×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
27. februāris, 2013
Drukāt

Kur pazūd krokusi gadu no gada?

Foto - Juris EgleFoto - Juris Egle

“Dārzā jasmīnu tuvumā bija iestādīti dažādu krāsu krokusi, pavasarī tie skaisti ziedēja. Pēc gadiem palikuši tikai baltie, arī ziedēšana apsīkusi. Kāpēc izzūd krokusi?”
 Ilze Viesītes novadā

 

– Krokusi neiztur sakņu konkurenci. Tuvāk kokiem, krūmiem augs tikai Tomazini un Heifeļa krokusi, varbūt vēl arī Malija krokuss. Citi, visticamāk iznīks, – apgalvo sīpolpuķu selekcionārs Jānis Rukšāns.

Heifeļa krokusu (Crocus heuffelianus) droši var stādīt zem lieliem kokiem vai starp krūmu grupām, kur rudenī lapas paliek nenogrābtas. Arī J. Rukšāna dārzā jau vairāk nekā 20 gadu šie krokusi aug zem vecām ābelēm un bez kādas aprūpes brīnišķīgi zied ik pavasari – aprīļa sākumā. Vietējie selekcionāri izveidojuši arī vairākas Heifeļa krokusa šķirnes, piemēram, Jāņa Rukšāna kontā ir ‘Dark Eyes’, ’Wildlife’, ’National Park’, ‘Carpathian Wonder’, ‘Brian Duncan’, Jura Egles – ‘Ālande’, ‘Māras Diena’.

Ctommasinianus_WhitewellPurple

Tomazini krokuss (Crocus tommasinianus) ir viens no visvieglāk audzējamiem, pieskaitāms pie pašām izturīgākajām sugām. Zied ļoti bagātīgi ar gaiši lavandziliem ziediem, diemžēl sliktā laikā ziedi nav noturīgi. Pasaulē izaudzēts daudz Tomazini krokusa šķirņu – ‘Albus’, ‘Pictus’, ‘Ruby Giant’, ‘Lavender Striped’, ‘Whitewell Purple’ un citas.

 

 

 

C.malyiMalija krokuss (Crocus malyi) ir reta, skaista suga ar lieliem baltiem ziediem un dzeltenu rīklīti.

Lai pavasarī ziedošos krokusus nevajadzētu bieži pārstādīt, ieteicams to sīpolus guldīt zemē pietiekami dziļi – tas bremzēs vairošanos. Kailsalā augi var izsalt, tāpēc pa ziemu krokusi jāpiesedz ar kūdras smelkni vai sausām lapām. Ja krokusus stāda zālienā, to lapas nedrīkst nopļaut pirms nodzeltēšanas, tas ir, pirms Jāņiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+