×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
27. decembris, 2017
Drukāt

Kur pazudis skolotāju algu grafiks? (18)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Skolotāju algu grafiks tiks pieņemts tikai nākamajā gadā, atzīst izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Kad novembra vidū Ministru kabineta komiteja atlika lēmumu par pedagoga darba samaksas pieauguma grafiku, tika solīts, ka pēc precizēšanas dažu nedēļu laikā tas atgriezīsies valdības darba kārtībā. Tomēr tagad, kad zināms, ka valdības sēžu šogad vairs nebūs, kļuvis skaidrs: šajā gadā rīkojums “Par pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku laika periodam no 2018. gada 1. septembra līdz 2022. gada 31. decembrim” netiks pieņemts.

Kaut grafiks nebūt neparedz skolotāju algas celt nereālos augstumos – piecu gadu laikā skolotāju zemāko iespējamo atalgojumu par vienu likmi iecerēts paaugstināt līdz 900 eiro – grafika pieņemšana tika atlikta tāpēc, ka radās bažas: tas nebūs izpildāms. Visvairāk par to, ka grafikā sniegtos solījumus būs nereāli izpildīt bažījās finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS), kura prasīja, lai divu nedēļu laikā IZM sagatavo reālistiskāku plānu. Ja grafiku pieņemtu, valdībai būtu jāspēj atrast papildu desmit miljoni eiro jau nākamā gada budžetā, taču turpmākajos gados papildu nepieciešamās summas tikai pieaugtu: no 24 miljoniem eiro 2019. gadā līdz pat teju 118 miljoniem eiro 2022. gadā. Tik liels papildu finansējums vajadzīgs tāpēc, ka grafikā iekļauts arī augstskolu mācībspēku algu pieaugums. Finanšu ministre atgādināja, ka pērn pedagogu algām jau papildus piešķirti 50 miljoni eiro un nākamais algu kāpums iespējams vien tad, ja skolu tīklu sakārtošanas dēļ rodas papildu līdzekļi algām pašas sistēmas iekšienē. D. Reizniece-Ozola prognozēja, ka skolu tīklu sakārtošana nebūs tik strauja un apjomīga, lai pietiktu naudas iecerētajam algu kāpumam. Jāpiebilst – ja tiktu pieņemts iecerētais grafiks, arī pašvaldībām nāktos atvēlēt vairāk naudas skolotāju algošanai, jo algas būtu jāceļ arī pirmsskolu pedagogiem. Nākamgad pašvaldībām būtu jāatrod papildu četri miljoni eiro, bet 2022. gadā – 7,7 miljoni eiro.

Labotajā grafika projektā redzams, ka pedagogiem solītais algu kāpums palicis tāds pats kā iepriekš. Tomēr dažādu precizējumu rezultātā mainījies grafika īstenošanai nepieciešamais papildfinansējums: nākamgad jau vajadzētu papildus tikai 6,3 miljonus eiro, bet 2022. gadā – 110,6 miljonus.

Kā izdevies summas samazināt, izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis nevarēja atbildēt, ierosinot to jautāt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) finansistēm, taču IZM ierēdņi vairāku dienu garumā izvairījās komentēt algu grafiku, iesakot jautājumus uzdot Valsts kancelejai, tai skaitā par to, kāpēc grafiks netika pieņemts šogad. Ministru kabineta preses sekretāre Sabīne Spurķe sacīja, ka grafiks valdības darba kārtībā pēdējā šā gada valdības sēdē nav iekļauts tāpēc, ka Finanšu ministrija (FM) iebilst pret vienu no punktiem, ko plānots ierakstīt protokollēmumā, pieņemot grafiku. Tas paredz, ka FM būtu jānodrošina, lai nesaruktu finansējuma procentuālais apmērs, ko izglītības nozare ik gadu saņem no valsts budžeta. K. Šadurskis skaidro: šāds punkts protokollēmumā ierakstīts tāpēc, ka nepieciešams – jo, ja valsts ekonomika aug, nepietiek ar to vien, ka nesamazinās izglītībai atvēlētā summa. “Jo tad sanāk tā, ka valsts budžets pieaug, piemēram, par simts miljoniem, bet izglītības joma neko no tā neredz,” teic ministrs.

Savukārt FM uzskata, ka nedrīkst matemātiski noteikt finansējuma apmēru kā procentu no attiecīgā valsts budžeta izdevumiem. FM Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis klāsta: “Katru gadu, valdībai lemjot par nākamā gada budžetu, tiek izskatītas visu ministriju pieteiktās prioritātes un, ņemot vērā pieejamos resursus, tiek atbalstītas tās, kuras attiecīgajā situācijā ir valstij būtiskākās. Uzskatām, ka nepieciešamais finansējuma apmērs nozarei, tostarp pedagogu algām, valsts budžetā plānojams, nozares ministrijai izvērtējot reālās vajadzības, to pamatojot ar detalizētiem aprēķiniem un skaidrojot, ko un kādā apmērā sabiedrība iegūs finansējuma palielināšanas rezultātā.”

FM panākusi, ka no dokumenta projekta strīdīgo punktu izsvītro, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) toties prasījusi, lai to atjauno. Iespējams, ka šis ir viens no iemesliem, kāpēc grafika izskatīšana valdībā aizkavējusies

Tomēr konceptuāli FM, atbalstot pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika tālāku virzību, līdzekļus grafika realizācijai gūstot, gan sakārtojot izglītības iestāžu tīklu, gan efektivizējot izglītības procesu, gan piešķirot papildu finansējumu no valsts un pašvaldību budžetiem. To, ka, lai celtu skolotāju algas, nepietiks tikai ar ietaupījumu, kas radīsies, krītoties skolu skaitam, uzsver arī K. Šadurskis.

