×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. jūlijs, 2012
Drukāt

Kur nopirkt kizilu (1)

“Kurā ārstniecības augu audzētavā varētu nopirkt kizilu? Par to raksta kā par brīnumzāli.”
 Ģertrūde Stolere Krāslavas novadā

 

Šis dekoratīvais vasarzaļais krūms uzzied dzelteniem ziediem aprīlī vai maijā, jau pirms lapu plaukšanas, Kizils ir vērtīgs nektāraugs, bitēm viena no pirmajām barībām. Septembrī ienākas spilgti sarkanas, garšīgas, saldskābas ogas ar prāvu kauliņu vidū. Lai atdalītu kauliņus, ogas jāievāc, kamēr vēl nav pilnīgi nogatavojušās. Tās iecienītas tautas medicīnā, no ogām spiež sulu, gatavo želeju, marmelādi, ievārījumu, savukārt lapas un kauliņi noder kā tējas un kafijas aizstājēji.

Apstādījumos pārsvarā stāda pamatsugas augus, taču ir izveidotas arī šķirnes. Stādus var iegādāties vairākās stādu audzētavās:

• stādu audzētavā “Sakstagals” (Rēzeknes novadā) trīsgadīgus un četrgadīgus kizila sēkl­audžus pārdod par 3 – 5 latiem (atkarībā no stāda lieluma); 

• Olaines kokaudzētavā pašlaik tirgo aptuveni 30 cm garus kizila sēklaudžus par diviem latiem gabalā;

• z/s “Lēpes” stādaudzētavā (Garkalnes novadā) nākamgad aprīlī būs nopērkami no Vācijas ievesti kizila ‘Jolico’ stādi par 12 latiem. Šīs šķirnes krūmi sasniedz 2 m augstumu, sāk ziedēt jau divu gadu vecumā, dod bagātas ražas un izceļas ar lielām ogām;

• Ārijas stādaudzētavā (Krimuldas novada Lēdurgā) šoruden varēs iegādāties trīsgadīgus, 50 – 60 cm garus kizila sēklaudžus par trim latiem gabalā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Velos sakt nodarboties ar kizila audzesanu-nezinu – kuras vel s/bas ar to nodarbojas, ka ari , kur tuvak Liepajai kadam ir pardosanai sie stadini.

Draugiem Facebook Twitter Google+