×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
12. maijs, 2016
Drukāt

Kur olas? Vistas apēdušas!

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Uzziņa

Barība dējējvistām

• Lietuvā ražotu pilnvērtīgu kombinēto barību dējējvistām var iegādāties SIA “KG Latvija” veikalā Siguldā. Desmit kilogramu maiss maksā 4,90 eiro, 40 kg – 18,80 eiro.

• AS “Dobeles dzirnavnieks” ražoto kombinēto barību dējējvistām tirgo SIA “Biofarma” veikalā Rēzeknē 20 kg maisos par 7,80 eiro, 10 kg – par 4,45 eiro un 5 kg fasējumā – par 2,45 eiro.

Ko darīt, ja vistas ēd savas olas? Tām dodu graudus, kombinēto barību, arī laukā putni izskrienas. INITA RĒZEKNES NOVADĀ

Ievēroju, ka vairākas vistas izdēj olas un tūlīt pat tās noknābā. Vai mājputniem trūkst kādu barības vielu? Baroju tos ar graudiem, kombinēto barību, vārītiem kartupeļiem. PĒTERIS MADONAS NOVADĀ

LLU Lauksaimniecības fakultātes Agrobiotehnoloģijas institūta docente, vadošā pētniece Aiga Trūpa uzsver: – Izdēto olu knābāšana un ēšana ir visizplatītākā novirze vistu uzvedībā. Šī problēma īpaši aktuāla ir ziemā un agrā pavasarī, kad vistu organismā izsmeltas visas vitamīnu rezerves, trūkst saules gaismas. Visa pamats ir nepilnvērtīga ēdināšana.

Tāpēc īpaša uzmanība jāpievērš putnu pareizai barošanai. Barībai jābūt kvalitatīvai un sabalansētai. Jāņem vērā proteīna, minerālvielu, īpaši kalcija un fosfora (Ca : P) attiecība. Putniem, intensīvi dējot, kalcija un fosfora attiecībai jābūt 3 : 1. Lai minerālvielu maiņa organismā noritētu pareizi, barībā nedrīkst trūkt arī D vit­amīna. Vistu ēdienkartē nepieciešams veikt korekcijas, iekļaujot tajā pākšaugus, dzīvnieku izcelsmes barības līdzekļus, kalciju saturošas minerālpiedevas: gliemežvākus, lopbarības krītu, kaļķi. Jāizvēlas rūpnieciski ražotā pilnvērtīgā barība, kas paredzēta speciāli dējējvistām.

! Olu čaumalas ir vērtīgs dabiskā kalcija avots, taču daudzi putnkopji vistām tās izēdina svaigā veidā. Uz šādas čaumalas atrodas olbaltumvielu atliekas, kas ļoti piesaista putnu uzmanību. Tādējādi dējējām rodas ieradums knābāt čaumalas. Tāpēc tās vajag izžāvēt un sasmalcināt pirms izēdināšanas.

Olu ēšanu var ietekmēt kļūdas putnu turēšanā. Nedrīkst ekonomēt uz perēkļu skaitu, jāpārliecinās, vai tie ir ērti un nav pārāk tuvu cits citam, vai vista var ērti piekļūt perēklim. Izdētās olas laikus jāsavāc. Ja to dara neregulāri, vistām rodas interese. Nobaudot olas saturu, putns sāk regulāri knābāt olas. Vistas ātri iegaumē citu vistu izdarības un sāk rīkoties līdzīgi.

Ja vistas dēj olas ar plānām čaumalām, tās bieži saplīst, un tāda ola noteikti tiks apēsta. Īpaša uzmanība jāpievērš tam, vai nav pārāk spilgts apgaismojums. Arī pastaigu trūkums, vietas šaurība var ietekmēt putna psihi, veicināt agresivitāti un izmaiņas uzvedībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+