raupja, kaut arī tās pēc ražas ievākšanas tiek slīpētas un apstrādātas. Var redzēt un sajust, ka pēc slīpējuma ir palikuši skrāpējumi. Ar zobiem sakožot mākslīgās pērles, tās šķiet mīkstas, bet, pamēģinot dabīgi audzētās, liekas, ka sakostas smiltis. Pērli var arī paberzēt gar zobu – dabīgi kultivētā rada nepatīkamu sajūtu, it kā pār zobiem būtu pārvilkts ar smilšpapīru. Ja kultivētās pērles paberzē vienu pret otru, rodas perlamutra puteklīši. Mākslīgajām tā tikai var sabojāt virsmu, piemēram, cieš caurspīdīgā laka un kļūst redzams apakšējais materiāls.

Dabīgās pērles savas unikalitātes dēļ ir ļoti dārgas, tādēļ Rīgas juvelierizstrādājumu veikalos tās diezin vai izdosies atrast. Toties dabīgi kultivētās var iegādāties daudzviet – veikalā “Upes pērles”, kas atrodas t/c “Domina”, “Rīgas juvelieri” veikalos Pērses ielā 1 un Valdeķu ielā 60, korpuss 2/1, veikalā “Grenardi”, kas atrodas t/c “Galerija Centrs”, Audēju ielā 16, veikalā “Vendome”, Vaļņu ielā 5 un vēl citviet.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.