Ekonomika

Kur pensijas piemaksā pazuduši 15 centi? 16

Foto – LETA

Jautājums.
Gribu zināt, kā tad īsti notika pensiju pārrēķināšana no latiem uz eiro. Man ir 86 gadi un liels darba stāžs līdz 1996. gadam – veseli 37 gadi. Par katru darba stāža gadu man pienācās piemaksa – 70 santīmi. Kopā sanāca 25 lati 90 santīmi. Kad Latvija pārgāja uz eiro, par katru “vecā” darba stāža gadu piemaksa tika noteikta viena eiro apmērā. Tad jau man piemaksai pie pensijas būtu jābūt 37 eiro, taču es saņemu 36 eiro 85 centus jeb par 15 centiem mazāk. Rēķini kā gribi, bet neiznāk viens eiro par gadu. It kā jau maza starpība, bet pa šiem gadiem, kopš esam no latiem pārgājuši uz eiro, valūtas konvertēšanas un noapaļošanas rezultātā šie centi sakrājušies apaļā summā – piecos vai sešos eiro. Man, pensionārei, tā jau ir nauda. Kā rēķina šīs piemaksas? Kā tika noapaļots piemaksu apjoms, pārejot no latiem uz eiro? Kur palikuši šie 15 centi no piemaksas kopsummas? Kāpēc par 37 darba stāža gadiem līdz 1996. gadam nesaņemu pilnus 37 eiro? Pensionāre Mirdza Kuģe

Atbilde. Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska:
“Pārejot uz eiro, piešķirto pensiju un piemaksu apmērus pārrēķināja, izmantojot matemātisko noapaļošanu. Tas nozīmē, ka gan pensiju, gan piemaksu piešķirtie apmēri tika konvertēti no latiem uz eiro atbilstoši likumam par eiro ieviešanas kārtību 6. pantā paredzētajiem principiem, proti, naudas summas, ievērojot oficiālo valūtas maiņas kursu, pēc latu konvertācijas uz eiro tika noapaļotas līdz tuvākajam centam, ņemot vērā trešo zīmi aiz komata. Ja trešā zīme bija robežās no 0 līdz 4, tad cents nemainās, bet, ja trešā zīme bija robežās no 5 līdz 9, tad cents tika noapaļots uz augšu.

Piemaksas apmērs latos tika pārrēķināts eiro, izmantojot kursu 1 eiro = 0,702804 lati.

Konvertējot no latiem uz eiro, noapaļošanas rezultātā varēja rasties atšķirības starp to, vai tiek konvertēts piemaksas kopējais apmērs vai piemaksas viena gada vērtība. Līdz ar to tika noteikts, ka konvertēts tiek tas apmērs, kāds cilvēkam tika piešķirts un izmaksāts 2013. gada decembrī.”

LA.lv