×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. augusts, 2013
Drukāt

Kur pārdot ābeles koksni?

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

“Man mājās ir liela, veca bumbiere. Kas un par kādu cenu iepērk tās koksni? Kas un par kādu cenu iepērk ābeles koksni?” 
Rasma

 

Augļukokiem, tostarp ābelei un bumbierei, ir ļoti blīva un dekoratīva koksne, kuras gaišā aplieva kontrastē ar tumšo kodolu. Tā no seniem laikiem ir iecienīta mājamatnieku aprindās kā sevišķi izturīgs materiāls. Galvenā problēma ir stumbru nelielais izmērs, mazais materiālu apjoms un sarežģītā žāvēšana. Sava dārza veco ābeli amatnieks nekad ugunī nemeta. Parasti nolika kaut kur ēnā žāvēties, vislabāk šķūnī zem siena, un pēc vairākiem gadiem atnāca apskatīties, kā koksne uzvedusies, vai nav pārmēru saplaisājusi. Lai izvairītos no pārāk lielām radiālām plaisām, kas materiālu neglābjami sabojā, šādus apaļkokus bieži saskalda uz pusēm vai pat ceturtdaļām. Tad rezultāts derīgs, piemēram, vērpjamā ratiņa izgatavošanai.

Tirgošanai domātu koku nepieciešams kvalitatīvi izžāvēt. Mitru to neviens neņems, plaisājošs nevienam nav vajadzīgs.

Sveši pircēji gribēs, lai dēļi ir plati un to ir daudz. Bumbieres un ābeles koksni lielākoties piedāvā profesionāli kokmateriālu tirgotāji, kuri to ieved no ārzemēm. Materiāls ir dēļos, bez bojājumiem un ar garantiju.

Ja stumbri nav vidū satrunējuši, tos var sazāģēt un aizvest žāvēties uz kalti. Lai arī tas vēl negarantēs pārdošanu, no šādiem dēļiem vismaz pats sev var pasūtīt kaut ko skaistu – detaļas mēbeļu durtiņām vai ekskluzīvus sienas apdares materiālus, plauktus, gleznu rāmjus utt. Interjera izstrādājums no sava dārza vecās bumbieres ir ļoti vērtīgs tieši personīgi.

Daudzi malkas tirgotāji toties uzsver, ka ābeles un bumbieres malkai ir jauks aromāts, izcila kvalitāte un augsta siltumatdeve. Ābeles malka tikpat kā nedūmo, sveķu tajā ir ļoti maz un arī kancerogēn vielu daudzums, kas rodas degot, pielīdzināms nullei.

Lai sagatavotu kamīna malku, nepieciešams stumbrus sazāģēt un saskaldīt un tad nokraut strēķītī ēnainā vietā uz gadu. Ābeles malkai ir liels karstums un īpaši patīkams augļu aromāts. Tā ir sevišķi piemērota pirtīm, kamīniem un kūpinātavām. Starp citu, kūpinātāji savās maģiskajās darbībās iecienījuši arī ābeles zarus. Ja neviens daiļamata meistars neieinteresēsies, vislabāk šādu koksni tirgot kā malku, par cenu vienojoties individuāli.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+