FM ieskatā summas, kas būtu nepieciešamas algu grafika īstenošanai, gan joprojām būtu precizējamas.

Uz brāķi aprēķinos norāda arī LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga, kura stāsta, ka arodbiedrībai pat nācies labot IZM ierēdņu pieļautās kļūdas. Piemēram, veicot aprēķinus, netika ņemts vērā, ka nākamgad mainās sociālā nodokļa likme.

Bet kad tad grafiku beidzot apstiprinās? K. Šadurskis teic, ka esot panācis vienošanos ar premjeru Māri Kučinski par to, ka par pedagogu algu grafiku valdībā lems pirmajā vai otrajā nākamā gada nedēļā.

Algas_11

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. arī drusku skolotājs Atbildēt

  Tā kā maksas izglītība augstskolās un bērnudārzos jau ir, vai tad nav loģisks turpinājums uzsākt legalizēt to pamata uz vidējā izglītībā?

 2. Laucienes pamatskolā skolnieki ir nesekmīgi aiziet uz citu skolu o teicamnieki kas tie par skolotājiem kauns

 3. nost skolotājiem algas

 4. Ā!!! NAUDAS SKOLOTĀJIEM NOST!? NEBŪT SKOLOTĀJU, DAŽI NO IDIŅIEM N E K O NEBŪTU SPĒJĪGI UZRAKSTĪT!!? ANALFABĒTISKĀS SMADZENES!?? ARĪ ĀRSTU NEBŪTU! GATAVIE LATVĀŅI – TUR KUR VAJAG, VIŅU DOMU NAV, BET KUR JĀPARĀDA SAVS DEBĪLUMS, TUR KLĀT! Esmu vienkāršs cilvēks un PALDIES SKOLOTĀJIEM, KA VIŅI ATDEVA SAVAS ZINĀŠANAS UN PRATU TĀS PAŅEMT, LAI CELTU SAVU ZINĀŠANU LĪMENI. IR AUGSTĀKĀ IZGLĪTĪBA,LABA, ATALGOTA PROFESIJA, NAV NAIDA, NE SKAUDĪBAS PRET SKOLOTĀJIEM UN PĀRĒJIEM, PROTU VAIRĀKAS SVEŠVALODAS. TO VISU MAN DEVUŠI MANI SKOLOTĀJI!!! PALDIES JUMS – ŠĪS TIK CĒLĀS PROFESIJAS ĻAUDIS! LAIMĪGU JAUNO -2018.GADU, PRIEKU, LAIMI, MĪLESTĪBU ĢIMENĒ UN MĀCĪTIES G R I B OŠ U S SKOLĒNUS!

 5. Redz ārsti sev algas izsita, no jaunā gada krietni lielāks atalgojums, kamēr skolotājam tikai 30 euro sola nākamruden. Arī par kvalitāti ārstam maksā simtos, kamēr skolotājam no dažiem eiro līdz dažiem desmitiem, atkarībā no slodzes, un pēc 3 gadiem skolotāja kvalitāte pazūd, atkal jāsāk viss no gala. Vai neviens to nesaprot, cik tas ir nogurdinoši? Kurā profesijā vēl atņem jau iegūto kvalitātes pakāpi? Nevienā, tikai izglītībā, jo tur nav kā medicinā, kur nauda valda pār pasauli un tāpēc arī ģimenes ārsti pelna vairākus tūkstošus mēnesī.

 6. Algas ir jāvērtē līdzīgi jo skolotāji nav nekādi izņēmumi,kur paliek mediķi kur paliek policisti ;;;;;;SKOLOTĀJI JŪS DRUSKU ATSLĀBSTAT NU NEBŪS NEKĀDAS ALGAS JUMS LIELĀKAS!!!!!!!!!

 7. piemērs Lauciene ko viņi tur dara pilnīgi neko Zemīte maina mašīnas ik pa laiku un kādas vēl kādu algu par šļupstēšanu bērnu kliegšanu ZĒMĪTE tas uz jums

  • Cik gan labi Jūs pārziniet ko kurš dara. Un algas lielums ir mērāms automašīnās?
   Skumji, vēl jo vairāk, ja esiet pedagogs. Īsta latvieša daba- skaust un līst cita.makā. Bravo.

 8. vai pārējie ar nav cilvēki ,mediķi strādā dienu un nakti ,,,,skolotājiem algas NOST!!!!!

 9. mazos ciematos skolotājiem algas ir vēl par lielām

 10. Izskatās ka pēdējā laikā tik skolotāji vien strādā!Vai tad pārējie nav cilvēki?Izņemot mūsu,tipa,valdniekus…

 11. kāda alga man šķiet ka vēl par lielu ir ,mazās skolās ko viņi dara ;piemērs Vandzene lauciene izsmiekls

 12. Atstāsim tikai dažas ģimnāzijas lielākajās pilsētās,tad naudas būs gana ! Tikai…cik naudas aizies skolēnu pārvadāšanai,skolotājiem un tehniskajiem darbiniekiem-bezdarbniekiem ? Kas notiks ar tukšajām skolu ēkām ?

 13. Paņstva bez kautrēšanās sit arī savējos…

Draugiem Facebook Twitter Google+